Szczegółowe zasady oraz tryb nadawania orderów i odznaczeń.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 6 stycznia 1977 r.
w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu nadawania orderów i odznaczeń.

Na podstawie art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 25 pkt. 2 i 3 oraz art. 26 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66) Rada Państwa postanawia:

Rozdział  1

Szczegółowe zasady nadawania orderów i odznaczeń.

§  1.
1.
Ordery i odznaczenia nadawane są osobom, jak również społecznym zbiorowościom, jako szczególnie zaszczytna forma trwałego uznania zasług dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Ordery i odznaczenia, będące ważnym elementem kształtowania socjalistycznych postaw w społeczeństwie, powinny odgrywać doniosłą rolę w polityce wychowawczej państwa socjalistycznego. Celem tej polityki jest nagradzanie obywateli lub społecznych zbiorowości za zasługi poniesione dla kraju, za ich dobrą i efektywną pracę, przekraczającą zwykłe wykonywanie obowiązków, oraz tworzenie klimatu wysokiej społecznej oceny dla takich postaw zawodowych i społecznych, które mobilizują do akceptowanych przez państwo i społeczeństwo wzorów życia i pracy.
§  2.
1.
Ordery lub odznaczenia nadaje się osobom i społecznym zbiorowościom za określone w ustawie zasługi, czyny lub całokształt pracy i osiągnięć.
2.
W postępowaniu o nadanie orderów i odznaczeń stosuje się, poza wyjątkami uzasadnionymi szczególnymi okolicznościami, następujące zasady:
1)
formą uznania dla dotychczas nie odznaczonych osób o krótkim stażu pracy zawodowej i działalności społecznej jest Brązowy Krzyż Zasługi; po dłuższym stażu wyróżniającej się pracy lub działalności może być od razu nadany Srebrny lub Złoty Krzyż Zasługi;
2)
order, jako szczególnie wysoka forma uznania, nadawany jest tylko osobom, które położyły wybitne zasługi i w zasadzie mają już Krzyż Zasługi;
3)
przed nadaniem kolejnego Krzyża Zasługi powinno upłynąć co najmniej 5 lat, a kolejnego orderu - co najmniej 7 lat; odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo w razie konkretnych, szczególnych osiągnięć, ale nie za całokształt pracy;
4)
odznaczenia młodym pracownikom nadaje się po upływie co najmniej 5-letniej wyróżniającej się pracy zawodowej i działalności społecznej.
§  3. 1
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę górniczą nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi,

po 20 latach - Order Sztandaru Pracy II klasy,

po 25 latach - Order Sztandaru Pracy I klasy.

§  4. 2
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę hutniczą, wykonywaną w wydziałach produkcyjnych, remontowych, transportowych i pomocniczych, lub w warunkach uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia w hutnictwie żelaza i stali, hutnictwie i przetwórstwie metali nieżelaznych oraz przy produkcji koksu, gazu, materiałów ogniotrwałych i elektrod węglowych, nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  5. 3
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w morskich stoczniach, w wydziałach kadłubowych, maszynowych i wyposażeniowych nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  6. 4
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w morskich portach handlowych przy obsłudze statków i urządzeń portowych nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  7.
Order lub odznaczenie Rada Państwa nadaje na wniosek organu uprawnionego do przedstawienia takiego wniosku.

Rozdział  2

Organy uprawnione do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń.

§  8.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń przedstawiają Radzie Państwa:
1)
za zasługi położone w dziedzinach objętych działalnością Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego - upoważnione organy naczelnych władz tych organizacji;
2)
za zasługi w ruchu zawodowym, w działalności społeczno-politycznej komitetów Frontu Jedności Narodu, samorządu mieszkańców, w ruchu spółdzielczym, kobiecym i młodzieżowym - upoważnione organy naczelnych władz, odpowiednio: Centralnej Rady Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu, Naczelnej Rady Spółdzielczej, Ligi Kobiet i Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej;
3)
za zasługi położone w pracy wykonywanej w podporządkowanych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych albo w dziedzinie związanej z ich działalnością - ministrowie oraz kierownicy centralnych urzędów;
4)
za działalność społeczno-polityczną radnych wykazywaną w wykonywaniu mandatu lub za aktywne zaangażowanie działaczy rad narodowych na rzecz rozwoju terenu i realizacji zadań rady oraz za zasługi w pracy zawodowej pracowników biur rad narodowych - przewodniczący rad narodowych stopnia wojewódzkiego;
5)
za zasługi położone w pracy zawodowej lub działalności społecznej i kulturalnej przez osoby związane z określonym terenem - wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego, z tym że wnioski dotyczące kierowników zakładów pracy nie podporządkowanych radom narodowym wymagają porozumienia z właściwym ministrem (kierownikiem centralnego urzędu).
2.
Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do:

- Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,

- Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego,

- Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

- Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

3.
Naczelne władze stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz organizacji działających na podstawie odrębnych ustaw mogą przedstawiać Radzie Państwa wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone w dziedzinach objętych ich działalnością w porozumieniu z organami nadzorującymi lub koordynującymi ich działalność.
4.
Naczelne władze organizacji nie wymienionych w poprzednich ustępach mogą przedstawiać wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za pośrednictwem organów nadzorujących lub koordynujących ich działalność.
§  9.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone w działalności poselskiej przedstawia Radzie Państwa Prezydium Sejmu.
2.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone na stanowisku:
1)
członka Rady Państwa, Szefa Kancelarii Rady Państwa, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, osoby wchodzącej w skład prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego - przedstawia Radzie Państwa jej Przewodniczący;
2)
członka Rządu, wiceministra, kierownika centralnego urzędu lub instytucji nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Polskiej Akademii Nauk i Prezesa Naczelnej Rady Spółdzielczej oraz wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego) lub jego zastępcy - przedstawia Radzie Państwa Prezes Rady Ministrów;
3)
Szefa Kancelarii Sejmu - przedstawia Radzie Państwa Marszałek Sejmu.
§  10.
1.
Wnioski o nadanie Orderu Budowniczych Polski Ludowej lub Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski przedstawia Radzie Państwa jej Przewodniczący lub Prezes Rady Ministrów.
2.
Z wnioskami, o których mowa w ust. 1, może również wystąpić upoważniony organ naczelnych władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
3.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Za ofiarność i odwagę" może wystąpić do Rady Państwa członek Rządu, kierownik centralnego urzędu albo wojewoda lub prezydent miasta stopnia wojewódzkiego.
4.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Za długoletnie pożycie małżeńskie" może wystąpić do Rady Państwa wojewoda lub prezydent miasta stopnia wojewódzkiego.
§  11.
Organy, o których mowa w § 8-10, przedstawiają Radzie Państwa wnioski o nadanie orderów i odznaczeń z własnej inicjatywy, z inicjatywy organów im podległych lub przez nie nadzorowanych (koordynowanych) albo z inicjatywy:
1)
egzekutyw (prezydiów) wojewódzkich, miejskich, dzielnicowych i gminnych komitetów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i stronnictw politycznych;
2)
przewodniczących rad narodowych;
3)
terenowych organów administracji państwowej;
4)
terenowych władz organizacji społecznych, zawodowych, młodzieżowych i spółdzielczych;
5)
kierowników zakładów pracy.
§  12.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń społecznym zbiorowościom (jednostkom podziału terytorialnego, przedsiębiorstwom, zakładom, instytucjom, jednostkom wojskowym lub innym jednostkom organizacyjnym) przedstawiają Radzie Państwa organy, o których mowa w § 8.
2.
Wnioski wymienione w ust. 1 mogą być też przedstawione Radzie Państwa przez jej Przewodniczącego lub przez Prezesa Rady Ministrów.

Rozdział  3

Wnioski wymagające komisyjnego zaopiniowania.

