Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia umownego hodowli i chowu stawowego ryb oraz taryfy składek za to ubezpieczenie.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 17 grudnia 1986 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia umownego hodowli i chowu stawowego ryb oraz taryfy składek za to ubezpieczenie.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
ogólne warunki ubezpieczenia umownego hodowli i chowu stawowego ryb, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego obwieszczenia,
2)
taryfę składek za ubezpieczenia umowne hodowli i chowu stawowego ryb, stanowiącą załącznik nr 2 do niniejszego obwieszczenia,

- zatwierdzone uchwałami nr 75 i 76 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 25 listopada 1986 r.

2.
Ogólne warunki ubezpieczenia i taryfa składek, wymienione w ust. 1, wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA UMOWNEGO HODOWLI I CHOWU STAWOWEGO RYB

CZĘŚĆ  A

POSTANOWIENIA OGÓLNE.

§  1.
1.
Ogólne warunki ubezpieczenia hodowli i chowu stawowego ryb stosuje się do umów ubezpieczenia zawieranych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) z jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobami fizycznymi, zwanymi dalej "ubezpieczającymi".
2.
W umowach ubezpieczenia stosuje się nazwy i określenia z zakresu rybactwa stawowego podane w obowiązującej Polskiej Normie (obecnie PN-76-R-93000. Rybactwo stawowe. Nazwy i określenia).

Zakres ubezpieczenia.

§  2.
Ubezpieczeniem mogą być objęte karpie i pstrągi tęczowe w poszczególnych stadiach ich chowu lub hodowli, poczynając od stadium wylęgu, w obiektach hodowlanych (stawowych) prowadzonych zgodnie z zasadami i wymaganiami gospodarki rybackiej.
§  3.
1.
Ubezpieczeniem objęte są ryby od szkód powstałych wskutek zatrucia lub uduszenia ryb, ich ucieczki lub niedoboru wody.
2.
Za szkody spowodowane przez:
1)
zatrucie ryb - uważa się śnięcie ryb lub ich dyskwalifikację dla celów spożywczych lub hodowlanych, spowodowane wprowadzeniem do wody środków chemicznych lub innych zanieczyszczeń,
2)
uduszenie ryb - uważa się śnięcie ryb spowodowane wprowadzeniem do wody czynników powodujących mechaniczne uduszenie się ryb lub powodujących spadek zawartości tlenu w wodzie w stopniu uniemożliwiającym przeżycie ryb; za mechaniczne uduszenie ryb uważa się zaczopowanie skrzel, np. mułem, w stopniu uniemożliwiającym oddychanie, a w konsekwencji śnięcie ryb,
3)
niedobór wody - uważa się straty ilościowe w rybach powstałe wskutek spowodowanego czynnikami meteorologicznymi, przyrodniczymi albo innymi okresowego zmniejszenia lub zaniku przepływu wody w cieku poniżej ilości określonej w pozwoleniu wodno-prawnym jako woda najniższa dla danego obiektu rybackiego,
4)
ucieczkę ryb - uważa się szkody powstałe w rybach na skutek uszkodzenia grobli bądź urządzeń hydrotechnicznych i rybackich albo na skutek przelania się wezbranych wód ponad koroną grobli lub ponad urządzeniami.
§  4.
1.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
spowodowane brakiem paszy (niezależnie od przyczyn, które ten brak spowodowały) lub karmieniem ryb paszą nieodpowiednią,
2)
spowodowane nieprawidłową technologią produkcji rybackiej bądź niewłaściwą konserwacją budowli lub urządzeń hydrotechnicznych i rybackich,
3)
wyrządzone przez ptactwo,
4)
powstałe w wyniku niedoboru tlenu w wodzie na skutek przyduchy letniej lub zimowej, jeśli przyducha nie została spowodowana czynnikami, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2 i 4,
5)
wyrządzone umyślnie przez ubezpieczającego albo osobę, z którą ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za którą ponosi odpowiedzialność,
6)
wyrządzone wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub osób, o których mowa w pkt 5, chyba że zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach zasadom współżycia społecznego albo interesom gospodarki narodowej,
7)
powstałe wskutek działań wojennych,
8)
powstałe wskutek kradzieży lub chorób ryb.
2.
Ubezpieczenie nie obejmuje kosztów badania stanu zdrowia ryb, badań laboratoryjnych, wydawanych orzeczeń i opinii dotyczących przyczyny powstania szkód.

