Zasady wynagradzania pracowników jednostek badawczo-rozwojowych oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego zatrudnienie na stanowiskach badawczo-technicznych i zasady przyznawania oraz wysokości dodatków kwalifikacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA-KIEROWNIKA URZĘDU POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO I WDROŻEŃ
z dnia 24 sierpnia 1989 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników jednostek badawczo-rozwojowych oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego zatrudnienie na stanowiskach badawczo-technicznych i zasad przyznawania oraz wysokości dodatków kwalifikacyjnych. *

Na podstawie art. 56 ust. 1 i art. 50 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie stosuje się do:
1)
pracowników naukowych,
2)
pracowników badawczo-technicznych,
3)
pracowników inżynieryjno-technicznych,
4)
pracowników administracyjno-ekonomicznych,
5)
pracowników na stanowiskach robotniczych oraz
6)
pracowników obsługi i innych,

zwanych dalej "pracownikami", zatrudnionych w budżetowych jednostkach badawczo-rozwojowych.

2.
Zarządzenia nie stosuje się do:
1)
pracowników straży przemysłowej, z wyjątkiem przepisów § 10 ust. 2 i § 16, oraz
2)
funkcjonariuszy pożarnictwa, bibliotekarzy i pracowników służby bibliotecznej oraz pracowników medycznych i innych pracowników działalności podstawowej, zatrudnionych w działach klinicznych.
§  2.
Ustala się tabele:
1)
stanowisk i stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników naukowych, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
stanowisk i stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników badawczo-technicznych, stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników inżynieryjno-technicznych, administracyjno-ekonomicznych i pracowników obsługi, stanowiącą załącznik nr 3 do zarządzenia,
4)
zaszeregowań stanowisk pracowników inżynieryjno-technicznych, administracyjno-ekonomicznych i pracowników obsługi, stanowiącą załącznik nr 4 do zarządzenia,
5)
godzinowych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 5 do zarządzenia,
6)
zaszeregowania robotników, stanowiącą załącznik nr 6 do zarządzenia,
7)
stanowisk i zaszeregowania kierowców, stanowiącą załącznik nr 7 do zarządzenia.
§  3.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie (z uwzględnieniem wszystkich składników) w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§  4.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny. Tabelę tych stanowisk oraz kategorie dodatków funkcyjnych określa załącznik nr 8 do zarządzenia.
2.
Tabelę stawek dodatków funkcyjnych określa załącznik nr 9 do zarządzenia.
3.
Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze.
§  5.
1.
Promotorowi w przewodzie doktorskim przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
do 60% maksymalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, jeżeli przewód trwał 4 lata lub krócej albo jeżeli przewód dotyczył obcokrajowca, niezależnie od czasu trwania przewodu,
2)
do 45% maksymalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, jeżeli przewód trwał dłużej niż 4 lata i nie dotyczył obcokrajowca.
2.
Wypłaty wynagrodzeń wymienionych w ust. 1 dokonuje jednostka badawczo-rozwojowa, w której prowadzony jest przewód doktorski.
§  6.
Pracownikom posiadającym stopnie specjalizacji zawodowej mogą być przyznane dodatki na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Pracownikom badawczo-technicznym przysługują dodatki kwalifikacyjne.
2.
Przyznanie dodatku kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza rada naukowa jednostki badawczo-rozwojowej, opiniując na wniosek dyrektora przydatność kandydata na dane stanowisko. W postępowaniu rada naukowa bierze pod uwagę osiągnięcia zawodowe kandydata, odpowiednio udokumentowane dorobkiem badawczym, projektowym, wdrożeniowym, osiągnięcia patentowe, organizacyjne, ekonomiczne i inne oraz znajomość języków obcych.
4.
Dodatek kwalifikacyjny przyznawany jest na okres pięciu lat i podlega weryfikacji na następne okresy pięcioletnie, przy wzięciu pod uwagę dalszych twórczych osiągnięć zawodowych kandydata.
5.
Dodatek kwalifikacyjny jest przyznawany:
1)
głównemu specjaliście badawczo-technicznemu - w wysokości przewidzianej w odrębnych przepisach dla inżyniera, który uzyskał II stopień specjalizacji zawodowej,
2)
starszemu specjaliście badawczo-technicznemu - w wysokości przewidzianej w odrębnych przepisach dla inżyniera, który uzyskał I stopień specjalizacji zawodowej,
3)
specjaliście badawczo-technicznemu - w wysokości 70% stawki, o której mowa w pkt 2.
§  8.
Robotnikom, którzy dodatkowo organizują i kierują pracą brygady składającej się co najmniej z 5 osób łącznie z brygadzistą, przysługuje dodatek w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania; wysokość dodatku określa kierownik jednostki organizacyjnej, któremu brygada podlega, w zależności od stopnia trudności i złożoności powierzonej pracy oraz związanej z tym odpowiedzialności za wyniki pracy brygady.
§  9.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu za każdą godzinę przepracowaną ponad 8 godzin do 12 godzin na dobę, w ramach miesięcznej normy czasu pracy wynikającej z przemnożenia przez 8 godzin liczby roboczych dni kalendarzowych, przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§  10.
1.
Pracownikom wykonującym pracę na II i III zmianie za każdą godzinę pracy przysługuje dodatek w wysokości:
1)
10% - na II zmianie,
2)
20% - na III zmianie

