Zasady i tryb udzielania zgody na reprodukowanie, rozpowszechnianie i rozprowadzanie map oraz materiałów fotogrametrycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 16 marca 1977 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zgody na reprodukowanie, rozpowszechnianie i rozprowadzanie map oraz materiałów fotogrametrycznych.

Na podstawie § 2 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1975 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 26, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
reprodukowanie - rozumie się wykonanie wiernej co do treści kopii z całego lub części materiału bez względu na rodzaj zastosowanej techniki reprodukcyjnej (druk, fotoreprodukcja, kserografia lub inne),
2)
rozpowszechnianie - rozumie się udostępnianie reprodukowanych materiałów do użytku powszechnego lub ekspozycji,
3)
rozprowadzanie - rozumie się udostępnianie reprodukowanych materiałów na potrzeby służbowe,
4)
wtórnik mapy - rozumie się kopię mapy, zachowującą wszystkie podstawowe cechy pierwotnego dokumentu kartograficznego,
5)
mapa topograficzna - rozumie się mapę opracowaną według wzorów i objaśnień znaków topograficznych w skali 1:5.000 i mniejszej,
6)
mapa administracyjno-topograficzna - rozumie się mapę opracowaną w skali od 1:10.000 do 1:300.000 w kroju obrębowym dostosowanym do granic jednostek podziału administracyjnego Państwa.
§  2.
1.
Zgody Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwanego dalej "Urzędem", wymaga:
1)
reprodukowanie przeznaczonych:
a)
do użytku powszechnego lub ekspozycji:
map samoistnych i zestawów map oraz map stanowiących załączniki do publikacji,
materiałów fotogrametrycznych,
b)
na potrzeby służbowe:
map topograficznych we wszystkich skalach,
map administracyjno-topograficznych i administracyjnych w skalach 1:10.000 i mniejszych,
materiałów fotogrametrycznych,
2)
rozpowszechnianie materiałów określonych w pkt 1 lit. a),
3)
rozprowadzanie materiałów określonych w pkt 1 lit. b).
2.
Urząd udziela zgody na wniosek zainteresowanej jednostki organizacyjnej na okres do lat 3. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian do treści mapy, na której reprodukcję, rozpowszechnianie lub rozprowadzanie uzyskano zgodę, wymaga uzyskania ponownej zgody Urzędu.
3.
Na reprodukowanie i rozpowszechnianie map zamieszczanych w tekście publikacji oraz opracowań kartograficznych w formie afiszów, prospektów, reklamówek i pocztówek udziela zgody Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Nie wymaga zgody Urzędu reprodukowanie i rozprowadzanie:
1)
mapy zasadniczej,
2)
pozostałych map inżynieryjno-gospodarczych w skalach 1:5.000 i większych,
3)
wycinków z map wymienionych w § 2, obejmujących mniej niż pół arkusza mapy, pod warunkiem zachowania klauzuli tajności materiału reprodukowanego,
4)
odbitek próbnych przeznaczonych na potrzeby wewnętrzne jednostki organizacyjnej lub przeznaczonych dla Urzędu,
5)
wyrysów wybranych elementów z map wymienionych w punktach 1-4 oraz w § 2, wykonanych na potrzeby wewnętrzne jednostki organizacyjnej, pod warunkiem zachowania klauzuli tajności materiału pierwotnego.
§  4.
1.
Reprodukowanie i rozprowadzanie materiałów wymienionych w § 3 przez ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej podległe Urzędowi wymaga zgody kierownika ośrodka lub osoby przez niego upoważnionej.
2.
Reprodukowanie materiałów wymienionych w § 3 przez inne jednostki organizacyjne niż określone w ust. 1 wymaga zgody kierownika tej jednostki lub osoby przez niego upoważnionej, z zachowaniem następujących warunków:
1)
wtórniki mapy zasadniczej podlegają obowiązkowi uwierzytelnienia przez właściwe terenowo ośrodki dokumentacji wymienione w ust. 1, polegającego na sprawdzeniu aktualności treści oraz nadaniu cech dokumentu geodezyjno-kartograficznego,
2)
wtórniki mapy zasadniczej mające cechy dokumentu geodezyjno-kartograficznego, nadane w okresie ostatnich 2 lat, mogą być reprodukowane w liczbie niezbędnej do zaspokojenia wewnętrznych potrzeb jednostki organizacyjnej bez obowiązku ponownego uwierzytelniania.
3.
Przepisu § 2 ust. 1 nie stosuje się do reprodukowania i rozprowadzania materiałów z naniesioną treścią branżową (tematyczną, projektową).
4.
Reprodukowanie i rozprowadzanie wtórników map wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz w § 3 z naniesioną na te materiały treścią branżową (tematyczną, projektową) wymaga zgody kierownika jednostki organizacyjnej posiadającej te materiały lub osoby przez niego upoważnionej.
§  5.
1.