Suma ubezpieczenia i ustalenie wysokości odszkodowania.

§  5.
1.
Sumę ubezpieczenia ryb stanowi 70% wartości ryb przewidywanej na końcu danego stadium chowu (hodowli) objętego ubezpieczeniem. Wartość tę ustala się, z zastrzeżeniem ust. 3, mnożąc wartość ryb użytych do zarybienia przez właściwy dla danego materiału zarybieniowego mnożnik określający wielokrotność przyrostu wartości ryb w czasie trwania stadium produkcyjnego. Mnożnik ten jest podawany corocznie PZU przez Krajowy Związek Zrzeszeń Producentów Ryb, Zrzeszenie Państwowych Gospodarstw Rybackich i Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego na podstawie uzgodnień między tymi jednostkami. Zasady ustalania mnożnika podane zostały w części B ogólnych warunków.
2.
Sumę ubezpieczenia jednej sztuki określa się przez podzielenie sumy ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1 przez liczbę ryb obliczoną na podstawie liczby ryb użytych do zarybienia, z zastosowaniem współczynnika przeżywalności dla danego stadium chowu (hodowli). Współczynnik ten podawany jest corocznie przez jednostki wymienione w ust. 1.
3.
Suma ubezpieczenia selektów i tarlaków w jednostkach gospodarki uspołecznionej wynosi 70% wartości ewidencyjnej; w odniesieniu do jednostek gospodarki nie uspołecznionej oraz osób fizycznych suma ubezpieczenia selektów i tarlaków wynosi 70% wartości rzeczywistej podanej przez ubezpieczającego i potwierdzonej przez zrzeszenie producentów ryb.
§  6.
1.
Wysokość szkody w rybach w poszczególnych stadiach ich chowu (hodowli) ustala się mnożąc liczbę ryb śniętych lub utraconych w wyniku szkód wchodzących w zakres odpowiedzialności PZU przez procent sumy ubezpieczenia jednej sztuki określony w tabelach zawartych w części C ogólnych warunków.
2.
Liczbę i masę ryb przyjmowanych do ustalenia wysokości szkody określa się w drodze:
1)
policzenia lub zważenia sztuk śniętych,
2)
ustalenia liczby ryb odłowionych po zakończeniu cyklu hodowlanego przyjmując, że liczba ryb będących przedmiotem szkody stanowi różnicę pomiędzy liczbą ryb użytych do zarybienia, z uwzględnieniem współczynnika przeżywalności, a liczbą ryb odłowionych po zakończeniu produkcji, z wyłączeniem ryb pobranych ze zbiornika do czasu wystąpienia szkody.
§  7.
Odszkodowanie ustala się w kwocie odpowiadającej wysokości szkody, nie większej jednak niż kwota będąca górną granicą odpowiedzialności PZU, którą stanowi określony dla danego stadium chowu (hodowli) procent sumy ubezpieczenia podanej w dokumencie ubezpieczenia.

Zawarcie umowy ubezpieczenia.

