Doręczanie wojskowych dokumentów osobistych i tryb postępowania z tymi dokumentami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 11 lipca 1983 r.
w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami.

Na podstawie art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wojskowy dokument osobisty (książeczkę wojskową lub legitymację) doręcza się bezpośrednio do rąk osoby zainteresowanej za potwierdzeniem odbioru.
§  2.
1.
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt stały jest obowiązana złożyć wojskowy dokument osobisty organowi administracji państwowej wydającemu paszport. Organ ten przekazuje niezwłocznie otrzymany dokument do właściwej wojskowej komendy uzupełnień z jednoczesnym wskazaniem państwa, do którego osoba ta wyjechała.
2. 1
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt czasowy pozostawia wojskowy dokument osobisty w swoim mieszkaniu albo składa go na przechowanie - za potwierdzeniem odbioru - w wojskowej komendzie uzupełnień, do której przynależy ewidencyjnie.
3. 2
(skreślony).
4. 3
(skreślony).
§  3.
1.
W razie ustalenia, że osoba przekraczająca granicę ma przy sobie wojskowy dokument osobisty, organ kontroli ruchu granicznego odbiera ten dokument za potwierdzeniem odbioru i przesyła go do właściwej wojskowej komendy uzupełnień.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie oddania wojskowego dokumentu osobistego przez osobę przekraczającą granicę organowi kontroli ruchu granicznego.
§  4.
1.
O utracie wojskowego dokumentu osobistego jego posiadacz jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osobiście lub listem poleconym właściwą wojskową komendę uzupełnien.
2. 4
Po otrzymaniu zawiadomienia o utracie wojskowego dokumentu osobistego wojskowa komenda uzupełnień wydaje osobie zainteresowanej nowy wojskowy dokument osobisty.
3. 5
Jeżeli utrata wojskowego dokumentu osobistego nastąpiła w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, żołnierz obowiązany jest do niezwłocznego zameldowania o tym dowódcy jednostki wojskowej, który wydaje mu tymczasowe zaświadczenie wojskowe i zawiadamia o tym właściwą wojskową komendę uzupełnień. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Do czasu wydania nowego wojskowego dokumentu osobistego tymczasowe zaświadczenie wojskowe zastępuje wojskowy dokument osobisty; przepisy dotyczące wojskowego dokumentu osobistego stosuje się odpowiednio.
5. 6
O odzyskaniu utraconego wojskowego dokumentu osobistego posiadacz jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwą wojskową komendę uzupełnień i przekazać jej odzyskany dokument; żołnierz w czynnej służbie wojskowej o odzyskaniu dokumentu melduje dowódcy jednostki wojskowej, który niezwłocznie zawiadamia o tym właściwą wojskową komendę uzupełnień.
6.
Tryb postępowania z wojskowymi dokumentami osobistymi w razie ich znalezienia normują przepisy:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie rzeczy znalezionych (Dz. U. Nr 22, poz. 141),
2)
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 lipca 1971 r. w sprawie postępowania z rzeczami znalezionymi w budynku publicznym (Dz. U. Nr 19, poz. 185),
3)
rozporządzenia Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komunikacji oraz Żeglugi z dnia 12 lipca 1972 r. w sprawie postępowania z rzeczami znalezionymi w środkach transportu publicznego oraz pomieszczeniach i urządzeniach związanych z tym transportem (Dz. U. Nr 30, poz. 210).
§  5.
1. 7
Osoba, która uzyskała zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego, jest obowiązana złożyć wojskowy dokument osobisty kierownikowi rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej przy otrzymaniu dokumentu o zmianie obywatelstwa.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie stwierdzające złożenie wojskowego dokumentu osobistego i dokument ten niezwłocznie przesyła do właściwej wojskowej komendy uzupełnień.
§  6.
1. 8
W razie zgonu posiadacza wojskowego dokumentu osobistego, osoby, które w myśl przepisów o dowodach osobistych są obowiązane do zwrotu dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego, a zwłaszcza domownicy zmarłego, kierownicy hoteli, zakładów służby zdrowia, domów wypoczynkowych, są również obowiązane do przekazania wojskowego dokumentu osobistego zmarłego - urzędowi właściwego organu gminy.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia właściwą wojskową komendę uzupełnień o zgonie posiadacza wojskowego dokumentu osobistego, przesyłając jednocześnie ten dokument.
§  7.
1.
Wojskowe dokumenty osobiste osób tymczasowo aresztowanych przechowuje się w depozycie aresztu śledczego.
2.
Wojskowe dokumenty osobiste osób odbywających karę pozbawienia wolności (w tym również karę aresztu wojskowego) naczelnik zakładu karnego przesyła do właściwej wojskowej komendy uzupełnień, jeżeli są to dokumenty:
1)
chorążych lub oficerów rezerwy,
2)
szeregowych lub podoficerów rezerwy, którym wydano kartę mobilizacyjną.
3.
Wojskowe dokumenty osobiste osób odbywających karę pozbawienia wolności, innych niż wymienione w ust. 2, przechowuje się w depozycie zakładu karnego do czasu zwolnienia tych osób z zakładu.
§  8.
W sprawach określonych w zarządzeniu właściwe są wojskowe komendy uzupełnień, do których przynależą ewidencyjnie posiadacze wojskowych dokumentów osobistych.
§  9.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do wojskowych dokumentów osobistych żołnierzy zawodowych.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 maja 1970 r. w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i postępowania z tymi dokumentami (Monitor Polski Nr 15, poz. 129).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
2 § 2 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
3 § 2 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
5 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
6 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
7 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.
8 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 17 września 1990 r. (M.P.90.36.291) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024