Rozwój, organizacja i zaopatrzenie budownictwa indywidualnego.

UCHWAŁA Nr 71
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie rozwoju, organizacji i zaopatrzenia budownictwa indywidualnego.

W celu usprawnienia i dalszego przyśpieszenia rozwoju budownictwa indywidualnego, zwłaszcza związanego z produkcją rolną, zwiększenia efektywności wykorzystania środków inwestycyjnych przeznaczonych na budownictwo, skuteczniejszego rozwoju postępu technicznego, poprawy sytuacji mieszkaniowej oraz w celu ściślejszego powiązania zaopatrzenia materiałowego z planami budownictwa indywidualnego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego oraz naczelnicy gmin opracowują roczne wieloletnie plany budownictwa indywidualnego stanowiące integralną część planów społeczno-gospodarczego rozwoju miast i gmin.
2.
Ministrowie Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług wydadzą wytyczne do sporządzania i realizacji planów budownictwa indywidualnego, o których mowa w ust. 1, oraz określą tryb wydawania pozwoleń w powiązaniu z przydziałem materiałów budowlanych.
§  2.
Planami, o których mowa w § 1, powinny być objęte inwestycje budowlane nowe, modernizacyjne i adaptacyjne oraz remonty, warunkujące rozwój produkcji rolnej, usług dla ludności oraz poprawę sytuacji mieszkaniowej, a w szczególności:
1)
budynki i inne obiekty przeznaczone do zespołowej i specjalistycznej produkcji rolnej, zwłaszcza inwentarskie i związane z zapleczem paszowym służącym do produkcji zwierzęcej,
2)
budynki w gospodarstwach przejmowanych i prowadzonych przez młodych rolników oraz rolników powiększających obszar gospodarstw rolnych,
3)
budynki inwentarskie i mieszkalne przejmowane przez rolników z Państwowego Funduszu Ziemi,
4) 2
indywidualne budownictwo mieszkaniowe ludności.
§  3.
Naczelnicy gmin przy opracowywaniu projektów planów, o których mowa w § 1, powinni uwzględniać:
1)
dotychczasowe wyniki produkcyjne rolników ubiegających się o pozwolenie na budowę oraz stopień wykorzystania istniejących obiektów w gospodarstwie rolnym,
2)
wielkość gospodarstwa oraz perspektywy jego powiększania i wzrostu towarowości,
3)
wielkość kontraktacji i dostaw dla gospodarki uspołecznionej produktów roślinnych i zwierzęcych oraz możliwości ich wzrostu,
4)
warunki mieszkaniowe.
§  4.
1.
W celu zapewnienia prawidłowego opracowania planów budownictwa indywidualnego naczelnicy gmin w terminie do dnia 31 sierpnia 1978 r.:
1)
dokonają inwentaryzacji wydanych pozwoleń budowlanych z wydzieleniem obiektów produkcyjnych, w tym budynków inwentarskich oraz obiektów związanych z produkcją i konserwacją pasz,
2)
sporządzą wykazy obiektów rozpoczętych i ustalą stan ich zaawansowania oraz potrzeby materiałowe niezbędne do szybkiego ich zakończenia i uzyskania efektów produkcyjnych (usługowych).
2.
Naczelnicy gmin przekazują wojewodom i prezydentom miast stopnia wojewódzkiego w ustalonych terminach projekty rocznych i wieloletnich planów budownictwa indywidualnego, uwzględniające obiekty już rozpoczęte oraz na rozpoczęcie których wydano pozwolenie, a także zgłoszenia osób podejmujących budowę nowych obiektów albo remonty, modernizację i adaptację istniejących oraz potrzeby materiałowe na te cele.
3.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego po dokonaniu oceny przedstawionych projektów planów budownictwa indywidualnego w gminach (miastach) przekazują je wraz z zapotrzebowaniem na podstawowe materiały budowlane Ministrom Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Rolnictwa, łącznie z informacją o możliwościach wykorzystania materiałów budowlanych miejscowego pochodzenia oraz zastępowania materiałów deficytowych innymi dostępnymi materiałami.
