Karta praw i obowiązków rzemieślnika.

UCHWAŁA Nr 141
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1977 r.
Karta praw i obowiązków rzemieślnika.

Zadania wynikające z programu przyspieszonego rozwoju gospodarki narodowej stwarzają potrzebę dalszego, pełniejszego wykorzystania potencjału rzemiosła w dziedzinie rozszerzenia usług świadczonych dla ludności oraz zwiększenia produkcji wyrobów rynkowych.
W celu zapewnienia rzemiosłu bardziej sprzyjających warunków do pełnej realizacji zadań wynikających z narodowych planów społeczno-gospodarczych rozwoju kraju oraz wszechstronnej realizacji praw i obowiązków rzemieślników, działając na podstawie art. 44 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) oraz zgodnie z długofalowym rządowym programem rozwoju usług i rzemiosła, rozpatrzonym na wspólnym posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Prezydium Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego i Prezydium Rządu w dniu 4 listopada 1976 r. oraz uchwalonym przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w dniu 2 grudnia 1976 r., Rada Ministrów uchwala niniejszą Kartę praw i obowiązków rzemieślnika.

Rozdział  I

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Rzemiosło jest trwałym składnikiem gospodarki i kultury narodowej. Działalność gospodarcza rzemiosła służy coraz pełniejszemu zaspokajaniu potrzeb usługowych ludności oraz wzbogacaniu zaopatrzenia rynku w wyroby powszechnego użytku.
2.
Działalność gospodarcza rzemiosła ma charakter planowy i jest objęta rocznymi i wieloletnimi narodowymi planami społeczno-gospodarczymi.
§  2.
W celu stworzenia warunków do planowej działalności gospodarczej zapewnia się rzemiosłu:
-
stabilne, ekonomiczne i prawno-organizacyjne warunki działania, z uwzględnieniem właściwości zawodów rzemieślniczych i potrzeb rozwoju ogólnospołecznego,
-
wszechstronne poparcie i pomoc ze strony organów administracji państwowej i w podejmowaniu i rozwijaniu przez rzemieślników działalności gospodarczej i społecznej.
§  3.
Głównym kryterium oceny działalności rzemieślnika jest rzetelność pracy, jakość i terminowość wykonywanych usług i wyrobów oraz prowadzenie zakładu zgodnie z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego.

Rozdział  II

Prawa rzemieślników.

§  4.
Rzemieślnicy biorą udział bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich organizacji samorządu rzemieślniczego w rozpatrywaniu przez terenowe organy administracji państwowej istotnych dotyczących ich spraw, w szczególności: uzyskiwania uprawnień do wykonywania rzemiosła, form i wysokości zobowiązań podatkowych, uzyskiwania i korzystania z lokali użytkowych i terenów niezbędnych do wykonywania rzemiosła, uzyskiwania niezbędnych surowców, maszyn i materiałów oraz zasad ustalania cen na usługi i wyroby.
§  5.
1.
Rzemieślnicy wzorowo prowadzący swoje zakłady, biorący aktywny udział w pracach społecznych i spełniający wobec Państwa obowiązki z tytułu prowadzenia rzemiosła korzystają z wszystkich form wyróżnień, którymi w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nagradza się zasłużonych i prawych obywateli.
2.
Rzemieślnicy oraz członkowie ich rodzin korzystają z ubezpieczenia społecznego, z wszelkich uprawnień w dziedzinie oświaty, nauki i kultury oraz wypoczynku.
§  6.
Rozwój i umacnianie się samorządu rzemieślniczego stanowi jeden z czynników rozwoju demokracji socjalistycznej. Udziela się wszechstronnej pomocy organizacjom rzemieślniczym oraz zapewnia się odpowiednie warunki do współdziałania z organami administracji państwowej we wszystkich sprawach dotyczących rozwoju i działalności rzemiosła.