§  8.
1.
Umowę ubezpieczenia ryb zawiera się na podstawie pisemnego wniosku (oferty) ubezpieczającego. Wniosek dotyczący ubezpieczenia ryb powinien być zgłoszony nie później niż w ciągu trzech dni od daty zarybienia stawu.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy podać:
1)
imię, nazwisko lub nazwę ubezpieczającego oraz adres,
2)
miejsce ubezpieczenia,
3)
gatunek ryb, stadium chowu (hodowli) i okres ubezpieczenia,
4)
liczbę stawów i daty ich zarybienia, z określeniem dla każdego stawu rodzaju materiału zarybieniowego,
5)
liczbę, wagę oraz cenę jednostkową ryb (zakupu - sprzedaży) użytych do zarybienia; jeżeli jednak materiał zarybieniowy pochodzi z własnej produkcji - średnią cenę stosowaną w danym rejonie.
3.
Wniosek o ubezpieczenie powinien obejmować wszystkie stawy w danym gospodarstwie, w których prowadzony jest chów (hodowla) zgłoszonego do ubezpieczenia stadium chowu ryb.
4.
Do wniosku ubezpieczający obowiązany jest dołączyć:
1)
orzeczenie o przydatności materiału zarybieniowego użytego do zarybienia poszczególnych stawów,
2)
orzeczenie o przydatności wód dla celów prowadzonej produkcji rybackiej.
5.
Równocześnie ze złożeniem wniosku o ubezpieczenie ubezpieczający powinien przedstawić:
1)
pozwolenie wodnoprawne,
2)
księgę stawową bądź kartę stawową, w której będą prowadzone zapisy dotyczące produkcji rybackiej, niezależnie od powyższego ubezpieczający przedstawi książkę kontroli (zeszyt), w której będą prowadzone zapisy wizytującego pracownika służby weterynaryjnej o stanie zdrowia ryb, sposobach leczenia, adnotacje nadzoru służb ichtiologicznych.
§  9.
Zawarcie umowy ubezpieczenia może być uzależnione od oględzin obiektu rybackiego i zbadania warunków chowu (hodowli) ryb, przeprowadzonych przez PZU z udziałem lekarza weterynarii ichtiopatologa.
§  10.
Jeżeli wniosek nie zawiera wszystkich danych określonych w § 8 albo został sporządzony wadliwie lub niezgodnie z warunkami ubezpieczenia, PZU wezwie ubezpieczającego do uzupełnienia wniosku lub sporządzenia nowego wniosku w terminie 14 dni od daty otrzymania pisma PZU.
§  11.
PZU może odmówić ubezpieczenia, jeżeli chów (hodowla) ryb nie odpowiada warunkom ubezpieczenia, uzasadniając powód odmowy na piśmie.
§  12.
1.
PZU stwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia przez wydanie ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.
2.
Umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia; jeżeli dokumentu nie doręczono w ciągu 14 dni od daty otrzymania wniosku o ubezpieczenie (§ 8 ust. 1), umowę uważa się za zawartą z piętnastym dniem od otrzymania wniosku.

Początek i koniec odpowiedzialności PZU.

§  13.
1.
Odpowiedzialność PZU za szkody w rybach w odniesieniu do jednostek gospodarki uspołecznionej rozpoczyna się następnego dnia po dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, a w odniesieniu do jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych - następnego dnia po dniu zawarcia umowy ubezpieczenia i opłaceniu należnej składki.
2.
Odpowiedzialność PZU za szkody w rybach, o których mowa w ust. 1, rozpoczyna się nie wcześniej jednak niż od daty zarybienia stawu (obiektu), rozpoczynającej stadium chowu (hodowli) objęte ubezpieczeniem.
3.
Odpowiedzialność PZU kończy się z dniem odłowu ryb, nie później jednak niż z upływem okresu ubezpieczenia określonego w umowie ubezpieczenia dla danego stadium chowu (hodowli).
§  14.
Okres ubezpieczenia stadium chowu (hodowli) ryb wynosi orientacyjnie:
1)
dla pstrągów:
a)
chów narybku - około 5 miesięcy (czerwiec-październik),
b)
zimowanie narybku - około 4 miesięcy (listopad-luty),
c)
produkcja ryby towarowej - około 8 miesięcy (marzec-październik),
d)
chów selektów i tarlaków - około 1 roku,
e)
przetrzymywanie w magazynie - około 1 miesiąca,
2)
dla karpi:
a)
w dwuletnim cyklu produkcyjnym:

I rok:

