Specjalizacja zawodowa techników.

UCHWAŁA Nr 54
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 kwietnia 1987 r.
w sprawie specjalizacji zawodowej techników.

W celu zapewnienia technikom możliwości awansu zawodowego, podnoszenia kwalifikacji i rozwijania aktywności w dziedzinie postępu technicznego oraz na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 34, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) oraz art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162 oraz z 1986 r. Nr 42, poz. 201) i w związku z § 18 uchwały nr 66 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1983 r. w sprawie specjalizacji zawodowej inżynierów (Monitor Polski Nr 24, poz. 131 i z 1987 r. Nr 12, poz. 100) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się dla techników w zawodach i specjalnościach w dziedzinach techniki wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały pierwszy i drugi stopień specjalizacji zawodowej.
§  2.
O pierwszy stopień specjalizacji zawodowej mogą ubiegać się osoby, które wykażą się:
1)
posiadaniem tytułu technika w zawodzie i specjalności w dziedzinie techniki wymienionej w załączniku nr 1 do uchwały,
2)
co najmniej siedmioletnim stażem pracy w zawodzie i specjalności, w których uzyskały tytuł technika i w których zakresie ubiegają się o stopień specjalizacji zawodowej, na stanowiskach wymagających tych kwalifikacji,
3)
pozytywną oceną pracy zawodowej, dokonaną w myśl § 5 ust. 2 pkt 4,
4)
autorstwem lub współautorstwem wdrożonych do praktyki nowych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych, eksploatacyjnych lub organizacyjnych w dziedzinie zgodnej z wykonywanym zawodem i posiadaną specjalnością, dających pozytywne rezultaty potwierdzone przez zakład pracy, w którym osiągnięcia te były stosowane,
5)
ukończeniem kursu doskonalenia zawodowego lub studium samokształcenia kierowanego, organizowanych przez właściwe stowarzyszenia naukowo-techniczne zrzeszone w Naczelnej Organizacji Technicznej, zwane dalej "SNT", albo zaliczeniem innych form doskonalenia zawodowego, uznanych przez właściwą komisję, o której mowa w § 5 ust. 1, za równorzędne z tym kursem lub studium.
§  3.
O drugi stopień specjalizacji zawodowej mogą ubiegać się osoby, które uzyskały w tym samym zawodzie i specjalności pierwszy stopień specjalizacji zawodowej, a ponadto wykażą się:
1)
co najmniej pięcioletnim stażem pracy po uzyskaniu pierwszego stopnia specjalizacji zawodowej,
2)
pozytywną oceną pracy zawodowej, dokonaną w myśl § 5 ust. 2 pkt 4,
3)
potwierdzonymi przez zakład pracy dalszymi twórczymi osiągnięciami, polegającymi w szczególności na:
a)
istotnym udziale w pracach naukowo-badawczych, organizacyjno-technicznych, konstrukcyjnych, technologicznych, które przyniosły gospodarce konkretnie stwierdzone efekty ekonomiczne bądź inne korzystne rozwiązania,
b)
rozwiązaniu problemów konstrukcyjnych albo technologicznych przez twórczą adaptację istniejących rozwiązań, mających istotne znaczenie dla postępu technicznego,
4)
znajomością co najmniej jednego języka obcego w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury fachowej,
5)
ukończeniem kursu doskonalenia zawodowego lub studium samokształcenia kierowanego, organizowanych przez SNT dla techników ubiegających się o drugi stopień specjalizacji zawodowej; przepis § 2 pkt 5 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
Postępowanie w sprawie ustalenia, czy technik spełnia warunki wymagane do uzyskania pierwszego lub drugiego stopnia specjalizacji zawodowej, przeprowadza właściwe dla danej dziedziny techniki SNT na wniosek zainteresowanego.
2.
Zakład pracy zatrudniający technika ubiegającego się o uzyskanie stopnia specjalizacji zawodowej jest obowiązany do udzielenia mu pomocy, w szczególności w gromadzeniu dokumentacji dotyczącej dorobku i efektów jego osiągnięć.
§  5.
1.
Zarządy główne SNT powołują komisje do spraw specjalizacji zawodowej techników, zwane dalej "komisjami stowarzyszeniowymi".
2.
Do zadań komisji stowarzyszeniowych należy w szczególności:
1)
opracowywanie w porozumieniu z Główną Komisją do Spraw Specjalizacji Zawodowej Techników, o której mowa w § 7, szczegółowych wymagań określonych w § 2 pkt 4 i § 3 pkt 3, odpowiadających potrzebom rozwoju danej dziedziny techniki,
2)
powoływanie komisji egzaminacyjnych,
3)
prowadzenie postępowania specjalizacyjnego,
4)
ocena dorobku twórczego i pracy zawodowej technika, z uwzględnieniem opinii kierownika zakładu pracy zatrudniającego technika i koła SNT działającego na terenie tego zakładu,
5)
stwierdzanie, że technik spełnia warunki niezbędne do uzyskania odpowiedniego stopnia specjalizacji zawodowej bądź do przedłużenia prawa do dodatku, o którym mowa w § 9,
6)
przedstawianie prezesowi (przewodniczącemu zarządu głównego) SNT wniosków o nadanie odpowiedniego stopnia specjalizacji zawodowej,
7)
inicjowanie kierunków doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 pkt 5 i § 3 pkt 5, oraz ocenianie i zatwierdzanie treści programów takiego doskonalenia,
8)
przedstawianie prezesowi (przewodniczącemu zarządu głównego) SNT i Głównej Komisji do Spraw Specjalizacji Zawodowej Techników wniosków i propozycji, dotyczących systemu specjalizacji zawodowej.
3.