godzinowego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania. Dodatek ten przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych, dla których praca w systemie zmianowym wynika z harmonogramu.

2.
Za pracę w porze nocnej przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości jak na III zmianie. W razie zbiegu uprawnień do dodatku za pracę na III zmianie i za pracę w porze nocnej, przysługuje jeden dodatek.
§  11.
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika wynagradzanego miesięcznie ustala się przez podzielenie miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania:
1)
przez 178 - jeżeli obowiązuje pracownika czas pracy w wymiarze 42 godzin na tydzień,
2)
przez 170 - jeżeli obowiązuje pracownika czas pracy w wymiarze 40 godzin na tydzień.
§  12.
1.
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
2.
Pracownikom zatrudnionym na kierowniczych i samodzielnych stanowiskach pracy przysługuje oddzielne wynagrodzenie tylko za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego:
1)
w niedzielę lub święto, jeżeli za pracę w tym dniu pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego od pracy, albo
2)
poza normalnymi godzinami pracy, jeżeli wykonanie tej pracy nie należało do jego obowiązków.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych, ich zastępców i głównych księgowych.
4.
Stanowiskami kierowniczymi w jednostce badawczo-rozwojowej są stanowiska:
1)
dyrektora, jego zastępców i naczelnego inżyniera,
2)
głównego księgowego i jego zastępców,
3)
kierowników komórek organizacyjnych wyodrębnionych w strukturze jednostki badawczo-rozwojowej i ich zastępców (z wyłączeniem brygadzistów),
4)
starszych mistrzów i mistrzów tylko w zakresie przejmowania i przekazywania zmiany.
5.
Stanowiskami samodzielnymi w jednostce badawczo-rozwojowej są stanowiska:
1)
pracowników naukowych od stanowiska adiunkta do stanowiska profesora zwyczajnego,
2)
pracowników badawczo-technicznych,
3)
głównych specjalistów,
4)
radców prawnych,
5)
rzeczników patentowych,
6)
innych pracowników, którym powierzono samodzielne wykonywanie wyodrębnionych zadań, podlegających bezpośrednio dyrektorowi lub jego zastępcy.
6.
Pracownikowi naukowemu zobowiązanemu do pełnienia dyżuru w komórce organizacyjnej, do której zadań należy zapewnienie chorym hospitalizowanym opieki całodobowej, przysługuje za czas pełnienia dyżuru wynagrodzenie na zasadach obowiązujących w zakładach służby zdrowia.
§  13.
1. 1
Pracownikom, z wyjątkiem pracowników naukowych i badawczo-technicznych, zatrudnionym na stanowiskach wymagających stałego posługiwania się językiem obcym, przysługuje dodatek:
1)
za znajomość pierwszego języka obcego - w wysokości do 10 %,
2)
za znajomość każdego następnego języka - w wysokości do 15 %

miesięcznej stawki wynikającej z minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do zarządzenia.

