Zasady gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w zakresie handlu zagranicznego.

UCHWAŁA Nr 185
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1982 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w zakresie handlu zagranicznego.

Na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie handlu zagranicznego na podstawie koncesji nadanej przez Ministra Handlu Zagranicznego, w zakresie objętym koncesją, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
§  2.
1.
Wynik finansowy jednostki spółdzielczej stanowi różnicę między przychodami a kosztami działalności, zmniejszoną o podatek obrotowy, skorygowaną o rozliczenia wyrównawcze oraz straty i zyski nadzwyczajne.
2.
Przychody jednostki spółdzielczej obejmują w szczególności:
1)
prowizje komisowe i agencyjne w wysokości ustalonej w umowie między stronami,
2)
wynik ze sprzedaży towarów i usług na rachunek własny,
3)
refakturowane koszty transakcyjne zagraniczne w wysokości kosztów faktycznie poniesionych lub ustalonych ryczałtowo przez jednostkę spółdzielczą,
4)
odsetki otrzymane od udzielonych kredytów zagranicznych, które nie zostały rozliczone z dostawcami krajowymi w eksporcie, oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach lokacyjnych,
5)
inne dochody wynikające ze specyficznej lub wyodrębnionej działalności jednostki spółdzielczej, w tym wynikające z transakcji reeksportowych, giełdowych i koniunkturalnych.
3.
Nie stanowią wyodrębnionego przychodu ze sprzedaży na rachunek własny marże jednostki spółdzielczej, ustalane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52). Marże te są uwzględniane przy kalkulacji transakcji i rozliczeniach wyrównawczych.
4.
Koszty działalności jednostki spółdzielczej obejmują w szczególności:
1)
koszty transakcyjne zagraniczne,
2)
koszty transakcyjne krajowe,
3)
koszty ogólne,
4)
odsetki od kredytów zagranicznych otrzymanych, które nie zostały rozliczone z odbiorcami krajowymi w imporcie, oraz odsetki bankowe związane z finansowaniem zagranicznych należności budżetowych,
5)
inne koszty wynikające ze specyficznej lub wyodrębnionej działalności jednostki spółdzielczej.
5.
Wszystkie koszty i ryzyka związane z obrotem zagranicznym oraz koszty finansowania transakcji kredytowych, z wyłączeniem kosztów obsługi technicznej, ponosi ta jednostka, która realizuje obrót na własny rachunek, chyba że umowa stanowi inaczej.
6.
Jednostka spółdzielcza jest obowiązana zapewnić środki dewizowe w celu wykonania obciążającej producenta (dostawcę) obsługi technicznej z tytułu gwarancji i rękojmi towarów dostarczanych na eksport.
§  3.
W jednostce spółdzielczej mogą być tworzone następujące fundusze:
1)
fundusz ryzyka handlowego,
2)
dewizowy fundusz ubezpieczeń,
3)
fundusz akwizycyjny.
§  4.
1.
Fundusz ryzyka handlowego jest przeznaczony na pokrycie kosztów i strat powstających w obrotach dokonywanych na rachunek własny jednostki spółdzielczej i nie ubezpieczonych w całości lub części w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A.
2.
Fundusz ryzyka handlowego jest tworzony z:
1)
odpisów obciążających koszty transakcyjne - w kwocie nie przekraczającej wysokości składek ubezpieczeniowych dla poszczególnych rodzajów ryzyka, stosowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A.; w wypadku ryzyka nie ubezpieczanego przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A. odpis może być ustalony w wysokości nie przekraczającej planowanej kwoty tego ryzyka,
2)
dodatnich różnic kursowych.
3.
W stosunku do ryzyka dewizowego odpis obciąża koszty transakcyjne zagraniczne, a w stosunku do ryzyka złotowego odpis obciąża koszty transakcyjne krajowe.
4.
Z funduszu ryzyka handlowego są pokrywane straty nadzwyczajne powstałe w wyniku utraty należności zagranicznych, nacjonalizacji mienia, ujemnych różnic kursowych, opracowania ofert na kompletne obiekty lub linie technologiczne w razie niezawarcia kontraktu, różnice pomiędzy faktyczną wartością utraconego majątku a uzyskanym odszkodowaniem oraz inne straty losowe.
§  5.
Dewizowy fundusz ubezpieczeń tworzony jest na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
Fundusz akwizycyjny jest tworzony z odpisów obciążających koszty ogólne według stawek procentowych w stosunku do wartości zrealizowanego eksportu, odrębnie dla poszczególnych obszarów płatniczych.
2.
Fundusz akwizycyjny jest przeznaczony na pokrycie związanych z działalnością handlową jednostki spółdzielczej dewizowych kosztów: reklamy, organizowanie wystaw i targów zagranicznych, delegatur zagranicznych, zagranicznych podróży służbowych, składek z tytułu członkostwa w organizacjach międzynarodowych, prowadzenia składów konsygnacyjnych części zamiennych za granicą, stałych stacji obsługi technicznej oraz doraźnej obsługi technicznej.
3.
Stawki odpisów na fundusz akwizycyjny, z wyodrębnieniem procentowego udziału na zagraniczne podróże służbowe, ustala Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Minister Handlu Zagranicznego może ustalić limity kwotowe odpisów na fundusz akwizycyjny dla jednostek spółdzielczych, których udział eksportu w obrotach zagranicznych nie uzasadnia zastosowania stawki odpisu według zasady określonej w ust. 1.
§  7.
1.
Jednostki spółdzielcze gromadzą środki funduszów, o których mowa w § 3, na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
2.
Minister Finansów może w stosunku do jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach i które dotychczas nie wyodrębniały na osobnych rachunkach bankowych środków funduszów, o których mowa w § 3, wyrazić zgodę na niewyodrębnianie tych środków.
§  8.
1.
Środki zgromadzone na rachunkach funduszów jednostek spółdzielczych, tworzonych na podstawie dotychczasowych przepisów, jeżeli uchwała przewiduje dalsze tworzenie tego rodzaju funduszów, stają się środkami tych funduszów.
2.
Środki zgromadzone na podstawie dotychczasowych przepisów na rachunku funduszu obsługi technicznej wyrobów eksportowanych, po dokonaniu niezbędnych rozliczeń według stanu funduszu na dzień 30 czerwca 1982 r., podlegają przekazaniu na fundusz akwizycyjny.
§  9.
W zakresie nie uregulowanym w uchwale jednostki spółdzielcze prowadzą gospodarkę finansową na zasadach ogólnych obowiązujących te jednostki.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024