W związku z tym:

-
zapewnia się organizacjom samorządu rzemieślniczego odpowiedni udział w opracowywaniu terenowych planów społeczno-gospodarczych w części związanej z działalnością rzemiosła,
-
przedstawiciele organizacji samorządu rzemieślniczego biorą udział w rozpatrywaniu spraw rzemiosła w postępowaniu administracyjnym zgodnie z obowiązującymi przepisami,
-
zapewnia się udział przedstawicieli organizacji samorządu rzemieślniczego w wykonywaniu planowych kontroli zakładów rzemieślniczych przez uprawnione organy.
§  7.
Udziela się poparcia spółdzielczym formom działania rzemiosła jako ważnej płaszczyźnie kojarzenia interesów indywidualnych i grupowych z ogólnospołecznymi oraz jako służącym wdrażaniu nowoczesnych form organizacji pracy i poprawy warunków realizacji zadań stawianych rzemiosłu.
§  8.
W celu ułatwienia stosowania przez rzemieślników w ich działalności zawodowej nowoczesnych form pracy, nowej techniki i podnoszenia poziomu wzornictwa zapewnia się rzemiosłu możliwość korzystania z pomocy kredytowej Państwa, doradztwa technicznego, handlowego i plastycznego właściwych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz pomocy dydaktycznej w kształceniu zawodowym.
§  9.
Organy administracji państwowej powinny wnikliwie i wszechstronnie rozpatrywać oraz załatwiać skargi i wnioski rzemieślników, a także postulaty i wnioski organizacji rzemieślniczych.

Rozdział  III

Obowiązki rzemieślników i organizacji rzemieślniczych.

§  10.
Rzemieślnik jest obowiązany wykonywać zlecone prace starannie, na wysokim poziomie z punktu widzenia jakości, zgodnie z życzeniami i interesami klienta, w terminie uzgodnionym z klientem.
§  11.
Rzemieślnik jest obowiązany przestrzegać zasad etyki zawodowej i sumiennie prowadzić swój zakład.
§  12.
Rzemieślnik jest obowiązany do sumiennego i terminowego wywiązywania się z obowiązków wobec Państwa i organizacji rzemieślniczych.
§  13.
1.
Rzemieślnik jest obowiązany systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe w celu zapewnienia stałego doskonalenia jakości świadczonych usług i wytwarzanych wyrobów.
2.
Rzemieślnik kształcący uczniów obowiązany jest zapewnić im wysoki poziom praktycznej nauki zawodu, umożliwić młodocianym wypełnianie obowiązku dokształcania się oraz kontrolować wypełnianie tego obowiązku.
§  14.
Rzemieślnik jest obowiązany rzetelnie rozpatrywać i załatwiać reklamacje klientów.
§  15.
Rzemieślnik jest obowiązany na żądanie uprawnionych organów administracji państwowej udzielać informacji o prowadzonej działalności w sposób rzetelny i we właściwych terminach.
§  16.
Rzemieślnik powinien uwzględniać w swojej działalności uwagi zgłaszane przez organizacje rzemieślnicze i inne uprawnione jednostki organizacyjne.
§  17.
1.
Organizacje rzemieślnicze zgodnie ze swoim zakresem działania powinny zapewniać rzemieślnikom pełną i aktualną informację o ich prawach i obowiązkach, prowadzić działalność doradczą oraz inne wszechstronne działania w dziedzinie fachowego przygotowania do wykonywania zawodu, a także w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
W celu zapewnienia przestrzegania przez rzemieślników obowiązującego prawa i zasad współżycia społecznego organizacje rzemieślnicze są obowiązane do sprawowania skutecznej i systematycznej kontroli zakładów rzemieślniczych.

Rozdział  IV

Postanowienia końcowe.

§  18.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy miast i dzielnic oraz naczelnicy gmin (miast i gmin) zapewnią wdrażanie postanowień Karty na obszarze swojego działania, a w szczególności będą uwzględniać w terenowych planach rozwoju społeczno-gospodarczego zadania stawiane rzemiosłu oraz środki niezbędne do ich wykonania.
§  19.
Organy administracji państwowej zapewnią szczególną pomoc i opiekę rzemiosłom artystycznym, rzemiosłom zanikającym oraz preferować będą usługi szczególnie potrzebne na danym terenie.
§  20.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym - w zakresie ich statutowych uprawnień i obowiązków - współdziałanie z rzemiosłem w realizacji postanowień niniejszej Karty.
§  21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024