2.
Zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 10 do zarządzenia.
§  14.
1.
Pracownikom przysługują dodatki za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, z oznaczeniem stopnia ich szkodliwości oraz wysokość dodatków i zasady ich przyznawania określa załącznik nr 11 do zarządzenia.
§  15.
Pracownikom ekip pomiarowo-badawczych biorących udział w badaniach mórz i oceanów na statkach przysługuje:
1)
dodatek morski w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika za każdy dzień na statku będącym na morzu, z wyłączeniem dni postoju w portach polskich; wysokość dodatku ustala jednostka badawczo-rozwojowa organizująca badania,
2)
bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na czas zaokrętowania na statku.
§  16.
1.
W ramach posiadanych przez jednostkę badawczo-rozwojową środków na wynagrodzenia osobowe może być tworzony fundusz premiowy z przeznaczeniem na premie dla pracowników.
2.
Zasady podziału funduszu premiowego i przyznawania premii ustala regulamin premiowania, zatwierdzony przez dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej po zasięgnięciu opinii rady załogi oraz po porozumieniu z działającymi w jednostce związkami zawodowymi.
§  17.
Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 1, traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1986 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników jednostek badawczo-rozwojowych oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego zatrudnienie na stanowiskach badawczo-technicznych i zasad przyznawania oraz wysokości dodatków kwalifikacyjnych (Dz. U. Nr 31, poz. 155, z 1988 r. Nr 21, poz. 146 i z 1989 r. Nr 22, poz. 120).
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2 TABELA STANOWISK I STAWEK MIESIĘCZNEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego
1 a) Profesor

b) Profesor kontraktowy

XXI-XXII

XX-XXI

1.195.000-1.825.000

1.195.000-1.560.000

2 Docent, docent kontraktowy XVII-XIX 1.080.000-1.410.000
3 Adiunkt posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego, starszy kustosz dyplomowany, starszy dokumentalista dyplomowany XVI-XVIII 1.000.000-1.305.000
4 Adiunkt XIV-XVI 920.000-1.200.000
5 Kustosz dyplomowany, dokumentalista dyplomowany XIII-XV 895.000-1.130.000
6 Adiunkt biblioteczny, adiunkt dokumentacji naukowej XII-XIV 845.000-1.070.000
7 Starszy asystent, starszy asystent biblioteczny, starszy asystent dokumentacji naukowej XI-XIII 780.000-1.020.000
8 Asystent, asystent biblioteczny, asystent dokumentacji naukowej X-XI 690.000-900.000
9 Asystent stażysta VIII-X 635.000-830.000

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 TABELA STANOWISK I STAWEK MIESIĘCZNEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW BADAWCZO-TECHNICZNYCH

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego w zł
1 Główny specjalista badawczo-techniczny XV-XVII 970.000-1.265.000
2 Starszy specjalista badawczo-techniczny XIII-XVI 895.000-1.200.000
3 Specjalista badawczo-techniczny XII-XV 845.000-1.130.000

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  4 TABELA STAWEK MIESIĘCZNEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW INŻYNIERYJNO-TECHNICZNYCH, ADMINISTRACYJNO-EKONOMICZNYCH I PRACOWNIKÓW OBSŁUGI

Kategoria zaszeregowania Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego w zł
I 300.000-400.000
II 320.000-415.000
III 360.000-455.000
IV 400.000-495.000
V 445.000-540.000
VI 490.000-585.000
VII 535.000-630.000
VIII 580.000-680.000
IX 625.000-730.000
X 670.000-780.000
XI 720.000-830.000
XII 770.000-880.000
XIII 820.000-935.000
XIV 870.000-990.000
XV 920.000-1.045.000
XVI 975.000-1.105.000
XVII 1.030.000-1.165.000
XVIII 1.085.000-1.225.000
XIX 1.145.000-1.300.000

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA ZASZEREGOWAŃ STANOWISK PRACOWNIKÓW INŻYNIERYJNO-TECHNICZNYCH, ADMINISTRACYJNO-EKONOMICZNYCH I PRACOWNIKÓW OBSŁUGI

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania
1 2 3
I. Pracownicy inżynieryjno-techniczni i administracyjno-ekonomiczni
1 Dyrektor XVII-XIX
2 Zastępca dyrektora, główny księgowy będący zastępcą dyrektora