-
chów narybku letniego z wylęgu (I przesadka) - około 3 miesięcy (maj-lipiec),
-
chów narybku jesiennego z narybku letniego (II przesadka) - około 5 miesięcy (lipiec-listopad) lub
-
chów narybku z wylęgu (bez II przesadki) - około 8 miesięcy (kwiecień-listopad),
-
zimowanie narybku - około 4 miesięcy (grudzień-marzec),

II rok:

-
produkcja ryby towarowej - około 9 miesięcy (marzec-listopad),
b)
w trzyletnim cyklu produkcyjnym:

I rok:

-
chów narybku letniego z wylęgu (I przesadka) - około 3 miesięcy (maj-lipiec),
-
chów narybku jesiennego z narybku letniego (II przesadka) - około 5 miesięcy (lipiec-listopad) lub
-
chów narybku z wylęgu (bez II przesadki) - około 8 miesięcy (kwiecień-listopad),
-
zimowanie narybku - około 4 miesięcy (grudzień-marzec),

II rok:

-
chów kroczka - około 9 miesięcy (marzec-listopad),
-
zimowanie kroczka - około 4 miesięcy (grudzień-marzec),

III rok:

-
produkcja ryby towarowej - około 9 miesięcy (marzec-listopad),

chów selektów i tarlaków - około 1 roku,

przetrzymywanie w magazynie - około 1 miesiąca.

§  15.
W poszczególnych regionach kraju i w zależności od warunków klimatycznych terminy rozpoczęcia i zakończenia określonych stadiów chowu (hodowli), o których mowa w § 14, mogą ulegać przesunięciu. Dokładny termin podaje ubezpieczający.

Prawa i obowiązki stron.

