Wkłady oszczędnościowe w walutach wymienialnych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 22 września 1987 r.
w sprawie wkładów oszczędnościowych w walutach wymienialnych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi. *

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 19 i art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Bank Polska Kasa Opieki S.A., zwany dalej "Bankiem PKO S.A.", do przyjmowania w kraju od osób krajowych fizycznych wkładów oszczędnościowych w walutach wymienialnych, zwanych dalej "wkładami", na okresy 12-, 24- i 36-miesięczne, zwane dalej "okresami lokaty", potwierdzanych dowodami w postaci certyfikatów depozytowych opiewających na dolary USA, zwanych dalej "certyfikatami".
§  2.
1.
Bank PKO S.A. wystawia certyfikaty o wartości nominalnej 100 i 500 dolarów USA, zawierające - w zależności od okresu lokaty - 2, 4 i 6 kuponów odsetkowych, kupon premiowy i kupon kontrolny.
2.
Certyfikaty są dowodami oszczędnościowymi stanowiącymi wartości dewizowe w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) i obrót nimi podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów tej ustawy.
§  3.
1.
Wkłady są przyjmowane przez Bank PKO S.A. w walutach wymienialnych określonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, bez potrzeby dokumentowania ich pochodzenia.
2.
W razie wniesienia wkładów w walucie innej niż dolary USA, stosuje się bieżące kursy kupna i sprzedaży, ustalone przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązujące w dniu wniesienia wkładu.
3.
Na dowód przyjęcia wkładu Bank PKO S.A. wydaje wkładcy certyfikat o wartości nominalnej odpowiadającej wpłaconej kwocie lub jej równowartości w dolarach USA, oprocentowany w wysokości odpowiedniej dla zadeklarowanego przez wkładcę okresu lokaty.
§  4.
Certyfikat jest dokumentem imiennym.
§  5.
1.
Certyfikat jest wystawiany na rzecz osoby wnoszącej wkład lub na rzecz członka jej najbliższej rodziny - w rozumieniu art. 8 pkt 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanych dalej "posiadaczami certyfikatów".
2.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie certyfikatów do wykupu może być dokonywane przez posiadacza certyfikatu, z uwzględnieniem przepisów § 11 ust. 1 i § 12.
3.
Certyfikat w razie jego utraty podlega umorzeniu na zasadach określonych w przepisach o umarzaniu imiennych dowodów na złożone wkłady oszczędnościowe i w zamian niego jest wystawiany dokument zastępczy.
§  6.
1.
Na wniosek posiadacza certyfikatu, certyfikatowi może być nadany charakter certyfikatu umiejscowionego.
2.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie do wykupu certyfikatu, któremu nadano charakter certyfikatu umiejscowionego, może nastąpić tylko w tej jednostce Banku PKO S.A., w której dokonano umiejscowienia certyfikatu.
§  7.
1.
Wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi określa Bank PKO S.A. Poziom oprocentowania dla danej formy certyfikatów depozytowych ustala się co najmniej o jeden punkt niżej od oprocentowania obowiązującego dla analogicznego wkładu terminowego na rachunkach walutowych "A", przy czym maksymalne oprocentowanie w stosunku rocznym nie może przekroczyć 10%.
2.
Oprocentowanie nalicza się od dnia wniesienia wkładu do dnia poprzedzającego dzień upływu okresu lokaty.
3.
Wysokość oprocentowania wkładu, obowiązująca w dniu wniesienia wkładu, nie ulega zmianie w ciągu całego okresu lokaty określonego w treści certyfikatu w chwili jego wystawienia.
4.
Odsetki od wkładów są płatne - po przedstawieniu certyfikatu - na podstawie kuponów odsetkowych, po upływie każdych 6 miesięcy od dnia wniesienia wkładu.
5.
Kwota należnych odsetek określona na kuponach odsetkowych jest obliczana od wartości nominalnej certyfikatu, z zastosowaniem procentu prostego.
6.
W razie gdy posiadacz certyfikatu nie skorzysta z możliwości realizacji kuponów odsetkowych po upływie kolejnych okresów 6-miesięcznych i podejmie całą należną kwotę po upływie ustalonego okresu lokaty, nabywa prawo do realizacji kuponu premiowego na kwotę odsetek obliczoną od wartości kuponów odsetkowych - z zastosowaniem procentu składanego - zaokrągloną do pełnej wartości dziesiętnej.
7.
Wypłata odsetek może być dokonywana - w zależności od wniosku osoby uprawnionej do realizacji kuponów odsetkowych - w następujących formach:
1)
w gotówce w walucie wymienialnej albo
2)
w bonach towarowych Banku PKO S.A., albo
3)
przelewem na rachunek walutowy "A" osoby uprawnionej, albo
4)
w złotych.
§  8.
1.
Certyfikat podlega wykupowi przez Bank PKO S.A. na wniosek posiadacza z dniem upływu okresu lokaty, według jego wartości nominalnej, łącznie z nie zrealizowanymi kuponami odsetkowymi.
2.
Zwrot wkładów przez Bank PKO S.A. następuje za zwrotem certyfikatu i może być dokonany w jednej z form określonych w § 7 ust. 7 - wybranej przez posiadacza certyfikatu, z zastosowaniem przepisu § 9 ust. 3.
3.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu po upływie okresu lokaty nie uprawnia do otrzymania odsetek za okres od dnia upływu okresu lokaty do dnia wykupu.
§  9.
1.
Certyfikat może być przedstawiony do wykupu przed upływem okresu lokaty.
2.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu przed upływem okresu lokaty stanowi naruszenie umowy zawartej z Bankiem PKO S.A. i powoduje:
1)
utratę oprocentowania wkładu za cały dotychczasowy okres, jaki upłynął od daty wydania certyfikatu do dnia przedstawienia go do wykupu,
2)
zwrot wkładu pomniejszonego o kwotę odsetek wypłaconych uprzednio w wysokości umownej po upływie kolejnych okresów 6-miesięcznych.
3.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu przed upływem 12 miesięcy nie uprawnia do przelewu wkładu na rachunek "A" osoby uprawnionej.
§  10.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie certyfikatu do wykupu może być dokonywane we wszystkich krajowych jednostkach Banku PKO S.A. upoważnionych do przyjmowania wkładów oszczędnościowych potwierdzanych certyfikatami, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w § 6 ust. 2.
§  11.
1.
W razie przejścia wkładu w drodze spadku, zapisu lub darowizny na osobę krajową fizyczną, może ona rozporządzać tym wkładem jak spadkodawca lub darczyńca.
2.
W przypadku wkładu potwierdzonego certyfikatem rozporządzanie tym wkładem przez osobę, o której mowa w ust. 1, następuje po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku, zapisu lub darowizny oraz zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego stwierdzającego uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  12.
W razie wyjazdu właściciela wkładu potwierdzonego certyfikatem za granicę na pobyt stały lub zmiany czasowego pobytu za granicą na pobyt stały, jak również w razie przejścia wkładu w drodze spadku lub zapisu na osobę zagraniczną, rozporządzanie tym wkładem wraz z odsetkami wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia dewizowego.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1987 r.
* Z dniem 15 marca 1989 r. pozostają w mocy zezwolenia dewizowe udzielone na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz.U.83.63.288) w zakresie, w jakim uzyskanie zezwolenia dewizowego jest wymagane stosownie do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz.U.89.6.33) - zgodnie z art. 30 w związku z art. 33 ostatnio powołanej ustawy.

Z dniem 11 sierpnia 1989 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz.U.82.7.56) przez art. 120 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21) - zob. też art. 121 ust. 1 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024