Aktualna sytuacja dochodowa ludności.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 31 lipca 1989 r.
w sprawie aktualnej sytuacji dochodowej ludności.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza z najwyższym zaniepokojeniem, że sytuacja gospodarki jest dramatyczna. Największym niebezpieczeństwem jest gwałtownie narastająca inflacja oraz spadek produkcji. Powstała sytuacja jest w głównej mierze rezultatem nieskutecznej polityki gospodarczej oraz forsowania niespójnego programu przemian systemowych, a także wspierania przez ogniwa rządu patologicznych form przemian własnościowych.
Następstwem pogłębiającego się ponownie kryzysu polskiej gospodarki jest trudne do zniesienia położenie wielu grup polskiego społeczeństwa. Skrajnej drożyźnie wielu artykułów towarzyszą braki wielu dóbr o podstawowym znaczeniu. Ubóstwu znacznej części gospodarstw domowych towarzyszy, ostentacyjna niekiedy, konsumpcja innych grup uzyskujących dochody właśnie dzięki inflacji.

Sejm stwierdza z naciskiem, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie skutecznych kroków gwarantujących wszystkim grupom społecznym minimum bezpieczeństwa socjalnego i ochrony ich poziomu życia. Działania te nie mogą jednak przekreślać skutecznych działań zmierzających do ograniczenia nierównowagi oraz stopniowego zmniejszania inflacji.

Sejm oczekuje od rządu:

- natychmiastowego wprowadzenia w życie decyzji dotyczących podwyższenia normy wzrostu wynagrodzeń wolnych od podatku dochodowego, tak aby wypłaty z tytułu indeksacji mogły (także w trybie zaliczkowym) rozpocząć się niezwłocznie,

- podjęcia działań, które - nie naruszając zasady samofinansowania przedsiębiorstw - umożliwią indeksację wynagrodzeń także w tych przedsiębiorstwach, które ze względu na wadliwe rozwiązania systemu cenowego, podatkowego i ekonomiczno-finansowego nie są zdolne do zapewnienia swoim pracownikom łącznego przyrostu wynagrodzeń na poziomie wynikającym z ustawy o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r.,

- podjęcia waloryzacji w okresach kwartalnych świadczeń społecznych, a w szczególności zasiłków rodzinnych i wychowawczych oraz stypendiów, a także podniesienia progów upoważniających do ich otrzymywania,

- uregulowania kwestii dodatku do wynagrodzeń z tytułu wzrostu cen żywności dla pracowników sfery budżetowej w sposób analogiczny do przyjętego w ustawie o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r., sposobu rekompensowania wzrostu cen dla pracowników sfery materialnej,

- dokonania najpóźniej w połowie czwartego kwartału 1989 r. wszechstronnej analizy skutków przyjętych zasad indeksacji wynagrodzeń indywidualnych za pracę i dochodów rolniczych oraz po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi przedstawienia Sejmowi odpowiednich wniosków w sprawie utrzymania powyższych mechanizmów na przyszłość,

- przedstawienia nie później niż we wrześniu 1989 r. projektu nowelizacji przepisów emerytalno-rentowych, tak aby waloryzacja tych świadczeń możliwa była w okresach kwartalnych, a wysokość najniższych emerytur i rent uwzględniała koszty utrzymania.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024