§  16.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie lub innym zdarzeniu powodującym obowiązek świadczenia.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
PZU może wstrzymać wypłatę odszkodowania do zakończenia postępowania karnego prawomocnym orzeczeniem, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że szkoda została spowodowana przestępstwem popełnionym przez ubezpieczającego lub osoby, z którymi ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za które ponosi odpowiedzialność.
4.
Jeżeli ubezpieczający uprawniony do otrzymania odszkodowania nie zgadza się z ustaleniami jednostki organizacyjnej PZU co do odmowy zaspokojenia roszczenia albo co do wysokości odszkodowania, może w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia w tej sprawie zgłosić na piśmie żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy przez bezpośrednio nadrzędną jednostkę organizacyjną PZU.
5.
PZU jest obowiązany poinformować ubezpieczającego uprawnionego do odszkodowania o terminie wymienionym w ust. 4 oraz wskazać jednostkę organizacyjną PZU, do której może być wniesione żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy. W razie niepoinformowania termin przewidziany w ust. 4 nie biegnie.
6.
Nadrzędna jednostka organizacyjna PZU jest obowiązana rozpatrzyć sprawę i zawiadomić o wyniku ubezpieczającego uprawnionego do odszkodowania w terminie 30 dni od otrzymania jego wniosku.
7.
Ubezpieczający może, z zastrzeżeniem ust. 8, dochodzić roszczenia na drodze sądowej bez zachowania trybu, o którym mowa w ust. 4-6, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia od PZU.
8.
Jeżeli ubezpieczającym jest jednostka gospodarki uspołecznionej podlegająca państwowemu arbitrażowi gospodarczemu, może ona dochodzić roszczenia w drodze postępowania arbitrażowego nie wcześniej niż po rozpatrzeniu roszczenia przez nadrzędną jednostkę PZU, chyba że nie został zachowany przez nią termin określony w ust. 6.
§  17.
1.
Z dniem wypłaty odszkodowania roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na PZU do wysokości wypłaconego odszkodowania. Jeżeli PZU wypłacił tylko część odszkodowania, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniami PZU.
2.
Nie przechodzą na PZU roszczenia przeciwko osobom, z którymi ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za które ponosi odpowiedzialność.
3.
Jeżeli szkoda spowodowana została nieumyślnie, PZU może w uzasadnionych społecznie lub gospodarczo przypadkach ograniczyć roszczenie albo odstąpić od dochodzenia roszczenia.
4.
Jeżeli ubezpieczający bez zgody PZU zrzekł się roszczenia do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę lub je ograniczył, PZU może odmówić odszkodowania lub je zmniejszyć. Jeżeli zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia zostanie ujawnione po wypłaceniu przez PZU odszkodowania, PZU przysługuje prawo dochodzenia od ubezpieczającego zwrotu całości lub części wypłaconego odszkodowania.
§  18.
1.
Ubezpieczający jest obowiązany:
1)
opłacać składkę za ubezpieczenie według zasad i stawek określonych w taryfie składek za ubezpieczenia umowne hodowli i chowu stawowego ryb,
2)
przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji i żywienia ryb oraz zapewnić racjonalne warunki bytowania ryb,
3)
prowadzić na bieżąco trwałym zapisem, czytelnie oraz bez skreśleń i poprawek księgę (kartę) stawową i odnotowywać w niej dla każdego stawu dane dotyczące obsady materiału zarybieniowego (ilość sztuk, wagę), terminów zarybienia, technologii żywienia, profilaktyki, badania wód (odczyn wody i zawartość tlenu) oraz inne dane zgodnie z wymaganiami gospodarki rybackiej,
4)
w każdym przypadku śnięcia ryb, w celu ustalenia przyczyn śnięcia, wezwać lekarza weterynarii ichtiopatologa, stosować się do jego zaleceń i przestrzegać instruktażu zrzeszenia producentów ryb oraz pobrać odpowiednie próby i przekazać je do przeprowadzenia badań przez zakład higieny weterynaryjnej lub inny właściwy instytut; w razie gdy przyczyną śnięcia ryb będzie niedobór wody spowodowany suszą, ubezpieczający jest obowiązany uzyskać potwierdzenie dotyczące stanu i poziomu wód z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
5)
dopilnować, aby lekarz weterynarii ichtiopatolog dokonał po każdej wizycie odpowiedniego wpisu w książce kontroli (zeszycie), z uwzględnieniem rozpoznania i zaleceń,
6)
przeprowadzać niezbędne remonty i konserwację stawów i urządzeń stawowych,
7)
umożliwić PZU w każdym czasie oględziny obiektu rybackiego i zbadanie warunków, w jakich przebywają ryby, oraz kontrolę dokumentacji obiektów rybackich.
2.
W razie powstania szkody ubezpieczający jest obowiązany:
1)
użyć wszelkich dostępnych mu środków w celu zmniejszenia szkody w ubezpieczonym mieniu oraz w celu zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed powiększeniem się szkody,
2)
niezwłocznie, nie później niż w ciągu 48 godzin od powstania szkody, zawiadomić o szkodzie PZU, lekarza weterynarii ichtiopatologa i okręgowe zrzeszenie producentów ryb - w celu komisyjnego ustalenia przyczyn powstania szkody i wysokości strat w rybach oraz sporządzenia na tę okoliczność odpowiedniego protokołu,
3)
dostarczyć PZU, jeżeli szkoda powstała wskutek zatrucia lub uduszenia ryb, wyniki analiz laboratoryjnych śniętych ryb i próbek wody, wykonanych przez właściwe pracownie zakładu higieny weterynaryjnej bądź przez inny właściwy instytut, a w przypadku szkody spowodowanej niedoborem wody na skutek suszy - przedstawić potwierdzenie stanu i poziomu wód z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej; koszty badań i opinii ponosi ubezpieczający,
4)
przedstawić oryginał księgi (karty) stawowej.
3.
Jeżeli ubezpieczający dopuścił się rażącego niedbalstwa w wykonaniu obowiązków określonych w ust. 2 pkt 1, odszkodowanie się nie należy, chyba że zapłata całości lub części odszkodowania odpowiadałaby w danych okolicznościach zasadom współżycia społecznego albo interesom gospodarki narodowej.
§  19.
1.
PZU może odmówić odszkodowania, jeżeli niewykonanie obowiązków określonych w § 18 ust. 1 pkt 2 i 6 nastąpiło z winy umyślnej ubezpieczającego i było wyłączną przyczyną powstania szkody.
2.
Jeżeli zawinione niewykonanie przez ubezpieczającego któregokolwiek z obowiązków określonych w § 18 ust. 1 pkt 2, 4 i 6 przyczyniło się do powstania szkody i mało wpływ na jej rozmiar, PZU może zmniejszyć odszkodowanie o 50%.
3.
PZU może jednak odmówić odszkodowania, w razie gdy na skutek niewykonania przez ubezpieczającego obowiązków określonych w § 18 niemożliwe jest ustalenie przyczyny szkody lub jej rozmiaru.