W celu uzyskania zgody na reprodukowanie (§ 2 ust. 1) zainteresowana jednostka organizacyjna składa do Urzędu wniosek, w którym określa:
1)
rodzaj (nazwę) mapy lub materiałów fotogrametrycznych, skalę, godło, rok wydania, nazwę (nazwisko) autora i wydawcy mapy,
2)
cel, jakiemu reprodukcja ma służyć, klauzulę tajności mapy, wysokość nakładu,
3)
rodzaj materiałów wykorzystanych do opracowania materiału przeznaczonego do reprodukcji,
4)
nazwę zakładu, w którym ma być wykonana reprodukcja,
5)
rodzaj techniki reprodukcyjnej,
6)
numer rejestracyjny zgłoszenia roboty kartograficznej nadany przez jednostkę organizacyjną przyjmującą zgłoszenie.
2.
Do wniosku należy dołączyć dwa egzemplarze odbitek z materiałów przeznaczonych do reprodukcji, w formie próbnej odbitki drukowanej, ozalidowej, kserograficznej, fotograficznej lub innej, z oznaczeniem: "Odbitka próbna na potrzeby służbowe".
3.
Materiał kartograficzny powinien zawierać pełną treść przeznaczoną do reprodukcji wraz z objaśnieniami i opisami.
4.
W razie gdy objaśnienia i tekst na mapie lub tekst załączony do mapy będą reprodukowane w języku obcym, należy przesłać dwa egzemplarze objaśnień i tekstu, przetłumaczonych na język polski.
§  6.
1.
Urząd udziela zgody na reprodukowanie przez odciśnięcie na jednym egzemplarzu próbnej kopii mapy pieczątki: "Zgoda na reprodukowanie", określając jej symbol i numer, wysokość nakładu oraz termin ważności.
2. 1
W odniesieniu do wydawnictw kartograficznych zainteresowana jednostka organizacyjna może uzyskać wstępną opinię Urzędu w toku roboczego opracowywania tych wydawnictw.
§  7.
1.
W celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie lub rozprowadzanie zainteresowana jednostka organizacyjna składa do Urzędu trzy egzemplarze wykonanych materiałów przeznaczonych do rozpowszechniania lub dwa egzemplarze kopii materiałów przeznaczonych do rozprowadzania.
2.
Na każdym egzemplarzu materiału przeznaczonego do rozpowszechniania należy zamieścić następujące dane wydawnicze:
1)
tytuł i nazwę (nazwisko) autora mapy,
2)
nazwę instytucji wydawniczej,
3)
miejsce i rok wydania,
4)
nazwę zakładu reprodukcyjnego i wysokość nakładu,
5)
numer wydania,
6)
numer i datę zamówienia według księgi zamówień,
7)
symbol i numer udzielonej zgody na reprodukcję.
3.
Na każdym egzemplarzu materiału przeznaczonego do rozprowadzania, oprócz danych wymienionych w ust. 2, należy zamieścić:
1)
w prawym górnym narożniku pomiędzy ramkami mapy klauzulę tajności materiału,
2)
kolejną numerację egzemplarzy w nakładzie.
4.
Na materiałach stanowiących załączniki lub wklejki do publikacji tekstowych należy zamieścić w lewym narożniku nazwisko autora i tytuł publikacji.
5.
Urząd udziela zgody na rozpowszechnianie lub rozprowadzanie przez odciśnięcie na jednym egzemplarzu nadesłanego materiału pieczątki: "Zgoda na rozpowszechnianie" lub "Zgoda na rozprowadzanie".
6.
Udzielona zgoda na rozpowszechnianie lub rozprowadzanie upoważnia zakład poligraficzny do wydania zleceniodawcy materiału kartograficznego, a zleceniodawcę do rozpowszechniania lub rozprowadzania.
§  8.
Urząd może udzielić łącznie zgody na reprodukowanie i rozprowadzanie materiału.
§  9.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do materiałów kartograficznych i fotogrametrycznych opracowanych w kraju, a reprodukowanych za granicą, oraz do materiałów opracowanych za granicą, a rozpowszechnianych w kraju, z wyjątkiem niejawnych materiałów wydawanych w państwach socjalistycznych.
§  10.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do reprodukowania i rozprowadzania:
1)
map i atlasów geologicznych,
2)
materiałów kartograficznych i fotogrametrycznych przeznaczonych na potrzeby obronności kraju lub bezpieczeństwa wewnętrznego, reprodukowanych w zakładach podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
3)
materiałów kartograficznych i fotogrametrycznych dotyczących górnictwa podziemnego, odkrywkowego i otworowego,
4)
materiałów kartograficznych zawierających elementy lub obiekty zastrzeżone przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
5)
map stanowiących wyniki robót geodezyjnych i kartograficznych nie podlegających obowiązkowi zgłaszania do ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
§  11.
Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ustali szczegółowe zasady techniczne wykonywania, obiegu i rejestracji wtórników map.
§  12.
Traci moc zarządzenie nr 11 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 13 marca 1969 r. w sprawie wtórników map miast.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 16 grudnia 1977 r. (M.P.77.36.184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1977 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024