Rozwój ubocznej produkcji rynkowej w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych.

UCHWAŁA Nr 95
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 maja 1981 r.
w sprawie rozwoju ubocznej produkcji rynkowej w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych.

W celu zwiększenia produkcji artykułów rynkowych, w tym nieskomplikowanych narzędzi i części zamiennych dla gospodarstw rolnych, a zwłaszcza produkcji z surowców odpadowych lub niepełnowartościowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przez uboczną produkcję rynkową należy rozumieć produkcję wyrobów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku i na potrzeby kooperacji związanej z produkcją rynkową, wytwarzanych z surowców i materiałów odpadowych, niepełnowartościowych, lokalnych surowców naturalnych oraz z materiałów uznanych w myśl obowiązujących przepisów za zbędne.
2.
Koszt podstawowych surowców i materiałów pełnowartościowych zużywanych do ubocznej produkcji rynkowej nie może przekraczać 40% wartości tej produkcji.
3.
Do ubocznej produkcji rynkowej nie mogą być zaliczane wyroby, których obowiązek produkowania wynika z dyrektywnych zadań wyznaczonych przez jednostki nadrzędne stosownie do uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1980 r. w sprawie zmian w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 165).
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) nadzorujący państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe zapewnią tym przedsiębiorstwom pomoc techniczną w organizowaniu produkcji ubocznej, jak również nadzór nad jakością produkowanych wyrobów, oraz określą w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. szczegółowe zasady uznawania artykułów za wytwarzane w ramach ubocznej produkcji rynkowej.
§  2.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady podziału zysku osiąganego z ubocznej produkcji rynkowej, przewidując przeznaczanie części tego zysku bez opodatkowania na:
1)
fundusz rozwoju w celu finansowania inwestycji poza limitami wynikającymi z narodowych planów społeczno-gospodarczych,
2)
fundusz nagród za rozwijanie ubocznej produkcji rynkowej, nie objętych planowanym funduszem płac i nie podlegających limitowaniu.
§  3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni w przepisach określających zasady ustalania produkcji netto odpowiednie zachęty do rozwoju ubocznej produkcji rynkowej, przewidując, że w rachunku tej produkcji faktyczną wartość sprzedaży artykułów wytwarzanych w ramach ubocznej produkcji rynkowej zwiększa się o określony procent.
§  4.
Ceny wyrobów wytwarzanych w ramach ubocznej produkcji rynkowej ustala dyrektor przedsiębiorstwa zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118), z uwzględnieniem przepisów zarządzenia nr 25/80 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 19 lipca 1980 r. w sprawie ustalania cen wyrobów wytwarzanych z surowców wtórnych (Dz. Urz. Cen Nr 21, poz. 162).
§  5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów zapewni w sprawozdawczości statystycznej niezbędne informacje o dochodach i kosztach ubocznej produkcji rynkowej.
§  6.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni dostosowanie zasad przewidzianych uchwałą do warunków działalności spółdzielni.
§  7.
Traci moc uchwała nr 316 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1971 r. w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją (Monitor Polski z 1972 r. Nr 6, poz. 37 i z 1974 r. Nr 6, poz. 42).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.15.117

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój ubocznej produkcji rynkowej w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych.
Data aktu: 15/05/1981
Data ogłoszenia: 24/06/1981
Data wejścia w życie: 24/06/1981