Zasady i tryb dokonywania okresowych ocen dorobku naukowego, badawczego i technicznego pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA-KIEROWNIKA URZĘDU POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO I WDROŻEŃ
z dnia 24 sierpnia 1989 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania okresowych ocen dorobku naukowego, badawczego i technicznego pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych.

Na podstawie art. 37 ust. 5 oraz art. 47 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Okresowym ocenom dorobku naukowego, badawczego i technicznego, zwanym dalej "ocenami", podlegają pracownicy naukowi oraz badawczo-techniczni, o których mowa w art. 35 ust. 1 i 2, art. 36 i art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244), zwani dalej "pracownikami".
2.
Oceny, o której mowa w ust. 1, dokonuje się w stosunku do dorobku:
1)
asystentów-stażystów, asystentów i specjalistów badawczo-technicznych, starszych asystentów, starszych specjalistów badawczo-technicznych, adiunktów, bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej - co najmniej przed upływem kolejnych 3 lat zatrudnienia,
2)
głównych specjalistów badawczo-technicznych, docentów i profesorów - co najmniej przed upływem kolejnych 5 lat zatrudnienia.
3.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej zawiesza bieg terminów określonych w ust. 2 na czas trwania:
1)
urlopu macierzyńskiego i wychowawczego,
2)
służby wojskowej,
3)
urlopu dla poratowania zdrowia,
4)
urlopu związanego z zatrudnieniem poza jednostką badawczo-rozwojową w celu nabycia umiejętności praktycznych do wykonywania zawodu,
5)
wyjazdu służbowego za granicę w celach naukowych lub zawodowych.
§  2.
1.
Rada naukowa jednostki badawczo-rozwojowej powołuje zespół oceniający, zwany dalej "zespołem".
2.
W skład zespołu oprócz członków rady naukowej powinni być powołani przedstawiciele załogi jednostki badawczo-rozwojowej, w tym specjalista z dziedziny reprezentowanej przez ocenianego pracownika oraz jego zwierzchnik służbowy.
§  3.
Rada naukowa określa sposób dokonywania oceny przez zespół w zależności od typu jednostki badawczo-rozwojowej, realizowanych przez nią zadań, dyscypliny naukowej reprezentowanej przez ocenianego pracownika, jego stopnia naukowego oraz zajmowanego stanowiska.
§  4.
Zespół dokonuje oceny w formie analitycznej według wzoru "Karta oceny pracownika", stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Zespół przedstawia wynik oceny zainteresowanemu pracownikowi, który przyjęcie jej do wiadomości potwierdza własnoręcznym podpisem.
2.
Jeżeli pracownik nie zgadza się z oceną zespołu, może w ciągu 7 dni od dnia przedstawienia mu oceny wystąpić do przewodniczącego rady naukowej jednostki z pisemnym wnioskiem o powołanie recenzentów jego dorobku i rozpatrzenie ich opinii.
3.
Przewodniczący rady naukowej przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez zespół w terminie 14 dni od złożenia wniosku przez pracownika; jeżeli powołano recenzentów, wynik oceny powinien być przedstawiony w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące.
§  6.
Jeżeli w terminie przewidzianym w § 5 ust. 2 pracownik nie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia, zespół przedstawia wynik oceny radzie naukowej jednostki badawczo-rozwojowej.
§  7.
Okresową ocenę pracownika, przyjętą przez radę naukową jednostki badawczo-rozwojowej, włącza się do akt osobowych pracownika.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA OCENY PRACOWNIKA

......................................

Nazwisko, imię i rok urodzenia ............................

Stopień i tytuł naukowy ....................................

Zakład ..................... Zespół ........................

Stanowisko ........... Rok zatrudnienia w jednostce ........

Okres objęty oceną .........................................

Wykonywana specjalność .....................................

Skład zespołu

przewodniczący: ....................................

członkowie ....................................

.....................................

.....................................

.....................................

1. Oceny dorobku naukowego, badawczego i technicznego z uzasadnieniem:

1) szczególnie wartościowe elementy w dorobku ocenianego pracownika

2) braki i niedostatki w dorobku ocenianego pracownika

2. Wnioski z oceny

Podpisy członków zespołu

...........................

...........................

...........................

...........................

...........................

Data ............... Podpis przewodniczącego .............

3. Uwagi ocenianego pracownika:

Data ............... Podpis ocenianego pracownika ..........

4. Postanowienie rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej

ustalające treść oceny:

Data ........... Podpis przewodniczącego rady naukowej .....

Data .......... Podpis dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej ..................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.32.252

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb dokonywania okresowych ocen dorobku naukowego, badawczego i technicznego pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostek badawczo-rozwojowych.
Data aktu: 24/08/1989
Data ogłoszenia: 27/09/1989
Data wejścia w życie: 27/09/1989