Postanowienia końcowe.

§  20.
W porozumieniu z ubezpieczającym mogą być wprowadzone do umowy ubezpieczenia postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w ogólnych warunkach. Postanowienia te nie mogą być sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.

CZĘŚĆ  B

USTALANIE MNOŻNIKA KROTNOŚCI.

§  21.
1.
Za mnożnik krotności przyrostu wartości ryb uważa się liczbę wyrażającą wielokrotność przyrostu wartości ryb w czasie trwania danego stadium chowu (hodowli) prowadzonego według zasad racjonalnej gospodarki rybackiej. Mnożnik ten ustala się przez podzielenie wyliczonej wartości ryb odłowionych po zakończeniu danego stadium chowu (hodowli) przez wartość ryb użytych do obsady stawu. Wyliczenia mnożnika dokonuje się według następującego wzoru:

a x b x c x d wartość ryb po odłowie

N = ---------------- = --------------------------

a x f x g wartość ryb obsadowych

gdzie:

a - ilość ryb obsadowych w sztukach,

b - współczynnik przeżywalności,

c - średnia masa wynikowa 1 sztuki w kg przy odłowie,

d - cena 1 kg wyprodukowanych ryb (umowna),

f - średnia masa 1 sztuki obsadowej (w kg),

g - cena 1 kg ryb obsadowych (umowna).

2.
Za przeżywalność obsady ryb uważa się wyrażoną w procentach obsady liczebność ryb, która przeżywa pełny czas trwania stadium chowu (hodowli) od chwili obsadzenia stawu do odłowu; za współczynnik przeżywalności uważa się przeżywalność wyrażoną w ułamku dziesiętnym.

CZĘŚĆ  C

I. TABELA DO USTALANIA WYSOKOŚCI SZKODY W KARPIACH W POSZCZEGÓLNYCH STADIACH CHOWU (HODOWLI).

Stadium chowu (hodowli) Procent sumy ubezpieczenia (§ 6 ust. 1) przyjmowany do ustalenia wysokości szkody
okres chowu (hodowli) w miesiącach okres zimowania w miesiącach
1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 2 3 4 5
Narybek letni z wylęgu (I przesadka) 30 80 100
Narybek jesienny z narybku letniego (II przesadka) 20 40 80 90 100 100 100 100 100 100
Narybek z wylęgu (bez II przesadki) 10 30 50 70 80 90 100 100 100 100 100 100 100
Kroczek z narybku 10 20 40 60 80 90 90 100 100 100 100 100 100 100
Ryba towarowa 10 20 40 60 80 90 90 100 100 100 100 100 100 100
Do ustalenia wysokości szkody w selektach i tarlakach w okresie chowu (hodowli) oraz zimowania przyjmuje się 100% sumy ubezpieczenia.

II.

Tabela do ustalania wysokości szkody w pstrągach w poszczególnych stadiach chowu (hodowli).

Stadium chowu (hodowli) Procent sumy ubezpieczenia (§ 6 ust. 1) przyjmowany do ustalenia wysokości szkody
okres chowu (hodowli) i zimowania w miesiącach
1 2 3 4 5 6 7 8
Narybek wczesny do jesiennego 20 40 60 80 100
Zimowanie narybku 100 100 100 100
Ryba towarowa 30 50 70 80 90 90 100 100
Do ustalenia wysokości szkody w selektach i tarlakach w okresie chowu (hodowli) oraz zimowania przyjmuje się 100% sumy ubezpieczenia.

