Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 16 stycznia 1978 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Grabicz" obszar śródleśnego jeziora i otaczających je bagien i lasów o łącznej powierzchni 29,34 ha w Leśnictwie Kobyłka Warszawskiego Zespołu Leśnego, położony na terenie miasta Wołomin województwa stołecznego warszawskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1967-1977 jako oddział lasu 39 t, w, x, y, z, a1, b1, c1, d1, f1, g1, h1, i1, k1, l1, m1, p1, r1. Celem ochrony jest zachowanie jeziora stanowiącego ostoję wielu gatunków ptaków.
§  2.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Świder" odcinki rzek Świdra i Mieni o łącznej długości 46 km wraz z przybrzeżnym pasem terenu po obu stronach rzek o szerokości 20 m, o łącznej powierzchni 238,00 ha, położone na terenie gminy Wiązowna i miasta Otwock województwa stołecznego warszawskiego oraz gmin Siennica i Kołbiel województwa siedleckiego. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego charakteru rzek Świdra i Mieni tworzących liczne przełomy, zakola i wodospady oraz nadbrzeżnej roślinności i bogatej fauny wodnej i nawodnej.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
odcinek rzeki Świdra od spiętrzenia w miejscowości Dłużew w województwie siedleckim do mostu drogowego w mieście Otwock-Świdry Wielkie w województwie stołecznym warszawskim, o długości 41 km,
2)
odcinek rzeki Mieni od miejscowości Wiązowna do ujścia do rzeki Świdra w gminie Wiązowna województwa stołecznego warszawskiego, o długości 5 km,
3)
pas przyległych terenów po obu stronach rzek, na odcinkach określonych w pkt 1 i 2, o szerokości 20 m i łącznej powierzchni 184,00 ha.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Stawy Raszyńskie" obszar stawów hodowlanych, wysp na stawach oraz przyległych do stawów gruntów o łącznej powierzchni 110,00 ha, położony w gminie Raszyn województwa stołecznego warszawskiego, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Zakład Doświadczalny Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Celem ochrony jest zachowanie cennego biotopu lęgowego wielu rzadkich gatunków ptaków oraz żerowisk i miejsc odpoczynku ptaków przelotnych.
§  4. 1
(skreślony).
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dalejów" obszar lasu o powierzchni 87,58 ha w Leśnictwie Jastrzębia Nadleśnictwa Skarżysko, położony w gminie Bliżyn województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddziały lasu 131 t, w, x, y, z, a1, b1, 154 b, c, d, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, s, t, w, x, z, a1, b1, d1, 155 a, b, c, d, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, r. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych wielogatunkowych drzewostanów z dużym udziałem modrzewia polskiego.
§  6.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Milechowy" obszar lasu o powierzchni 133,73 ha w Leśnictwie Czartoszowa Nadleśnictwa Kielce, położony w gminie Chęciny województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1974-1984 jako oddziały lasu 230 a, b, d, f, g, h, i, j, 231, 232, 233. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk leśnych o cechach zespołów naturalnych oraz kserotermicznych zespołów zaroślowych i murawowych z licznymi gatunkami roślin chronionych.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jodły Karnieszewickie" obszar lasu o powierzchni 37,14 ha w Leśnictwie Sianów Nadleśnictwa Manowo, położony w gminie Sianów województwa koszalińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1974-1984 jako oddziały lasu 170 f, g, h, 171 a, b, c, 172 a, b, c, d, f, 173 a. Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu jodłowego poza granicą naturalnego zasięgu jodły.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wólczańska Góra" obszar lasu o powierzchni 4,72 ha w Leśnictwie Siennica Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki, położony w gminie Siennica województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1974-1984 jako oddział lasu 374 a, b, c. Celem ochrony jest zachowanie ozu - rzadko spotykanej formy morfologicznej.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dębniak" obszar lasu o powierzchni 20,84 ha w Leśnictwie Korczew Nadleśnictwa Sarnaki, położony w gminie Korczew województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddział lasu 137 a, d. Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu dębowego o charakterze naturalnym z licznymi pomnikowymi drzewami.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wojsławice" obszar lasu o powierzchni 97,29 ha w Leśnictwie Szadek Nadleśnictwa Sieradz, położony w gminie Zduńska Wola województwa sieradzkiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1969-1979 jako oddziały lasu 101 b, c, d, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, 102 a, f, g, h, j, k, l, m, n, 106A b, c, d, f, 107 a, b, c, d, f, 108 a, b, c, d, f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu o zróżnicowanych warunkach siedliskowych, z jodłą na północnej granicy jej naturalnego zasięgu.
§  11.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne rezerwatu,
3)
zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich; zakaz nie ma zastosowania na obszarze rezerwatu określonego w § 2,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin oraz w rezerwacie określonym w § 2 uszkadzania skarp, wydobywania głazów, żwiru i piasku,
6)
zanieczyszczania wody i terenu oraz wzniecania ognia,
7)
niszczenia drzew i innych roślin oraz koszenia roślinności szuwarowej w rezerwacie określonym w § 3 w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 1 lipca,
8)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, z wyjątkiem sportowego połowu ryb na wędkę w rezerwacie określonym w § 2,
9)
niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; zakaz nie ma zastosowania na obszarach rezerwatów:
a)
określonego w § 1 - w zakresie budowy urządzeń niezbędnych do poboru wody dla celów przeciwpożarowych,
b)
określonego w § 2 - w zakresie odbudowy lub renowacji dawnych lub istniejących jazów młyńskich oraz innych urządzeń piętrzących wodę,
12)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi; zakaz nie ma zastosowania na obszarze rezerwatu określonego w § 1, pododdziałów d1, y, użytkowanych rolniczo,
13)
dokonywania zmian naturalnych koryt rzecznych w rezerwacie określonym w § 2,
14)
kąpieli oraz pływania łodziami i innym sprzętem w rezerwatach określonych w § 1 i 3,
15)
dokonywania wszelkich zmian na terenie wysp położonych na stawach "Puchały", "Falencki", "Rozgrodzony" i "Parkowy Górny" oraz wstępu na ich teren od dnia 15 marca do dnia 15 lipca w rezerwacie określonym w § 3.
§  12.
Na obszarze rezerwatu określonego w § 3, z wyjątkiem terenu wysp wymienionych w § 11 pkt 15, zezwala się na prowadzenie wszelkich czynności związanych z rybacką gospodarką hodowlaną.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1978 r.
1 § 4 skreślony przez § 2 pkt 3 zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11 lutego 1992 r. w sprawie zniesienia ochrony obszarów uznanych za rezerwaty przyrody (M.P.92.6.39) z dniem 12 marca 1992 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024