§  13.
Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia powinien zawierać opinię wojewódzkiej komisji odznaczeń państwowych właściwej ze względu na miejsce pracy, działalności lub zamieszkania kandydata.
§  14.
1.
Przepis § 13 nie ma zastosowania do wniosków:
1)
o nadanie Orderu Budowniczych Polski Ludowej lub Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski;
2)
przedstawianych przez Przewodniczącego Rady Państwa lub Prezesa Rady Ministrów;
3)
przedstawianych przez Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych, jeżeli dotyczą zasług położonych w podległych im jednostkach organizacyjnych;
4)
o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi w działalności poselskiej;
5)
o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi w pracy lub w działalności wykonywanej w centralnych ogniwach jednostek i organizacji, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 i 3;
6)
o nadanie Medalu "Za długoletnie pożycia małżeńskie".
2.
Przepis § 13 nie ma również zastosowania do wniosków o nadanie orderów i odznaczeń:
1)
członkom aparatu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego, przedstawianym w trybie określonym w § 8 ust. 1 pkt 1;
2)
osobom wchodzącym w skład prezydiów rad narodowych stopnia wojewódzkiego, wojewodom i prezydentom miast stopnia wojewódzkiego oraz ich zastępcom;
3)
osobom zatrudnionym za granicą.

Rozdział  4

Wojewódzkie komisje odznaczeń państwowych.

§  15.
1.
Wojewódzką komisję odznaczeń państwowych, zwaną w dalszych przepisach "komisją odznaczeń", powołuje rada narodowa stopnia wojewódzkiego, w następującym składzie:
1)
zastępca przewodniczącego rady narodowej lub inna osoba ze składu jej prezydium - jako przewodniczący komisji odznaczeń,
2)
przedstawiciele komitetu wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wojewódzkich instancji stronnictw politycznych, wojewody (prezydenta miasta) oraz wojewódzkiego komitetu Frontu Jedności Narodu i Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych - jako członkowie komisji odznaczeń.
2.
W miarę potrzeby rada narodowa powołuje w skład komisji odznaczeń również inne osoby.
3.
Zastępcę przewodniczącego wybiera komisja odznaczeń ze swego grona.
4.
Komisja odznaczeń powoływana jest na kadencję rady narodowej i pełni swoje funkcje do czasu powołania nowej komisji.
§  16.
1.
Komisja odznaczeń działa przy prezydium rady narodowej, która ją powołała, i w całej swej działalności podlega nadzorowi tego prezydium.
2.
Komisja odznaczeń obowiązana jest kierować się w swej działalności wytycznymi Rady Państwa w sprawie polityki odznaczeniowej oraz uchwalonym przez siebie regulaminem, który przedstawia radzie narodowej do zatwierdzenia.
§  17.
1.
Do zadań komisji odznaczeń należy:
1)
opiniowanie wniosków o nadanie orderów i odznaczeń,
2)
aktywne wpływanie na prawidłowe kształtowanie polityki odznaczeniowej przez dokonywanie okresowych jej analiz;
3)
inspirowanie przedsięwzięć oddziaływających na wzrost rangi odznaczonych w opinii publicznej.
2.
Komisja odznaczeń wyraża opinię w sprawach przedstawianych jej przez przewodniczących rad narodowych, terenowe organy administracji państwowej, ministerstwa i centralne urzędy lub podległe im jednostki oraz przez upoważnione organy naczelnych i wojewódzkich władz organizacji wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2-4.
3.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń, wymagające zaopiniowania przez komisję odznaczeń, powinny być jej składane w jednym egzemplarzu najpóźniej na miesiąc przed przewidzianym terminem przedstawienia ich Radzie Państwa.
§  18.
1.
Opiniując poszczególne wnioski komisja odznaczeń rozważa, czy istnieją podstawy do pozytywnego zaopiniowania całokształtu danej sprawy, a w szczególności:

- czy w sposób dostatecznie konkretny określono zasługi przytoczone w uzasadnieniu wniosku,

- czy zasługi te i postawa społeczna kandydata uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia, czy też słuszniejszym byłoby wyróżnienie go w inny sposób, np. odznaką, dyplomem uznania lub listem pochwalnym,

- czy wniosek uzasadniony jest w świetle już otrzymanych przez daną osobę orderów lub odznaczeń,

- czy przytoczone zasługi uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia danego rodzaju, klasy czy też stopnia.

