Używanie munduru wojskowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 marca 1979 r.
w sprawie używania munduru wojskowego.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130), w związku z art. 12 ust. 3 tej ustawy, zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
mundur wojskowy - kompletny ubiór żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wykonany zgodnie z przepisami określającymi wzór, kolor, rodzaj tkaniny oraz oznaczony wizerunkiem orła, oznakami stopni wojskowych, korpusów osobowych, specjalności wojskowych, jak również oznakami szkolnymi lub organizacyjnymi; nie dotyczy to ubiorów historycznych;
2)
część munduru wojskowego - element składowy ubioru żołnierzy;
3)
oznaka wojskowa - wizerunek orła, emblemat lub oznakę:
a)
stopni wojskowych,
b)
korpusów osobowych,
c)
specjalistów wojskowych,
d)
szkolną,
e)
organizacyjną

oraz inny przedmiot wyróżniający lub oznaczający wykonywanie funkcji albo służby lub posiadane kwalifikacje;

4)
pozbawienie oznak wojskowych - pozbawienie munduru wojskowego lub jego części wizerunku orła, guzików z wizerunkiem orła, oznak stopni wojskowych oraz oznak służących oznaczaniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby.
§  2.
Do noszenia munduru wojskowego na zasadach określonych w odrębnych przepisach są uprawnieni tylko:
1)
żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
2)
małoletni przyjęci na naukę do szkół wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz do orkiestr wojskowych;
3)
studenci szkół wyższych w czasie odbywania zajęć wojskowych w studium wojskowym szkoły wyższej, jeżeli przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej lub wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie stanowią inaczej;
4)
żołnierze rezerwy, którym wydano mundury wojskowe do domu do celów związanych z wykonywaniem obowiązku służby wojskowej - tylko w razie konieczności stawienia się w jednostce wojskowej lub w wojskowej komendzie uzupełnień;
5)
żołnierze nie pełniący czynnej służby wojskowej na podstawie zezwoleń określonych w odrębnych przepisach.
§  3.
1.
Wprowadza się zakaz używania niektórych mundurów wojskowych lub ich części we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), wbrew ich przeznaczeniu, nawet po pozbawieniu oznak wojskowych.
2.
Wykaz mundurów oraz ich części, o których mowa w ust. 1, zawiera załącznik do zarządzenia.
3.
Zezwala się na zmianę przeznaczenia przedmiotów wchodzących w skład zestawu munduru wyjściowego i służbowego, stanowiących po okresie używalności własność żołnierzy zawodowych, pod warunkiem pozbawienia tych przedmiotów oznak wojskowych i dokonania wyraźnej zmiany kroju.
§  4.
1.
Wojskowym organem porządkowym właściwym do przeprowadzania kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części są organy Żandarmerii Wojskowej.
1a.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania przez Żandarmerię Wojskową kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części określają odrębne przepisy.
2.
Przy wykonywaniu czynności w zakresie ujawniania i zwalczania wykroczeń bezprawnego publicznego używania munduru wojskowego lub jego części organy Żandarmerii Wojskowej współdziałają z organami Policji.
3.
Sposób przeprowadzania wspólnych kontroli określają każdorazowo szefowie (komendanci) organów Żandarmerii Wojskowej i Policji.
§  5.
(skreślony).
§  6.
1.
W razie używania munduru wojskowego przez osobę wymienioną w § 2 pkt 1-3. lecz niezgodnie z jego przeznaczeniem, organ Żandarmerii Wojskowej zawiadamia o tym dowódcę właściwej jednostki wojskowej (kierownika studium wojskowego) w celu zastosowania środków wychowawczych lub dyscyplinarnych.
2.
W razie używania munduru wojskowego lub jego części przez osobę wymienioną w § 2 pkt 4 w wypadkach nie związanych z wykonywaniem obowiązku służby wojskowej organ Żandarmerii Wojskowej powiadamia o tym dowódcę właściwej jednostki wojskowej. Jeżeli osoba ta samowolnie przekazała mundur wojskowy lub jego część innej osobie, organ przeprowadzający kontrolę powiadamia o tym pisemnie dowódcę właściwej jednostki wojskowej.
3.
W razie używania munduru wojskowego przez osobę wymienioną w § 2 pkt 5 wbrew przepisom o sposobie noszenia umundurowania albo gdy stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru, organ Żandarmerii Wojskowej powiadamia o tym szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1979 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MUNDURÓW WOJSKOWYCH ORAZ ICH CZĘŚCI, KTÓRYCH UŻYWANIE WBREW ICH PRZEZNACZENIU JEST ZAKAZANE, NAWET PO POZBAWIENIU OZNAK WOJSKOWYCH

1. Ubiór wyjściowy i służbowy wojsk lądowych, lotniczych i marynarki wojennej:

1) czapka garnizonowa;

2) beret koloru bordo i niebieskiego;

3) płaszcz sukienny szeregowego i podchorążego;

4) płaszcz letni podchorążego (nieprzemakalny);

5) półpłaszcz sukienny marynarza;

6) mundur wyjściowy (służbowy) szeregowego i podchorążego;

7) mundur wyjściowy (służbowy) marynarza i podchorążego marynarki wojennej;

8) sznury galowe.

2. Ubiór ćwiczebny (polowy):

1) czapka polowa;

2) czapka futrzana;

3) kurtka polowa;

4) mundur drelichowy;

5) peleryna namiot;

6) peleryna nieprzemakalna;

7) pas brezentowy z szelkami;

8) obuwie ćwiczebno-służbowe typu wojskowego.

3. Ubiór specjalny:

1) kombinezon pilota;

2) kombinezon czołgisty-warsztatowca;

3) ubiór nieprzemakalny marynarza z kapturem;

4) ubiór technika lotniczego;

5) kurtka skórzana pilota na futrzanej podpince (krótka i 3/4 długości);

6) furażerka, olimpijka i spodnie pilota.

Uwaga: Przedmioty wymienione w wykazie oznaczane są stemplem "MON" lub "MSW" oraz stemplem jednostki wojskowej, która te przedmioty wydała do użytkowania.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.40.410 t.j.

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Używanie munduru wojskowego.
Data aktu: 07/03/1979
Data ogłoszenia: 09/08/1993
Data wejścia w życie: 01/04/1979