Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1987 r.
w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na zawieranie z osobami zagranicznymi przebywającymi za granicą umów o świadczenie w kraju na ich rzecz usług prawnych oraz pobieranie należności z tych umów w walucie obcej za pośrednictwem polskiego banku dewizowego.
§  2. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przyjmowanie w kraju waluty polskiej należnej osobom zagranicznym od osób krajowych z tytułów zgodnych z przepisami Prawa dewizowego, jeżeli są to należności wynikające ze spraw objętych umową o świadczenie usługi prawnej.
2. 
Na zlecenie osób zagranicznych z kwot, o których mowa w ust. 1, mogą być pokrywane wydatki związane ze świadczoną usługą prawną:
1)
podatki i opłaty,
2)
koszty i opłaty w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, w sprawach o wykroczenia, cywilnym i administracyjnym,
3)
opłaty na rzecz zespołu adwokackiego lub adwokata wykonującego zawód indywidualnie,
4)
inne zobowiązania pieniężne wobec osób krajowych.
§  3. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na ponoszenie z własnych środków w walucie polskiej wydatków na pokrycie kosztów i opłat należnych od osoby zagranicznej, na której rzecz świadczona jest usługa prawna, w wysokości nie przekraczającej 30.000 złotych, pod warunkiem że nie jest możliwe otrzymanie z zagranicy od tej osoby zagranicznej potrzebnej wpłaty w terminie, którego przekroczenie może narazić tę osobę na szkodę.
2. 
Równowartość kwot, o których mowa w ust. 1, powinna być pobrana od osoby zagranicznej w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania wpłaty tych kwot, w walucie obcej lub w walucie polskiej, pochodzącej z udokumentowanej wymiany waluty obcej lub z innego udokumentowanego tytułu.
§  4. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazanie za granicę nadwyżki kwot w walutach obcych wpłaconych przez osobę zagraniczną na pokrycie kosztów i opłat związanych ze świadczoną usługą prawną ponad kwoty wydatkowane.
§  5. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 10% wpływów otrzymanych od osoby zagranicznej w walutach wymienialnych z tytułu opłat za usługi prawne na rachunek walutowy "A" adwokata oraz 10% tych wpływów w walutach państw socjalistycznych na rachunek walutowy "S" adwokata świadczącego usługę prawną.
§  6. 
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 5% wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osoby zagranicznej z tytułu opłat za usługi prawne, na rachunek walutowy specjalny Naczelnej Rady Adwokackiej.
2. 
Z rachunku, o którym mowa w ust. 1, mogą być dokonywane wpłaty na pokrycie przez Naczelną Radę Adwokacką kosztów:
1)
podróży i pobytu za granicą adwokatów i ich uczestnictwa w kongresach, zjazdach, naradach i sympozjach,
2)
szkolenie adwokatów i aplikantów adwokackich za granicą,
3)
składek na rzecz organizacji międzynarodowych, jeżeli na członkostwo w tych organizacjach wyraziły zgodę właściwe organy polskie,
4)
zakupu za granicą literatury fachowej,
5)
zakupu za granicą urządzeń technicznych za pośrednictwem właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
§  7. 
Część wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osób zagranicznych z tytułu opłat za usługi prawne, nie podlegająca przekazaniu na rachunki walutowe adwokata świadczącego usługę lub na specjalny rachunek walutowy Naczelnej Rady Adwokackiej, podlega odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu według bieżącego kursu walut obcych w złotych.
§  8. 
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 1974 r. w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego (Monitor Polski Nr 30, poz. 182).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.26.207

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.
Data aktu: 10/08/1987
Data ogłoszenia: 09/09/1987
Data wejścia w życie: 09/09/1987