2.
W miarę potrzeby komisja odznaczeń może zwrócić się do jednostki, z której inicjatywy sprawa została podjęta, lub do innych właściwych jednostek o udzielenie dodatkowych informacji.
3.
Negatywna opinia komisji odznaczeń powinna być uzasadniona. Wniosek przedstawiony Radzie Państwa, pomimo negatywnej opinii komisji, wymaga uzupełnienia przez wnioskodawcę dodatkowym uzasadnieniem, wskazującym przesłanki takiej decyzji.
§  19.
1.
Komisja odznaczeń działa kolegialnie na posiedzeniach w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
2.
Komisja odznaczeń może postanowić, że poszczególne sprawy rozpatrywane będą w zespołach złożonych co najmniej z trzech osób z jej składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
3.
Skierowanie sprawy na posiedzenie komisji lub zespołu zarządza przewodniczący komisji.
4.
Uchwały komisji (zespołu) zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Z obrad komisji (zespołu) sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący komisji (zespołu).
6.
Sekretariat komisji prowadzony jest przez biuro rady narodowej.

Rozdział  5

Terminy nadawania orderów i odznaczeń.

§  20.
1.
Ordery i odznaczenia nadaje się z okazji:
1)
Święta Pracy - racjonalizatorom produkcji, przodującym pracownikom oraz zasłużonym weteranom pracy;
2)
Święta Odrodzenia Polski - za całokształt zasług położonych w długoletniej pracy lub działalności;
3)
Dnia Zwycięstwa i Dnia Wojska Polskiego - zasłużonym kombatantom oraz przodującym żołnierzom i pracownikom cywilnym Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej;
4)
dożynek - przodującym rolnikom i pracownikom służby rolnej z państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, spółdzielni produkcyjnych oraz wsi;
5) 5
Dni Górnika, Hutnika, Energetyka, Stoczniowca, Edukacji Narodowej i Portowca.
2. 6
Nadawanie orderów i odznaczeń, o których mowa w § 3-6, odbywa się wyłącznie z okazji Dni Górnika, Hutnika, Energetyka, Stoczniowca i Portowca.
3.
Z okazji innych dni branżowych i zawodowych nadaje się ordery i odznaczenia przeznaczone do wręczenia na centralnych akademiach organizowanych w związku z tymi dniami.
4.
Przepis ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie w razie wręczania orderów i odznaczeń w związku z jubileuszowymi uroczystościami regionalnymi lub zakładowymi.
§  21.
1.
Osobom szczególnie zasłużonym w długoletniej pracy lub działalności ordery i odznaczenia mogą być nadawane w związku z ich jubileuszem.
2.
Weteranom walk o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz osobom, które położyły szczególne zasługi w budownictwie socjalistycznym, zwłaszcza w dziedzinie realizacji planów społeczno-gospodarczego rozwoju, wynalazczości i postępu technicznego, opanowania nowych rodzajów produkcji albo w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, oraz w umacnianiu obronności Państwa, ordery i odznaczenia mogą być nadawane również w innych terminach niż określone w § 20.

Rozdział  6

Wręczanie orderów i odznaczeń.

§  22.
1.
Ordery i odznaczenia wręczają w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący lub inny członek Rady Państwa, Prezes Rady Ministrów lub inny członek Rządu albo kierownik centralnego urzędu oraz ich zastępcy.
2.
Ordery i odznaczenia mogą wręczać w imieniu Rady Państwa:

- członek lub zastępca członka Biura Politycznego oraz sekretarz lub członek Sekretariatu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,

- Prezes, wiceprezes lub sekretarz Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego,

- Przewodniczący, wiceprzewodniczący lub sekretarz Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego,

- Przewodniczący, wiceprzewodniczący lub sekretarz Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu,

- Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych lub członek jej Sekretariatu.

3.
Ordery i odznaczenia w imieniu Rady Państwa mogą wręczać:

- przewodniczący lub inna osoba wchodząca w skład prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego,

- przewodniczący lub zastępca przewodniczącego rady narodowej stopnia podstawowego,

- wojewoda, prezydent miasta, naczelnik miasta, dzielnicy lub gminy (miasta i gminy) albo jego zastępca.