Naczelny inżynier

Kierownik oddziału zamiejscowego

XVI-XVIII
3 Główny księgowy XV-XVI
4 Radca prawny XIV-XVI
5 Kierownik komórki organizacyjnej (np. wydziału, zakładu, ośrodka inte itp.) prowadzącej prace badawczo-rozwojowe

Zastępca kierownika oddziału zamiejscowego

Główny specjalista

XIV-XVI
6 Zastępca głównego księgowego i zastępca kierownika komórki organizacyjnej wymienionej pod lp. 5 XIII-XV
7 Rzecznik patentowy kierujący zespołem rzeczników patentowych lub zatrudniony na jednoosobowym stanowisku XV-XVI
8 Rzecznik patentowy

Starszy specjalista

XIII-XV
9 Kierownik komórki organizacyjnej nie prowadzącej prac badawczo-rozwojowych XIII-XV
10 Kierownik robót, kierownik zmiany XII-XIV
11 Zastępca kierownika komórki organizacyjnej wymienionej pod lp. 9 X-XIII
12 Specjalista, starszy dokumentalista i inni równorzędni XI-XIII
13 Mistrz (majster) XII-XIII
14 Technolog, konstruktor, mechanik, matematyk, fizyk, ekonomista, księgowy, dokumentalista, projektant i inni równorzędni IX-XII
15 Starszy referent: techniczny, ekonomiczny, administracyjny, finansowy itp.

Magazynier, kasjer, sekretarka

VIII-X
16 Referent: techniczny, ekonomiczny, administracyjny, finansowy itp. VI-VIII
17 Starsza maszynistka VIII-X
18 Maszynistka VII-VIII
19 Telefonistka V-VII
20 Stażysta:

a) z wykształceniem wyższym

b) z wykształceniem średnim

c) z wykształceniem zasadniczym zawodowym

VIII-IX

V-VI

III-IV

II. Pracownicy obsługi
21 Konserwator maszyn i urządzeń IX-XI
22 Rzemieślnik: elektryk, elektromonter, ślusarz, stolarz itp. VIII-X
23 Operator urządzeń powielających VI-IX
24 Pomoc rzemieślnika, pracownik gospodarczy i administracyjno-gospodarczy V-VIII
Palacz c.o. VII-VIII
25 Portier, dozorca, dźwigowy, sprzątaczka itp. III-VI
26 Goniec III-V

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  5 TABELA GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania Godzinowa stawka wynagrodzenia zasadniczego w zł
I do 2870
II 2.600-3.040
III 2.770-3.230
IV 2.950-3.480
V 3.150-3.750
VI 3.310-4.020
VII 3.490-4.290
VIII 3.680-4.560
IX 3.940-4.830
X 4.290-5.100
XI 4.640-5.400

ZAŁĄCZNIK Nr  6

TABELA ZASZEREGOWANIA ROBOTNIKÓW DO KATEGORII GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Lp. Wymagane kwalifikacje Kategoria zaszeregowania
1 Robotnicy bez przygotowania zawodowego I-II
2 Robotnicy przyuczeni, posiadający umiejętności fachowe w zakresie potrzebnym do wykonywania prac o charakterze pomocniczym II-III
3 Robotnicy wykwalifikowani, posiadający umiejętności fachowe w zakresie wymaganym do wykonywania prac pod nadzorem lub samodzielnie IV-V
4 Robotnicy wykwalifikowani, posiadający przygotowanie zawodowe do wykonywania samodzielnej pracy o charakterze złożonym VI-VII
5 Robotnicy wysoko wykwalifikowani, legitymujący się dyplomem technika lub mistrza w zawodzie, wykonujący samodzielnie trudne i precyzyjne prace VIII-IX
6 Robotnicy posiadający kwalifikacje zawodowe wymagane od robotników zaszeregowanych do kategorii IX, wykonujący pracę o wysokim stopniu trudności lub w szczególnie trudnych warunkach X-XI

ZAŁĄCZNIK Nr  7

TABELA STANOWISK I ZASZEREGOWANIA KIEROWCÓW DO KATEGORII GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania
1 Kierowca autobusu IX-XI
2 Kierowca samochodu ciężarowego VIII-X
3 Kierowca samochodu osobowego VI-VIII
4 Pomocnik kierowcy IV-VI

