Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 marca 1981 r.
w sprawie przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz zwalczania pijaństwa w zakładach pracy.

Występujące w kraju nadmierne, wzrastające spożycie alkoholu stwarza poważne zagrożenie w życiu rodzinnym i w stosunkach społecznych. Jest ono także przyczyną obniżania dyscypliny pracy, jej wydajności, naruszania zasad bezpieczeństwa, powoduje często różnego rodzaju wypadki, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.
Realizowanie zadań społeczno-gospodarczych stojących przed załogami i zespołami pracowniczymi wymaga przestrzegania przez wszystkich pracowników dyscypliny, ładu, porządku oraz zasad współżycia społecznego. Naruszenia w miejscu pracy obowiązku trzeźwości wymagają systematycznego oraz konsekwentnego przeciwdziałania.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

§  1.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zobowiązani są do sprawowania nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem przepisów dotyczących obowiązku trzeźwości wszystkich pracowników. W tym celu należy bezwzględnie zapobiegać dostarczaniu napojów alkoholowych do zakładów pracy, spożywania ich oraz przebywania nietrzeźwych pracowników na terenie zakładów pracy.
§  2.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 434, z 1969 r. Nr 13, poz. 95 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115). Kontrolę przestrzegania przepisów tej ustawy sprawują pracownicy kierujący zespołami zatrudnionych, a w szczególności kierownicy wydziałów, majstrowie i brygadziści. Obowiązki te ciążą również na pracownikach straży przemysłowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz służb pracowniczych.
§  3.
Zobowiązuje się kierowników uspołecznionych zakładów pracy do inicjowania społecznej kontroli przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz realizacji przepisów o zwalczaniu pijaństwa i alkoholizmu na terenie zakładów pracy. Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zapewnią warunki sprawowania kontroli społecznej oraz udział w nich pracowników komórek i służb kontroli wewnątrzzakładowej.
§  4.
Zakazuje się kierownikom uspołecznionych zakładów pracy udzielania zezwoleń na spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy również w czasie imprez lub uroczystości organizowanych na terenie zakładu pracy. W wyjątkowych, wynikających ze szczególnych okoliczności sytuacjach, po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych i społecznych, może być udzielone jednorazowe zezwolenie na spożycie ściśle ograniczonych ilości napojów alkoholowych.
§  5.
Wobec pracowników naruszających obowiązek trzeźwości należy stosować konsekwentnie rygory i sankcje przewidziane w Kodeksie pracy, w przepisach o zakładowym funduszu nagród, o dodatkach za staż pracy, w regulaminach premiowania i innych przepisach prawa. Naruszanie obowiązku trzeźwości przez osoby kierujące zespołami pracowniczymi oraz tolerowanie spożywania alkoholu przez podległych im pracowników w czasie i w miejscu pracy należy traktować jako poważne naruszanie obowiązków pracowniczych.
§  6.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą, w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi i społecznymi, wyznaczyć pracowników do spraw koordynowania działalności w zakresie zwalczania alkoholizmu. Pracownicy ci, działając w porozumieniu z organizacjami polityczno-społecznymi, związkowymi, samorządowymi, kobiecymi, młodzieżowymi, sportowymi i innymi, powinni współdziałać w organizowaniu kontroli społecznej oraz rozwijać działalność informacyjno-wychowawczą wśród załóg, zmierzającą do przeciwdziałania wszelkim przejawom pijaństwa i alkoholizmu.
§  7.
Kierownicy jednostek nadrzędnych nad zakładami pracy, a także kierownicy organów kontroli wewnętrznej, obowiązani są sprawować nadzór nad realizowaniem w zakładach pracy przepisów dotyczących przestrzegania obowiązku trzeźwości.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.8.66

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.
Data aktu: 17/03/1981
Data ogłoszenia: 27/03/1981
Data wejścia w życie: 27/03/1981