Wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością. Najwyższe potrzeby kazały "poświęcić wiele, aby ocalić wszystko". W rezultacie wprowadzenia stanu wojennego zażegnano groźbę wojny domowej, położono kres anarchii, podjęto trudne dzieło uzdrawiania zdezorganizowanej i pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarki. Po upływie półtora roku coraz powszechniejsze staje się przeświadczenie, iż wprowadzenie stanu wojennego było nieuchronną koniecznością.Po wprowadzeniu stanu wojennego w krótkim czasie osiągnięto istotne postępy w normalizacji życia gospodarczego oraz społeczno-politycznego. Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że środki nadzwyczajne stosowane były z umiarem i rozsądkiem, a rygory i ograniczenia znoszono tak szybko, jak tylko pozwalały na to okoliczności. Działały aktywnie władze przedstawicielskie, a przede wszystkim Sejm. Kontynuowano realizację uchwalonego na IX Zjeździe Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i kongresach Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego programu socjalistycznej odnowy. Rozpoczęto wprowadzanie w życie głębokiej reformy gospodarczej. Uchwalono szereg ustaw umacniających gwarancję praworządności, tworzących ramy prawne dla rozwoju samorządności i ruchu zawodowego, rozwoju kultury, rozszerzenia świadczeń socjalnych państwa wobec obywateli, bardziej skutecznej walki z różnymi przejawami patologii społecznej, a także ustawy dotyczące tak ważnej problematyki, jak reforma gospodarcza, oświata i szkolnictwo wyższe, ustrój rad narodowych. We właściwym kierunku rozwijały się stosunki między państwem a kościołem.
Umocniły się struktury państwa i wzrosła skuteczność działań organów państwowych, aktywniej zaczęły działać organizacje i stowarzyszenia stojące na gruncie prawa i konstytucyjnych zasad ustrojowych, odradza się ruch związkowy.
W trudnych miesiącach stanu wojennego zacieśniało się współdziałanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Znajdowało ono wyraz na każdej płaszczyźnie pracy państwowej i społecznej. Towarzyszyło temu zrozumienie i aktywne zaangażowanie środowisk wyznaniowych, zwłaszcza katolików świeckich.
Zniesienie stanu wojennego stanowi nowy ważny krok na drodze normalizacji życia politycznego i społecznego, choć nie do końca jeszcze przezwyciężone zostały trudności gospodarcze i polityczne. Nie wszędzie w dostatecznym stopniu przywrócono poczucie obowiązku i odpowiedzialności za dobrą pracę i poszanowanie dla prawa, nie wszędzie odbudowano naruszone więzi między władzą i obywatelami. Zniesienie stanu wojennego powinno przyczynić się do dalszego zespolenia i jednoczenia wszystkich obywateli w konstruktywnym wysiłku patriotycznym dla przezwyciężenia kryzysu.
Osiągnięciu oczekiwanej normalizacji sprzyjać powinny uchwalone przez Sejm ustawy wyposażające przejściowo władze w nieodzowne w istniejących warunkach uprawnienia.
Sejm wyraża przekonanie, za którym przemawia całe dotychczasowe doświadczenie, że Rząd gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego uprawnienia te wykorzysta z pożytkiem dla dobra kraju, że również w społeczeństwie, w każdym jego środowisku umacniać się będzie poczucie patriotycznej odpowiedzialności, że rozsądek brać będzie górę nad emocjami, a troska o dobro powszechne dominować będzie nad interesami partykularnymi. Tę nadzieję Sejm potwierdził aktem szerokiej amnestii politycznej.
Dziś, gdy znosimy stan wojenny, uznajemy, że historyczna zasługa w ocaleniu kraju, skutecznym i rozsądnym wyprowadzeniu go znad skraju przepaści przypada Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego, dowódcom Wojska Polskiego, którzy wzięli na swoje barki ciężar odpowiedzialności w tym przełomowym okresie. Sejm wyraża im swe uznanie.