§  5.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, w porozumieniu z Ministrami Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Rolnictwa i Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", ustala na podstawie wojewódzkich projektów planów budownictwa indywidualnego potrzeby poszczególnych województw w dziedzinie zaopatrzenia w materiały budowlane.
2.
Ustalenia, o których mowa w ust. 1, stanowią podstawę do określenia w narodowych planach społeczno-gospodarczych dostaw materiałów budowlanych na pokrycie potrzeb budownictwa indywidualnego w poszczególnych latach oraz podziału tych dostaw na województwa.
§  6.
1. 3
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego na podstawie ustaleń, o których mowa w § 5, dokonują podziału materiałów budowlanych dla gmin i miast, a naczelnicy gmin dokonują weryfikacji projektów planów budownictwa indywidualnego, dostosowując je do możliwości zaopatrzenia materiałowego przy zachowaniu zasady pełnego pokrycia zapotrzebowania materiałów na budownictwo inwentarskie i związane z produkcją i konserwacją pasz dla zwierząt oraz na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe - w tym zwłaszcza na obiekty będące w budowie, a także na remonty.
2.
Przy wydawaniu pozwoleń na budowę obiektów budowlanych objętych planem budownictwa naczelnik gminy zapewnia jednocześnie przydział niezbędnych materiałów budowlanych.
3.
W razie wystąpienia w toku realizacji planów rocznych braku możliwości przydziału materiałów budowlanych na obiekty będące w budowie wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego mogą dokonać niezbędnych przesunięć materiałów w obrębie województwa w ramach dostaw rynkowych, a w koniecznych wypadkach weryfikacji pilności zaspokojenia zgłoszonych potrzeb.
§  7.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Ministrami Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Rolnictwa i z Zarządem Głównym Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz innymi zainteresowanymi ministrami ustali szczegółowe zasady sprzedaży materiałów budowlanych z dostaw przeznaczonych na rynek, z uwzględnieniem przepisu § 6 ust. 1.
§  8.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz terenowe organy administracji państwowej zapewnią kontrolę obrotu materiałami budowlanymi przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku, szczególnie w dziedzinie pełnego zaspokojenia potrzeb planowego budownictwa.
2.
Zarząd Główny Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w uzgodnieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni terenowym organom administracji państwowej oraz właściwym jednostkom nadrzędnym bieżącą informację o realizacji sprzedaży materiałów budowlanych odbiorcom indywidualnym z wyodrębnieniem sprzedaży rolnikom indywidualnym.
§  9.
Zarząd Główny Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dostosuje do wymagań uchwały ewidencję realizacji dostaw oraz sprzedaży odbiorcom indywidualnym materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
§  10.
1.
Mieszkańcy wsi uznanych w planach zagospodarowania przestrzennego za trwałe jednostki osadnictwa wiejskiego i będących terenem koncentracji wiejskich ośrodków usługowych oraz wsi zniszczonych wskutek klęsk żywiołowych mogą tworzyć zespoły budowy, przebudowy oraz odbudowy wsi w celu skrócenia czasu budowy, lepszego wykorzystania materiałów, wspólnej pracy i lepszego wykorzystania pomocy techniczno-organizacyjnej.
2.
Zespoły, o których mowa w ust. 1, powinny koncentrować swoją działalność przede wszystkim na budowie wspólnych obiektów przeznaczonych do produkcji zespołowej, specjalistycznej produkcji zwierzęcej, modernizacji budynków oraz na wymianę pokryć dachowych itp.
3.
Minister Rolnictwa określi szczegółowe zasady przygotowywania i realizacji budownictwa przykładowego.
4.
Naczelnicy gmin zapewnią stały nadzór i pomoc przy realizacji programów budownictwa zespołowego.
§  11. 4
 
1.