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  6 TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH DLA STANOWISK ZWIĄZANYCH Z KIEROWANIEM ZESPOŁEM PRACOWNIKÓW

Lp. Stanowisko-funkcja Kategoria dodatku funkcyjnego
1 Dyrektor 6
2 Zastępca dyrektora, główny księgowy, naczelny inżynier, sekretarz naukowy

Kierownik oddziału zamiejscowego

5
3 Kierownik zakładu, zespołu badawczego bądź innej komórki organizacyjnej podległej bezpośrednio dyrektorowi lub jego zastępcy i prowadzącej prace badawczo-rozwojowe

Zastępca kierownika oddziału zamiejscowego, zakładu samodzielnie sporządzającego bilans

4
4 Zastępca głównego księgowego

Zastępca kierownika wymienionego pod lp. 3

Kierownicy pozostałych komórek organizacyjnych, z wyłączeniem wymienionych pod lp. 6

Kierownik zmiany, kierownik robót

3
5 Zastępca kierownika komórki organizacyjnej wymienionej pod lp. 4

Mistrz

2
6 Kierownik kancelarii, archiwum, centrali telefonicznej Zastępca kierownika magazynu 1

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  7 TABELA STAWEK DODATKÓW FUNKCYJNYCH

Kategoria dodatku Procent miesięcznej stawki wynikającej z minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do zarządzenia
1 do 45
2 55-75
3 75-110
4 110-145
5 145-190
6 190-250
*) Kwotę dodatku zaokrągla się do 1.000 zł w górę.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

§  1.
Dodatek za znajomość języków obcych, zwany dalej "dodatkiem", przyznaje się pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków służbowych pracownika.
§  2.
Dodatek przyznaje dyrektor jednostki w wysokości uzależnionej od stopnia wykorzystania znajomości języka obcego na stanowisku pracy.
§  3.
Warunkiem przyznania dodatku jest posiadanie przez pracownika zaświadczenia potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości języka obcego przed resortową komisją egzaminacyjną.
§  4.
Od składania egzaminu, o którym mowa w § 3, zwolnieni są pracownicy posiadający:
1)
dyplom ukończenia wydziału filologicznego szkoły wyższej,
2)
uprawnienia tłumacza w zakresie danego języka obcego, przyznane na podstawie odrębnych przepisów,
3)
dyplom ukończenia szkoły wyższej lub szkoły średniej za granicą, w której językiem wykładowym był język obcy, za którego znajomość pracownik ma pobierać dodatek.
§  5.
Złożenie egzaminu, o którym mowa w § 3, uprawnia do dodatku przez okres 5 lat. Warunkiem przyznania dodatku po upływie tego okresu jest ponowne złożenie egzaminu. Nie dotyczy to pracowników, którzy złożyli egzamin z wynikiem co najmniej dobrym.
§  6.
Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.
§  7.
Dodatek przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
§  8.
Dodatek może być przyznany od pierwszego dnia miesiąca następującego po:
1)
złożeniu przez pracownika egzaminu z wynikiem pozytywnym,
2)
przedłożeniu dokumentów uzasadniających zwolnienie pracownika od składania egzaminu.
§  9.
Prawo do otrzymywania dodatku wygasa z końcem miesiąca, w którym pracownik:
1)
przestał wykonywać czynności lub zajmować stanowisko uzasadniające otrzymywanie dodatku,
2)
uzyskał negatywną ocenę z ponownie składanego egzaminu.

ZAŁĄCZNIK Nr  11

ZASADY PRZYZNAWANIA PRACOWNIKOM JEDNOSTEK BADAWCZO-ROZWOJOWYCH DODATKÓW ZA PRACE WYKONYWANE W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH ORAZ WYKAZ TYCH PRAC

§  1.
Pracownikom jednostki badawczo-rozwojowej przysługują dodatki pieniężne za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zwane dalej "dodatkami".
§  2. 8
 
1.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu:
1)
przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 8%,
2)
przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 12 %,
3)
przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości -w wysokości do 16 %

miesięcznej stawki wynikającej z minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania, określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do zarządzenia.

