Powołanie Konsultacyjnej Rady Gospodarczej.

UCHWAŁA Nr 65
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1982 r.
w sprawie powołania Konsultacyjnej Rady Gospodarczej.

W celu rozszerzenia zakresu konsultacji w węzłowych sprawach społecznych i gospodarczych kraju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Konsultacyjną Radę Gospodarczą.
2.
Konsultacyjna Rada Gospodarcza, zwana dalej "Radą", jest doradczym i opiniodawczym organem Rady Ministrów, Prezydium Rządu oraz Prezesa Rady Ministrów, działającym samodzielnie i niezależnie w zakresie spraw określonych w niniejszej uchwale.
§  2.
1.
Rada z inicjatywy własnej albo na wniosek Prezydium Rządu lub Prezesa Rady Ministrów przygotowuje i przedstawia stanowisko dotyczące węzłowych problemów społecznych i gospodarczych, stanowiących przedmiot pracy Rządu.
2.
Realizując zadania określone w ust. 1, Rada przedstawia opinie i wnioski w zakresie:
1)
węzłowych problemów polityki gospodarczej, w tym przede wszystkim założeń rozwoju gospodarczego i wykorzystania bogactw naturalnych kraju, zmian systemowych, polityki cen i płac, polityki finansowej i kredytowej, handlu zagranicznego i bilansu płatniczego oraz równowagi rynkowej,
2)
węzłowych problemów polityki społecznej, w tym przede wszystkim zmian w poziomie życia ludności, systemu opieki społecznej, kierunków rozwoju usług niematerialnych oraz innych spraw mających istotne znaczenie gospodarcze,
3)
innych spraw przekazanych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.
Rada troszczy się o wzbogacanie społecznej wiedzy o motywach wyboru podejmowanych przez Rząd decyzji oraz prezentowanych przez Radę opiniach i wnioskach.
§  3.
1.
Rada inicjuje przeprowadzanie okresowych ocen stanu gospodarki oraz rozwoju sytuacji gospodarczej i wynikających stąd wniosków, funkcjonowania systemu planowania i zarządzania. Oceny te, noszące charakter samodzielnych opracowań lub też komentarzy do odpowiednich raportów rządowych, przedstawiane są Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Rada inicjuje badania opinii społecznej oraz opracowywanie ekspertyz dotyczących szczególnie ważnych problemów społecznych i gospodarczych.
§  4.
1.
Kierownicy resortów gospodarczych, współdziałając z Radą w dziedzinach objętych jej zainteresowaniem, udzielają Radzie informacji o zamierzanych i prowadzonych pracach oraz udostępniają projekty ważniejszych planów, programów, aktów prawnych i decyzji gospodarczych, a także materiały informacyjne, analityczne, raporty i dokumenty niezbędne do opracowania opinii dla Rady Ministrów, Prezydium Rządu i Prezesa Rady Ministrów.
2.
Kierownicy resortowych instytutów naukowo-badawczych i komórek badawczych Głównego Urzędu Statystycznego opracowują analizy i ekspertyzy w zakresie uzgodnionym z Radą.
§  5.
1.
Rada może zwracać się do placówek naukowych, organizacji społecznych, związków zawodowych, organów samorządu społecznego, stowarzyszeń twórczych oraz innych organizacji z wnioskiem o przedstawienie opinii w sprawach objętych zakresem zainteresowania Rady.
2.
Rada może zwracać się do placówek naukowych, szkół wyższych, stowarzyszeń naukowych i ośrodków badania opinii społecznej z wnioskiem o przeprowadzenie badań, dokonanie ekspertyzy lub przedstawienie opinii w określonej sprawie.
§  6.
1.
Rada współdziała z organami doradczymi Rządu oraz wykorzystuje w swej pracy wyniki ich działalności.
2.
Organy doradcze Rządu zobowiązane są do udzielania Radzie niezbędnej pomocy oraz do podejmowania zgłaszanych przez Radę inicjatyw w zakresie spraw stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania.
§  7.
Rada może przeprowadzać analizę działań podjętych przez organy administracji państwowej w zakresie spraw opiniowanych, wnioskowanych albo inicjowanych przez Radę, a także oceniać efekty realizacji proponowanych przez nią rozwiązań.
§  8.
Rada - przestrzegając przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej - informuje społeczeństwo o swej pracy, a w miarę potrzeby również o stanie realizacji opinii i wniosków zgłaszanych przez Radę.
§  9.
1.
W skład Rady wchodzą powołani przez Prezesa Rady Ministrów wybitni przedstawiciele nauki, środowisk intelektualnych i praktyki gospodarczej. Członkowie Rady powoływani są na okres jednego roku, z tym że za ich zgodą mandat może być przedłużony na następny rok.
2.
Członkowie Rady zajmują w pracach Rady stanowisko w swoim własnym imieniu.
3.
Rada może powoływać doradców i rzeczoznawców, określać zakres ich obowiązków i formy współpracy z Radą oraz określać placówki naukowo-badawcze, których kierownicy są doradcami z urzędu.
4.
Rada może powoływać zespoły złożone z członków Rady, jej doradców oraz osób zaproszonych. Opinie i propozycje sformułowane przez zespoły mogą być przedstawiane Rządowi jako opinie Rady, jeżeli prezydium Rady nie zgłosi zastrzeżeń.
5. 1
Przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza generalnego Rady powołuje Prezes Rady Ministrów spośród członków Rady. Skład i tryb powoływania prezydium Rady, tryb powoływania doradców i zakres ich działalności oraz tryb pracy Rady, a w tym uprawnienia jej członków do zgłaszania votum separatum, określone zostaną w regulaminie działania Rady. Regulamin ten uchwala Rada i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia.
§  10.
Obsługę organizacyjno-techniczną działalności Rady zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 uchwały nr 200 z dnia 16 grudnia 1985 r. (M.P.85.43.281) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 grudnia 1985 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024