III.

Do ustalenia wysokości szkody w karpiach i pstrągach w okresie magazynowania danego stadium chowu (hodowli) przyjmuje się 100% sumy ubezpieczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TARYFA SKŁADEK ZA UBEZPIECZENIA UMOWNE HODOWLI I CHOWU STAWOWEGO RYB

§  1.
Taryfa składek ma zastosowanie do ubezpieczeń umownych zawieranych z jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz z osobami fizycznymi.
§  2.
Taryfa zawiera jednolite stopy składek dla jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osób fizycznych.
§  3.
Składkę za ubezpieczenie ryb ustala się mnożąc sumę ubezpieczenia ustaloną odrębnie dla każdego stadium chowu (hodowli) przez stopę składki wyrażoną w procentach.
§  4.
1.
Jeżeli nie umówiono się inaczej, jednostki gospodarki uspołecznionej opłacają składkę w terminie 30 dni od daty otrzymania dokumentu ubezpieczenia. Jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne opłacają składkę jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, a jeżeli umowa doszła do skutku przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia - w ciągu 14 dni od jego doręczenia.
2.
Za ryby zbyte, śnięte lub utracone w okresie ubezpieczenia pobrana składka nie podlega zwrotowi.
§  5.
1.
Składkę za ubezpieczenie ryb pobiera się za okres ubezpieczenia określony w ogólnych warunkach dla poszczególnych stadiów ich chowu lub hodowli.
2.
Składka za ubezpieczenie ryb jest uzależniona od ilości ryzyk objętych ubezpieczeniem.
§  6.
W ubezpieczeniu powszechnym ryb stopy składek mogą być obniżone, nie więcej jednak niż o 30%.
§  7.
1.
Stopa składki za ubezpieczenie karpi i pstrągów od szkód powstałych wskutek zatrucia i uduszenia, niedoboru wody oraz ucieczki ryb wynosi 1,2% sumy ubezpieczenia.
2.
Przy ubezpieczeniu od poszczególnych ryzyk stopy składek wynoszą:
Przedmiot ubezpieczenia Stopa składki w procentach sumy ubezpieczenia
zatrucie i uduszenie ucieczka ryb niedobór wody
karpie i pstrągi 0,9 0,3 0,3
§  8.
Jeżeli ubezpieczający przed upływem okresu ubezpieczenia karpi i pstrągów zgłosił wniosek o przedłużenie tego okresu, składka za każdy rozpoczęty miesiąc ponad okres ustalony w umowie ubezpieczenia wynosi:
1)
przy ubezpieczeniu łącznie od wszystkich 3 ryzyk (zatrucia i uduszenia, ucieczki ryb, niedoboru wody) - 0,15% sumy ubezpieczenia,
2)
przy ubezpieczeniu od poszczególnych ryzyk:
a)
zatrucia i uduszenia - 0,10% sumy ubezpieczenia,
b)
ucieczki ryb - 0,04% sumy ubezpieczenia,
c)
niedoboru wody - 0,05% sumy ubezpieczenia.
§  9.
Stopa składki za ubezpieczenie ryb w okresie przetrzymywania w magazynie wynosi 0,7% sumy ubezpieczenia.
§  10.
Stopy składek podane w § 7-9 obowiązują na okres 2 lat; po tym okresie PZU dokona ponownej kalkulacji składek.
§  11.
Składkę za ubezpieczenie gatunków ryb nie wymienionych w § 7 i 8 ustala PZU.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.3.29

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia umownego hodowli i chowu stawowego ryb oraz taryfy składek za to ubezpieczenie.
Data aktu: 17/12/1986
Data ogłoszenia: 12/02/1987
Data wejścia w życie: 12/02/1987