Usprawnienie organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

ZARZĄDZENIE Nr 49
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1977 r.
w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

W celu stworzenia ministrom, podsekretarzom stanu, wojewodom i wicewojewodom, rektorom szkół wyższych, dyrektorom zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorom instytutów naukowo-badawczych, dyrektorom przedsiębiorstw i kierownikom innych zakładów pracy warunków do usprawnienia kierowania pracami podległych jednostek organizacyjnych i sprawowania skuteczniejszego nadzoru nad przebiegiem wykonania zadań zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
We wtorki, środy i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów i wicewojewodów oraz rektorów szkół wyższych.
2.
W dni określone w ust. 1 ministrowie, podsekretarze stanu, wojewodowie i wicewojewodowie oraz rektorzy szkół wyższych powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych, pracy w terenie z jednostkami podległymi, podporządkowanymi i nadzorowanymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
§  2.
Stałym dniem posiedzeń Rady Ministrów i Prezydium Rządu jest piątek. W związku z tym ministrowie i wojewodowie powinni w tym dniu przebywać w miejscu urzędowania, aby w razie potrzeby móc wziąć udział w obradach Rządu.
§  3.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 1, mogą być organizowane w poniedziałki i czwartki.
2.
Zorganizowanie narady, konferencji lub innego zebrania o charakterze ogólnokrajowym - międzyresortowym lub regionalnym z udziałem ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów lub wicewojewodów wymaga uprzedniej zgody Prezesa Rady Ministrów.
3.
W razie uzasadnionej potrzeby zorganizowania narady, konferencji lub innego zebrania w dniu innym niż poniedziałek bądź czwartek, a więc z naruszeniem przepisów § 1 i § 3 ust. 1, zaproszenie ministra, podsekretarza stanu, wojewody lub wicewojewody oraz rektora szkoły wyższej może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy.
2.
W tych dniach dyrektorzy i kierownicy, o których mowa w ust. 1, powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych i pracy w terenie z jednostkami podległymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
3.
Nie należy również delegować podległych pracowników do jednostek nadrzędnych w dniach wymienionych w ust. 1 ani też wzywać ich do tych jednostek.
§  5.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 4, mogą być organizowane wyłącznie w poniedziałki i czwartki.
2.
W razie szczególnie uzasadnionej potrzeby minister może zorganizować w ramach resortu naradę, konferencję lub inne zebranie z udziałem dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w dniu innym niż poniedziałek i czwartek.
§  6.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane kursokonferencje.
2.
W szczególnie uzasadnionym wypadku może być zorganizowana w tych dniach kursokonferencja wyłącznie po uprzednim uzyskaniu osobistej zgody właściwego ministra lub wojewody. W odniesieniu do kursokonferencji o charakterze ogólnokrajowym i międzyresortowym wymagana jest uprzednia zgoda Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
Zapraszanie lub wzywanie dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w innym celu niż na narady i konferencje, np. na szkolenie z oderwaniem od pracy, różnego rodzaju uroczystości itd., może nastąpić za uprzednią zgodą właściwego ministra.
§  8.
Przepisy § 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio do zastępców dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), zastępców dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, zastępców dyrektorów przedsiębiorstw i zastępców kierowników innych zakładów pracy, z tym że w wypadkach określonych w § 7 wystarcza uprzednie uzyskanie zgody dyrektora właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
§  9.
Wojewodowie ustalą dla terenu województwa analogiczne zasady usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich, prezydentów (naczelników miast) i naczelników gmin (miast i gmin) oraz kierowników podległych jednostek gospodarczych, organizacji i instytucji.
§  10.
Realizacja postanowień niniejszego zarządzenia powinna znaleźć wyraz w odpowiednio sformułowanych i dostosowanych do ustalonych zasad planach pracy właściwych jednostek organizacyjnych.
§  11.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią skuteczną kontrolę przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia przez podległe i nadzorowane jednostki.
§  12.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  13.
Zaleca się zarządom centralnych organizacji spółdzielczych stosowanie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 9 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji (Monitor Polski Nr 9, poz. 64).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.21.111

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usprawnienie organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.
Data aktu: 16/08/1977
Data ogłoszenia: 22/08/1977
Data wejścia w życie: 22/08/1977