Komisje stowarzyszeniowe mogą powoływać zespoły kwalifikacyjne problemowe lub regionalne i przekazywać im uprawnienia wymienione w ust. 2 pkt 3-5.
§  6.
Stopnie specjalizacji zawodowej nadaje technikowi prezes (przewodniczący zarządu głównego) właściwego SNT, na wniosek komisji stowarzyszeniowej.
§  7.
1.
Zarząd Główny Naczelnej Organizacji Technicznej powoła Główną Komisję do Spraw Specjalizacji Zawodowej Techników, zwaną dalej "Główną Komisją".
2.
W skład Głównej Komisji wchodzą: przewodniczący komisji stowarzyszeniowych, przedstawiciele Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Ministra - Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń oraz Ministra Oświaty i Wychowania.
3.
Do zadań Głównej Komisji należy:
1)
ustalanie wytycznych i zasad działania komisji stowarzyszeniowych oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawie nadawania technikom stopni specjalizacji zawodowej,
2)
nadzór nad przestrzeganiem przez komisje stowarzyszeniowe zasad i trybu postępowania w sprawach o nadanie stopni specjalizacji zawodowej,
3)
nadzór nad przestrzeganiem przez komisje stowarzyszeniowe kryteriów, które powinni spełniać technicy ubiegający się o nadanie stopni specjalizacji zawodowej,
4)
kontrola zasadności decyzji komisji stowarzyszeniowych w sprawach określonych w § 5 ust. 2,
5)
przedstawianie Zarządowi Głównemu Naczelnej Organizacji Technicznej wniosków dotyczących przebiegu działań w zakresie specjalizacji zawodowej techników.
§  8.
Technik, który uzyskał stopień specjalizacji zawodowej:
1)
otrzymuje dyplom według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały,
2)
zostaje wpisany do rejestru techników specjalistów, prowadzonego przez zarząd główny właściwego SNT,
3)
ma prawo używania tytułu zawodowego określonego w świadectwie (dyplomie) ukończenia szkoły, uzupełnionego odpowiednim stopniem specjalizacji zawodowej.
§  9.
1.
Technikowi, który uzyskał stopień specjalizacji zawodowej, przysługuje przez okres 5 lat od daty uzyskania specjalizacji dodatek do wynagrodzenia, zwany dalej "dodatkiem", wynoszący miesięcznie:
1)
po uzyskaniu pierwszego stopnia specjalizacji - 5.000 zł, 1
2)
po uzyskaniu drugiego stopnia specjalizacji - 8.000 zł. 2
2.
 Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych dokonuje zmian wysokości dodatków stosownie do planowanego wzrostu kosztów utrzymania.
3.
Dodatek wypłaca zakład pracy zatrudniający technika na stanowisku zgodnym z zawodem i specjalnością, w których technik uzyskał stopień specjalizacji. Dodatek wypłaca się ze środków przeznaczonych na wynagrodzenia.
4.
Dodatek przysługuje również w następnych okresach pięcioletnich, pod warunkiem wykazania się dalszymi twórczymi osiągnięciami zawodowymi, potwierdzonymi przez zakład pracy i koło SNT działające na jego terenie oraz ocenionymi pozytywnie przez komisję stowarzyszeniową.
5.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w podstawowym miejscu pracy.
6.
Dodatek nie przysługuje technikowi, który porzucił pracę lub z którym rozwiązano stosunek pracy z jego winy, przez okres 12 miesięcy od podjęcia następnej pracy.
§  10.
1.
Minister - Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń we współpracy z zainteresowanymi ministrami, z zastrzeżeniem ust. 2, wykonuje nadzór nad sprawami specjalizacji zawodowej techników.
2.
Minister Oświaty i Wychowania sprawuje nadzór, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, nad szkoleniem osób ubiegających się o uzyskanie stopni specjalizacji zawodowej.
§  11.
1.
Wydatki związane z działalnością Głównej Komisji są pokrywane ze środków Naczelnej Organizacji Technicznej.
2.
Wydatki związane z działalnością komisji stowarzyszeniowych są pokrywane ze środków SNT.
3.
Zakład pracy zatrudniający technika może refundować poniesione przez niego koszty przewodu specjalizacyjnego, po uzyskaniu stopnia specjalizacji zawodowej.
§  12.
W okresie do 1990 r. o nadanie drugiego stopnia specjalizacji zawodowej mogą ubiegać się osoby nie posiadające pierwszego stopnia specjalizacji zawodowej, które wykażą się co najmniej piętnastoletnim stażem pracy po uzyskaniu tytułu technika, w tym co najmniej okresem 10 lat pracy w zawodzie i specjalności, w których uzyskały tytuł technika i w których ubiegają się o stopień specjalizacji zawodowej, jeżeli spełniają pozostałe warunki określone w § 2 pkt 1 i 4 oraz w § 3 pkt 2-5.
§  13.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do wszystkich osób, które posiadają tytuł technika w zawodzie z dziedzin techniki, określonych w załączniku nr 1 do uchwały, i spełniają warunki do uzyskania stopni specjalizacji, zatrudnionych we wszystkich zakładach pracy, chyba że przepisy szczególne zawierają odrębne uregulowania w tym zakresie.
2.
W zakładach pracy, w których zostały wprowadzone zakładowe systemy wynagradzania, o prawie do dodatku z tytułu specjalizacji zawodowej techników decyduje treść porozumienia zawartego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (Dz. U. Nr 5, poz. 25). Przyznanie i wypłata dodatku następuje w trybie i na zasadach określonych w uchwale.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ DZIEDZIN TECHNIKI, W KTÓRYCH ZATRUDNIENI TECHNICY MOGĄ UZYSKAĆ STOPNIE SPECJALIZACJI ZAWODOWEJ TECHNIKA

