Sejm pragnie wyrazić podziękowanie wszystkim państwom, które przyczyniły się do przyjęcia zgłoszonego przez Polskę projektu Deklaracji, a zwłaszcza tym 27 państwom, które przyłączyły się do jej współautorstwa, oraz tym, które udzielały poparcia polskiej inicjatywie.Pragnąc skupić uwagę społeczności międzynarodowej na problematyce wychowania dla pokoju i wysuwając inicjatywę przyjęcia Deklaracji, Polska kierowała się dążeniem do uzupełnienia kroków już podejmowanych w Organizacji Narodów Zjednoczonych na płaszczyznach politycznej, rozbrojeniowej, gospodarczej i społecznej. Wychowanie dla pokoju stanowi element budowy pokojowego współżycia i współpracy wszystkich państw i narodów, a więc także odprężenia w stosunkach międzynarodowych i stworzenia warunków dla osiągnięcia postępu w procesie rozbrojenia.
Zasadnicza treść Deklaracji zawiera się w tym, że pokój jest dobrem wszystkich narodów i że każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia w pokoju, a poszanowanie tego prawa leży we wspólnym interesie całej ludzkości.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża przeświadczenie, że uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Deklaracja będzie ważnym czynnikiem budowy zaufania między narodami, a tym samym umocnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się więc z apelem do wszystkich parlamentów o stałe, aktywne działanie na rzecz wcielenia w życie idei i treści Deklaracji o wychowaniu społeczeństw w duchu pokoju dla dobra obecnego i przyszłych pokoleń.