Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1982 r.
w sprawie wykonywania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

W celu umożliwienia korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim wykonywania czynności dziennikarskich oraz zapewnienia niezbędnej kontroli nad wykonywaniem tych czynności w sposób nie zagrażający porządkowi publicznemu w czasie obowiązywania stanu wojennego, na podstawie art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Korespondenci zagraniczni mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji stwierdzającej fakt akredytacji, wydanej na podstawie przepisów zarządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 13 marca 1967 r. o warunkach przebywania stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 19, poz. 94) oraz zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 maja 1967 r. o akredytacji i działalności stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych przez kierownika komórki organizacyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Szefa Centrum Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych).
2.
Korespondenci zagraniczni czasowo przebywający na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie wizy uprawniającej do przekroczenia granicy i przebywania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zasady i tryb wydawania zaświadczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, a także zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
4.
Zasady:
1)
utrwalania materiałów dziennikarskich za pomocą nagrań magnetycznych i obrazów świetlnych,
2)
przekazywania za granicę materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Dziennikarze polscy mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji wystawionej przez redaktora naczelnego właściwej redakcji oraz zezwolenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego przez Rzecznika Prasowego Rządu na wniosek redaktora naczelnego właściwej redakcji.
2.
Dziennikarzom wojskowym zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
3.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się na czas oznaczony, zamieszczając w nich dane określające tożsamość osoby, której udzielono zezwolenia, oraz nazwę redakcji, w której jest ona zatrudniona (pełni służbę wojskową). W zezwoleniach tych określa się ponadto obszar, na którym mogą być wykonywane czynności dziennikarskie.
§  3.
Zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w czasie obowiązywania stanu wojennego określają przepisy § 1-5 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21) oraz przepisy dotyczące ograniczeń wynikających z obowiązywania stanu wojennego.
§  4.
1.
Dziennikarze polscy posiadający zezwolenia, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą dokonywać zdjęć fotograficznych i filmowych oraz obrazów telewizyjnych również w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których na podstawie art. 20 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) został wprowadzony zakaz dokonywania takich zdjęć i obrazów.
2.
Publikowanie materiałów dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w środkach masowego przekazu następuje na zasadach określonych w przepisach zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego (Monitor Polski Nr 30, poz. 278).
§  5.
Przekazywanie materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich za pomocą środków łączności następuje na zasadach określonych w przepisach rozdziału I rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności (Dz. U. Nr 29, poz. 160) i aktach na ich podstawie wydanych.
§  6.
1.
Zbieranie materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, a w szczególności działalności żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, jednostek wojskowych i zakładów podległych Ministrowi Obrony Narodowej jest dozwolone tylko za zezwoleniem specjalnym, wydanym przez Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej mogą udzielać informacji dotyczących swojej działalności służbowej tylko osobom posiadającym zezwolenia specjalne, o których mowa w ust. 1, przestrzegając przy tym przepisów o ochronie tajemnicy w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  7.
1.
Wprowadza się zakaz zbierania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich nie posiadających zezwolenia specjalnego, o którym mowa w § 6 ust. 1, materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, z wyjątkiem informacji przekazanych przez Rzecznika Prasowego Rządu oraz upoważnionych przedstawicieli organów resortu obrony narodowej, a także informacji zawartych w serwisie informacyjnym Polskiej Agencji Prasowej.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również materiałów dziennikarskich dotyczących działalności jednostek zmilitaryzowanych, z wyjątkiem informacji przekazanych przez upoważnionych przedstawicieli kierownictw resortów, w których występują jednostki zmilitaryzowane, oraz kierowników tych jednostek lub ich rzeczników prasowych.
§  8.
Kierownicy jednostek organizacyjnych administracji państwowej i gospodarki narodowej, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21), udzielają informacji korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim na zasadach określonych w § 1-4 tej uchwały, a także na zasadach określonych przez ich organy nadrzędne, przestrzegając przy tym wymagań ochrony tajemnicy państwowej i służbowej.
§  9.
Przepisy zarządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.2.4

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Data aktu: 12/01/1982
Data ogłoszenia: 20/01/1982
Data wejścia w życie: 20/01/1982