Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 13 marca 1987 r.
w sprawie okresów i szczegółowych zasad ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych. *

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 2 lit a) i c) uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limity zużycia energii elektrycznej i paliw gazowych ustala się na okresy kwartalne na podstawie globalnych wielkości energii elektrycznej i paliw gazowych.
2.
Niezależnie od kwartalnych limitów zużycia paliw gazowych ustala się maksymalne limity dobowego zużycia gazu ziemnego i koksowniczego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  2.
1.
W uzasadnionych wypadkach dla użytkowników posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, w ramach kwartalnych limitów zużycia energii elektrycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być ustalone limity dla każdej taryfowej strefy czasowej.
2.
W ramach limitów, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalone limity zużycia energii elektrycznej na okresy krótsze od kwartału.
§  3.
1.
Limity maksymalnej wielkości średniogodzinnego (w godzinie zegarowej) poboru mocy elektrycznej w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) w dniach roboczych ustala się na poszczególne miesiące IV kwartału danego roku oraz I, II i III kwartału roku następnego w terminie do dnia 20 września każdego roku.
2.
W uzasadnionych wypadkach, w stosunku do użytkowników pobierających równomiernie moc elektryczną, posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, dopuszcza się możliwość zastąpienia limitów, o których mowa w ust. 1, limitami średniogodzinowego poboru mocy elektrycznej w całej strefie szczytowej rannej i strefie szczytowej wieczornej. Limit ten określa się jako maksymalną wielkość zużycia energii elektrycznej w poszczególnych strefach szczytowych doby dnia roboczego danego miesiąca.
§  4.
1.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej ustalają limity zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych dla poszczególnych użytkowników:
1)
biorąc pod uwagę globalną wielkość energii elektrycznej i paliw gazowych, przeznaczoną na limity dla użytkowników zlokalizowanych na terenie działania okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej,
2)
po uprzedniej weryfikacji wniosku użytkownika o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych.
2.
We wniosku użytkownika do okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
planowane w okresie bieżącym i wykonane w okresie ubiegłych 2 lat:
a)
wartość produkcji sprzedanej ogółem (w mln zł) w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
b)
wielkość produkcji podstawowych wyrobów (w jednostkach rzeczywistych),
c)
wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych (kWh lub Nm3 na jednostkę miary wyrobu), ustalane dla podstawowych wyrobów, oraz wskaźniki jednostkowej elektrochłonności lub gazochłonności wyrażone w MWh lub Nm3 na 1 mln zł wartości produkcji sprzedanej w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
d)
wielkość produkcji energii elektrycznej (brutto) własnych urządzeń prądotwórczych,
2)
efekty wynikające z realizacji przedsięwzięć oszczędnościowych (lub przyczyny niewykonania określonego przedsięwzięcia).
3.
We wniosku o ustalenie limitu zużycia paliw gazowych należy ponadto określić:
1)
proponowane minimalne dostawy dobowe gazu niezbędne do zabezpieczenia urządzeń produkcyjnych przed zniszczeniem,
2)
wielkość limitu dobowego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  5.
Wniosek o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych składają użytkownicy do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej w terminie 30 dni przed okresem, którego będzie dotyczył limit.
§  6.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie do końca maja każdego roku uzgadniają z właściwym okręgiem energetycznym wielkość dopuszczalnego globalnego poboru mocy elektrycznej - w stanie równowagi bilansowej systemu elektroenergetycznego w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) poszczególnych miesięcy IV kwartału roku bieżącego oraz I, II i III kwartału roku następnego - przez użytkowników objętych limitowaniem poboru mocy elektrycznej zlokalizowanych na terenie działania danego okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej.
§  7.
1.
Użytkownicy objęci limitowaniem poboru mocy elektrycznej w terminie do końca czerwca każdego roku są obowiązani złożyć odpowiedni wniosek do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej o ustalenie limitu poboru mocy elektrycznej na okresy podane w § 3.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
wielkość mocy zainstalowanych odbiorników,
2)
wielkość mocy umownej,
3)
wielkość mocy obrachunkowej w ostatnich 12 miesiącach, z uwzględnieniem poszczególnych miesięcy,
4)
wielkość średniogodzinnego poboru mocy elektrycznej w strefie szczytu rannego i wieczornego w okresach podanych w § 3.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć:
1)
harmonogram pracy urządzeń techniczno-produkcyjnych i odbiorników energochłonnych, uwzględniający techniczno-organizacyjne możliwości przesunięcia czasu ich pracy poza strefy szczytowe, ograniczenia pobieranej mocy lub wstrzymania ruchu określonych urządzeń w godzinach taryfowych stref szczytowych,
2)
plan mocy dyspozycyjnej własnej elektrowni (elektrociepłowni), uzgodniony z właściwym okręgiem energetycznym.
4.
Na żądanie okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej użytkownik powinien dołączyć do wniosku dziennik zużycia energii i poboru mocy elektrycznej.
§  8.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie 15 dni przed okresem, którego limity dotyczą, zawiadamiają użytkowników objętych limitowaniem, dostawców energii i mocy elektrycznej oraz dostawców paliw gazowych o wielkości ustalonych limitów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 marca 1990 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie uregulowanym zarządzeniem Ministra Przemysłu z dnia 15 marca 1990 r. w sprawie zaniechania stosowania niektórych ograniczeń w użytkowaniu paliw i energii (M.P.90.11.87) - zobacz § 2 pkt 2 wymienionego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024