Zakłady pracy o znacznym zatrudnieniu i potrzebach mieszkaniowych powinny rozszerzać świadczenie pomocy i usług na rzecz swoich pracowników podejmujących budowę domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych; pomoc ta powinna obejmować w szczególności:
1)
nieodpłatną obsługę inwestorską (w zakresie dokumentacji inwestycyjnej) przez własną służbę inwestycyjną,
2)
odprzedaż po cenach detalicznych zbędnych materiałów budowlanych,
3)
odpłatne udostępnianie sprzętu budowlano-montażowego i transportowego wraz z obsługą według kosztów własnych,
4)
świadczenie usług budowlanych przez własne grupy budowlano-montażowe według kosztów własnych.
2.
Jednostki zobowiązane do świadczenia usług na rzecz budownictwa indywidualnego zapewnią rozwój tych usług w pierwszej kolejności dla osób objętych planowym budownictwem. W szczególności usługi budowlane i transportowe powinny być wykonywane na rzecz gospodarstw zespołowych i specjalistycznych, w których są wznoszone budynki przeznaczone do produkcji zwierzęcej.
3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni pomoc w dziedzinie wyposażenia w lekkie maszyny i urządzenia budowlane jednostek uspołecznionych oraz rzemiosła, świadczących usługi remontowo-budowlane dla ludności rolniczej.
4.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Kółek Rolniczych:
1)
rozwijanie budownictwa prefabrykowanego przeznaczonego na potrzeby budownictwa indywidualnego, zwłaszcza specjalistycznej produkcji zwierzęcej w zespołowych i indywidualnych gospodarstwach rolnych i świadczenie kompleksowych usług budowlanych w tym zakresie,
2)
rozwinięcie sieci wypożyczalni sprzętu budowlanego przy spółdzielniach kółek rolniczych na potrzeby budownictwa indywidualnego związanego z produkcją rolną.
5.
Minister Rolnictwa rozszerzy i zaktualizuje zestaw typowych projektów rolniczych obiektów produkcyjnych, uwzględniających zwłaszcza potrzeby produkcji specjalistycznej, racjonalne rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne i funkcjonalne oraz konieczność poprawy estetyki zabudowy wsi.
§  12.
W celu zapewnienia stałego postępu w budownictwie indywidualnym na wsi Minister Rolnictwa spowoduje:
1)
opracowywanie rocznych planów budownictwa przykładowego obejmującego wzorce do upowszechniania nowych i oszczędnych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych,
2)
sporządzanie wieloletnich prognoz, programów i planów postępu technicznego w budownictwie indywidualnym na wsi i stałej kontroli ich wdrażania,
3)
objęcie szczególną opieką budowy obiektów doświadczalnych i innych budynków związanych ze specjalistyczną produkcją zwierzęcą w ramach planów wdrażania nowych rozwiązań projektowych i materiałowo-konstrukcyjnych,
4)
zwiększenie wykorzystania w budownictwie wiejskim surowców wtórnych i odpadowych.
§  12a. 5
Koordynację spraw związanych z rozwojem indywidualnego budownictwa mieszkaniowego powierza się Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. W ramach tej koordynacji Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska będzie ustalać w szczególności zadania organów administracji państwowej niezbędne do realizacji tego budownictwa.
§  13.
Ilekroć w uchwale jest mowa o naczelnikach gmin, należy przez to rozumieć również prezydentów i naczelników miast, naczelników miast i gmin oraz naczelników dzielnic w miastach stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski z 1969 r. Nr 3, poz. 21 i z 1973 r. Nr 27, poz. 167),
2)
uchwała nr 189 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1970 r. w sprawie remontów budynków na obszarach wiejskich województw zachodnich i północnych,
3)
uchwała nr 72 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1975 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane (Monitor Polski Nr 13, poz. 71 oraz Nr 17, poz. 110).
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 52 z dnia 2 marca 1981 r. (M.P.81.9.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1981 r.
2 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 52 z dnia 2 marca 1981 r. (M.P.81.9.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1981 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 52 z dnia 2 marca 1981 r. (M.P.81.9.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1981 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 52 z dnia 2 marca 1981 r. (M.P.81.9.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1981 r.
5 § 12a dodany przez § 1 pkt 5 uchwały nr 52 z dnia 2 marca 1981 r. (M.P.81.9.71) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024