Lp. Nazwa dziedziny
1 budownictwo i architektura
2 budowa instrumentów muzycznych
3 ceramika
4 chemia
5 elektronika
6 elektrotechnika
7 energetyka
8 fototechnika
9 garbarstwo - futrzarstwo
10 geodezja
11 geofizyka
12 geologia
13 górnictwo
14 hodowla
15 hutnictwo
16 hydrologia
17 informatyka
18 leśnictwo
19 mechanika
20 mechanizacja rolnictwa
21 melioracje wodne
22 meteorologia
23 nawigacja
24 ochrona środowiska
25 odlewnictwo
26 ogrodnictwo
27 optyka
28 ortopedia
29 papiernictwo
30 poligrafia
31 pożarnictwo
32 przetwórstwo rolno-spożywcze
33 przetwórstwo skóry
34 przetwórstwo tworzyw sztucznych
35 pszczelarstwo
36 rolnictwo i nasiennictwo rolnicze
37 rybactwo śródlądowe
38 technika medyczna
39 technologia i eksploatacja urządzeń sanitarnych
40 technologia drewna
41 technologia odzieży
42 telekomunikacja
43 torfiarstwo
44 transport
45 wiertnictwo
46 wikliniarstwo
47 włókiennictwo
48 żegluga śródlądowa

ZAŁĄCZNIK Nr 2

NACZELNA ORGANIZACJA TECHNICZNA

STOWARZYSZENIE WYŻSZEJ UŻYTECZNOŚCI

.............................................................

.............................................................

(pełna nazwa stowarzyszenia - skrót)

DYPLOM

Obywatel(ka) ................................................

urodzony(a) dnia ...... 19.. r. w ........... woj. ..........

na podstawie świadectwa (dyplomu) stwierdzającego ukończenie w

roku szkolnym 19.../... ................... w ...............

(pełna nazwa szkoły) (siedziba szkoły)

i uzyskanie tytułu technika .................................

(nazwa zawodu)

o specjalności ..............................................

(nazwa specjalności)

oraz po spełnieniu innych warunków określonych w uchwale nr 54

Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1987 r. w sprawie

specjalizacji zawodowej techników (Monitor Polski Nr 12, poz.

101) - uzyskał(a) specjalizację zawodową

..................................................... stopnia

(pierwszego, drugiego)

w zakresie ..................................................

oraz został(a) wpisany(a) do rejestru techników specjalistów,

prowadzonego przez Zarząd Główny ............................

.............................................................

(skrót SNT)

Przewodniczący Prezes

Komisji SNT do Spraw (Przewodniczący Zarządu

Specjalizacji Zawodowej Głównego) Stowarzyszenia

Techników

....................... .............................

m. p.

Nr rej. .......... ..........., dnia ............ 19... r.

1 Kwota nieaktualna.

Od dnia 1 stycznia 1988 r. wynosi 6.350 zł. - zob. § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 lutego 1988 r. w sprawie wysokości dodatku za specjalizację zawodową inżynierów i techników (M.P.88.8.67).

Od dnia 1 stycznia 1989 r. wynosi 7.400 zł. - zob. § 2 pkt 1 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1988 r. w sprawie wysokości dodatku za specjalizację zawodową inżynierów i techników (M.P.88.36.331).

2 Kwota nieaktualna.

Od dnia 1 stycznia 1988 r. wynosi 10.160 zł. - zob. § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 lutego 1988 r. w sprawie wysokości dodatku za specjalizację zawodową inżynierów i techników (M.P.88.8.67).

Od dnia 1 stycznia 1989 r. wynosi 11.850 zł. - zob. § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1988 r. w sprawie wysokości dodatku za specjalizację zawodową inżynierów i techników (M.P.88.36.331).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024