2.
Stawki dodatku zaokrągla się do 1000 zł w górę.
§  3.
1.
Do pierwszego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:
1)
w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,
2)
w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,
3)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25o lub poniżej 10oC,
4)
w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe (np. spawanie, stosowanie lamp w celach bakteriobójczych),
5)
w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą,
6)
przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych.
2.
Do drugiego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane w warunkach:
1)
narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
2)
narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,
3)
obniżonego lub podwyższonego ciśnienia wynikającego z procesu technologicznego (np. w kesonach, komorach ciśnieniowych),
4)
narażenia na szkodliwe działanie miejscowej wibracji (np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych),
5)
natężenia hałasu przekraczającego dopuszczalne normy.
3.
Do trzeciego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:
1)
w warunkach narażenia na działanie benzydyny, alfa i betanaftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy,
2)
w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
3)
w kontakcie (styczności) z materiałem zakaźnym lub chorymi zakaźnie ludźmi lub zwierzętami,
4)
w kontakcie z ludźmi chorymi psychicznie lub znacznie upośledzonymi umysłowo,
5)
w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia,
6)
pod ziemią.
§  4.
1.
Prace określone w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 1, 2 i 5 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub inne obowiązujące normy higienicznosanitarne.
2.
Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, o których mowa w ust. 1, dokonywane są przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.
§  5.
1.
Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w § 3 ust. 1, 2 i 3 pkt 1-4 i 6, przez co najmniej 40 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w § 3 ust. 3 pkt 5 - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.
2.
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy prawo do dodatku przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy, jeżeli przepracował w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych co najmniej przez liczbę godzin, o której mowa w ust. 1.
§  6.
Pracownikowi wykonującemu w danym miesiącu prace w warunkach o różnym stopniu szkodliwości lub uciążliwości przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia szkodliwości lub uciążliwości.
§  7.
Dodatek przyznaje się na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez jednostkę upoważnioną do badania warunków środowiska pracy.
§  8.
Jednostki badawczo-rozwojowe prowadzą ewidencję stanowisk pracy, na których zatrudnionym pracownikom przyznane zostały dodatki, oraz czasu ich pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.
*Zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 11 marca 1991 r. na skutek zmiany art. 50 ustawy o jednostkach badawczo - rozwojowych (Dz.U.89.45.244) przez art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 22 lutego 1991 r. o zmianie ustawy o jednostkach badawczo - rozwojowych (Dz.U.91.19.81).
1 Stawki wynagrodzeń określone w niniejszym zarządzeniu są nieaktualne. Obecnie ustalane są one w trybie art 14 i 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz.U.91.8.28) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 1991 r. w sprawie szczególnych zasad gospodarowania środkami z budżetu państwa przeznaczonymi na naukę (Dz.U.91.76.334).

 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

2 

Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1989 r. (M.P.89.40.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1990 r. (M.P.90.3.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 maja 1990 r. (M.P.90.22.176) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lipca 1990 r. (M.P.90.31.250) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 października 1990 r. (M.P.90.41.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.

3 

Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1989 r. (M.P.89.40.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1990 r. (M.P.90.3.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 maja 1990 r. (M.P.90.22.176) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lipca 1990 r. (M.P.90.31.250) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 października 1990 r. (M.P.90.41.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.

4 

Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1989 r. (M.P.89.40.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1990 r. (M.P.90.3.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 maja 1990 r. (M.P.90.22.176) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lipca 1990 r. (M.P.90.31.250) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 października 1990 r. (M.P.90.41.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.

5 

Załącznik nr 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1989 r. (M.P.89.40.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 25 stycznia 1990 r. (M.P.90.3.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 maja 1990 r. (M.P.90.22.176) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lipca 1990 r. (M.P.90.31.250) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 16 października 1990 r. (M.P.90.41.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.

6 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r
7 Załącznik nr 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 29 września 1989 r. (M.P.89.35.280) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

8 Załącznik nr 11 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1990 r. (M.P.90.16.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.33.259

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników jednostek badawczo-rozwojowych oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego zatrudnienie na stanowiskach badawczo-technicznych i zasady przyznawania oraz wysokości dodatków kwalifikacyjnych.
Data aktu: 24/08/1989
Data ogłoszenia: 28/09/1989
Data wejścia w życie: 28/09/1989, 01/07/1989