Sejm wyraża swe uznanie dla tysięcy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy na różnych posterunkach pełnili służbę wojskową i państwową, dla komisarzy wojskowych, którzy wnieśli do pracy państwowej doświadczenie organizacyjne, rzeczowość i wysokie wymagania moralne.
Ludowe Wojsko Polskie dobrze zasłużyło się Ojczyźnie. Potwierdziło swój związek z ludem, hart i głęboki patriotyzm. Potwierdziło, że tak jak dotychczas zawsze stać będzie na straży pokoju i bezpieczeństwa kraju.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej składa wyrazy podziękowania dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, którzy ofiarnie wykonywali swe trudne obowiązki, chroniąc ład i porządek w kraju, spokój i bezpieczeństwo obywateli.
Sejm stwierdza, że wysiłki władz państwowych zmierzające do przezwyciężania istniejących zagrożeń, opanowania anarchii i kryzysu gospodarczego, znajdowały stopniowe poparcie coraz szerszych kół społeczeństwa, czego szczególnym wyrazem stał się rozwój Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Ruch ten zajął poczesne miejsce w naszym życiu społecznym i politycznym. Wyrazem tego jest dokonana przez Sejm zmiana Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Sejm wyraża przekonanie, że rola Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego będzie owocna, że w jego działalności ucieleśnią się najlepsze doświadczenia narodu w budowaniu Polski Ludowej, że kontynuować on będzie patriotyczne, postępowe tradycje, korzystając również z bogatego dorobku Frontu Jedności Narodu.
Nie ma dziś przed Polską innej drogi, jak zgodna, racjonalna i wydajna praca wszystkich na gruncie socjalistycznych warunków ustrojowych.
Żyjemy w świecie pełnym napięć i niebezpieczeństw. Naszym mocnym oparciem są bliskie stosunki przyjaźni i współpracy ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i z bratnimi krajami socjalistycznymi. Stawiamy czoła nieprzyjaznym wobec naszego kraju akcjom niektórych rządów zachodnich. Opowiadamy się za współpracą ze wszystkimi krajami, ale stanowczo przeciwstawiamy się wszelkim działaniom godzącym w interes naszego państwa i odmawiamy komukolwiek prawa do wtrącania się w nasze wewnętrzne sprawy. Z uwagą odnotowujemy te głosy na zachodzie, które kwestionują celowość polityki izolacji i sankcji wobec Polski.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej składa wyrazy najwyższego uznania Prezesowi Rady Ministrów, gen. armii Wojciechowi Jaruzelskiemu, który w najtrudniejszym dla Polski okresie stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i podjął szczególny ciężar odpowiedzialności za losy państwa i narodu, dobrze wypełniając swój patriotyczny obowiązek. Rząd pod Jego kierownictwem umocnił struktury władzy i przyczynił się w istotny sposób do rozwoju socjalistycznej demokracji, podjął wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża głębokie przekonanie, że istnieją wszelkie przesłanki do tego, aby wejściu w nowy etap towarzyszyło zarówno zrozumienie trudności zadań, jakie musimy podjąć, jak i przekonanie o słuszności drogi, którą obraliśmy.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza swe pełne zaufanie dla gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego jako Prezesa Rady Ministrów i wyraża głębokie przekonanie, że w szczególnym okresie, w jakim żyjemy, Rząd pod Jego przewodnictwem zmierzał będzie równie skutecznie jak dotychczas do dalszej normalizacji życia społeczno-gospodarczego oraz podejmował niezbędne działania dla zapewnienia krajowi warunków harmonijnego rozwoju.
Sejm wspierał będzie w tym zakresie poczynania Rządu gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego.
W przeddzień Święta Lipcowego Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich Polaków z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności. Niech dzień 22 lipca przywoła refleksję nad potrzebą jednoczenia wysiłków w dziele rozwoju naszej Ojczyzny, niech wspólny narodowy trud jak najszybciej przyniesie oczekiwane rezultaty dla dobra kraju i nas wszystkich.