4.
Żołnierzom i pracownikom cywilnym Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą w imieniu Rady Państwa wręczać ordery i odznaczenia dowódcy upoważnieni przez Ministra Obrony Narodowej, a w resorcie spraw wewnętrznych - upoważnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych kierownicy jednostek organizacyjnych i dowódcy jednostek wojskowych.
5.
Za granicą może w imieniu Rady Państwa wręczać ordery i odznaczenia kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub jego zastępca albo kierownik urzędu konsularnego lub jego zastępca.
6.
Przewodniczący Rady Państwa może upoważnić do wręczenia w imieniu Rady Państwa orderów i odznaczeń osoby nie wymienione w ust. 1-5.
§  23.
1.
Wręczaniu orderów i odznaczeń należy zapewnić charakter uroczysty.
2.
Wręczający poprzedza akt wręczenia formułą: "W imieniu Rady Państwa wręczam…".
3.
Osobę odznaczaną dekoruje się nadanym orderem lub odznaczeniem oraz wręcza się jej dokument stwierdzający nadanie.
4.
Przy odznaczaniu społecznych zbiorowości (§ 12 ust. 1) wręcza się order lub odznaczenie reprezentacji społeczno-zawodowej tej jednostki albo dekoruje się jej sztandar.
§  24.
1.
Organy, na których wniosek nastąpiło nadanie orderu lub odznaczenia, obowiązane są spowodować jego wręczenie w ciągu trzech miesięcy od dnia nadania.
2.
Termin, wręczania orderów i odznaczeń, o których mowa w § 23 ust. 4, ustala się każdorazowo, stosownie do okoliczności.
§  25.
1.
W razie nadania orderu lub odznaczenia pośmiertnie stosuje się ceremoniał dekoracji ustalany każdorazowo, odpowiednio do okoliczności.
2.
Nadany order lub odznaczenie doręcza się najbliższej rodzinie zmarłego wraz z dokumentem stwierdzającym jego nadanie. Przepis § 24 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  7

Przepisy końcowe.

§  26.
1.
Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych określi w drodze zarządzenia wydanego za zgodą Rady Państwa:
1) 7
wykaz stanowisk pracy, której wykonywanie uzasadnia przedstawienie do orderu lub odznaczenia w trybie określonym w § 3-5;
2)
szczegółowe zasady ustalania okresów nieprzerwanej pracy, uzasadniających przedstawienie do orderu lub odznaczenia w trybie określonym w § 3-5.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują moc przepisy dotychczasowe.
§  27.
1.
Kancelaria Rady Państwa określa corocznie terminy przedstawiania wniosków dotyczących nadania orderów i odznaczeń z okazji określonych w § 20 ust. 1 i 2.
2.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń z innych względów należy przedstawiać Radzie Państwa najpóźniej na dwa miesiące przed przewidzianym terminem ich wręczenia.
3.
Warunki, jakim powinien odpowiadać wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia, oraz wymagane przy tym dokumenty określa instrukcja Kancelarii Rady Państwa.
4.
Wnioski niekompletne lub nie odpowiadające powyższym warunkom mogą być zwrócone wnioskodawcy przez Kancelarię Rady Państwa.
§  28.
Przepisy o wynagradzaniu za udział w posiedzeniach komisji resortowych stosuje się odpowiednio do komisji odznaczeń.
§  29.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120) wraz z wydanymi na jej podstawie przez Kancelarię Rady Państwa w dniu 29 lutego 1960 r.:
a)
instrukcją w sprawie sposobu noszenia orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 122),
b)
instrukcją w sprawie sporządzania wniosków o nadanie orderów i odznaczeń oraz w sprawie nadsyłania zawiadomień o wręczeniu nadanych orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 123),
c)
wytycznymi w sprawie regulaminu prac komisji odznaczeń państwowych (Monitor Polski Nr 25, poz. 124);
2)
uchwała Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie ustalenia wykazu organizacji uprawnionych do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 121);
3)
uchwała Rady Państwa z dnia 1 lipca 1960 r. w sprawie nadawania orderów i odznaczeń za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w górnictwie, hutnictwie i w stoczniach (Monitor Polski z 1960 r. Nr 55, poz. 261 i z 1972 r. Nr 11, poz. 79).
§  30.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
5 § 20 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
6 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
7 § 26 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024