Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 4 kwietnia 1977 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bagno Stawek" obszar zarastającego jeziora i torfowiska o łącznej powierzchni 40,80 ha w Leśnictwie Antoniewo Nadleśnictwa Przymuszewo, położony w gminie Brusy województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddziały lasu 232 c, d, 215 d, 216 d, f, g, h, j, 217 c, d, f, h. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czapliniec Ostrowo" obszar lasu o powierzchni 13,89 ha w Leśnictwie Ostrowo Nadleśnictwa Miradz, położony w gminie Strzelno województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddział lasu 121 a. Celem ochrony jest zachowanie miejsca lęgowego czapli siwej.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dziki Ostrów" obszar lasu o powierzchni 74,69 ha w Leśnictwie Brzoza Nadleśnictwa Bydgoszcz, położony w gminie Nowa Wieś Wielka województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1981 jako oddziały lasu 12-15. Celem ochrony jest zachowanie dąbrowy z rzadkimi gatunkami roślin runa.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Noskowo" obszar lasu o powierzchni 75,79 ha w Leśnictwie Tustań Nadleśnictwa Płońsk, położony w gminie Naruszewo województwa ciechanowskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1969-1979 jako oddziały lasu 376 b, c, d, f, g, h, i, j, k, r, s, 377 a-l, 378 a-f, 379 a-f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego starodrzewu o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami.
§  5.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Woskownica Bielawskiego Błota" obszar torfowiska o powierzchni 33,00 ha, położony w gminie Krokowa województwa gdańskiego. Celem ochrony jest zachowanie największego na Pomorzu Gdańskim skupienia woskownicy europejskiej.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar torfowiska o powierzchni 6,47 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sulicice jako działki nr 39, 40, 69, 72, 73, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowy Fundusz Ziemi,
2)
obszar torfowiska o powierzchni 23,74 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 503, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Lęborskie Zakłady Przemysłu Torfowego "Las" w Lęborku,
3)
obszar torfowiska o powierzchni 2,79 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sulicice jako działki nr 41, 42, stanowiący własność indywidualną.
§  6.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Moroszka Bielawskiego Błota" obszar torfowiska o powierzchni 8,40 ha, położony w gminie Krokowa województwa gdańskiego. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska maliny moroszki.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar torfowiska o powierzchni 8,20 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 448, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Lęborskie Zakłady Przemysłu Torfowego "Las" w Lęborku,
2)
obszar torfowiska o powierzchni 0,20 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 451, stanowiący własność indywidualną.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bartnia" obszar lasu o powierzchni 14,60 ha w Leśnictwie Popławy Nadleśnictwa Pułtusk, położony w gminie Obryte województwa ostrołęckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 45 f, 46 b, c, d. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu naturalnego drzewostanu sosnowego, stanowiącego miejsce lęgowe czapli siwej.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Popławy" obszar lasu o powierzchni 6,28 ha w Leśnictwie Popławy Nadleśnictwa Pułtusk, położony w gminie Obryte województwa ostrołęckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddział lasu 153 d. Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu sosnowego z bogatym runem.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Brwilno" obszar lasu o powierzchni 10,55 ha w Leśnictwie Brwilno Nadleśnictwa Płock, położony w gminie Biała Stara województwa płockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 135 ha, 136 i. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu dąbrowy z charakterystycznym runem.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Błonie" obszar torfowiska o powierzchni 20,74 ha, położony w gminie Łęczyca województwa płockiego, określony w ewidencji gruntów wsi Błonie jako działki nr 646, 648, 650, 670, 770, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowy Fundusz Ziemi. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślinności halofilnej.
§  11.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Sadkowice" obszar nieużytków rolnych o powierzchni 0,90 ha, położony w gminie Solec nad Wisłą województwa radomskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Sadkowice jako działka nr 150, stanowiący własność indywidualną. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślin kserotermicznych.
§  12.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Na Torfach" obszar śródleśnego jeziora i otaczających je lasów o łącznej powierzchni 20,97 ha w Leśnictwie Torfy Warszawskiego Zespołu Leśnego, położony w gminie Karczew województwa stołecznego warszawskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1967-1977 jako oddział lasu 90 f, g, h, i, j, k, m, n, o, p, r, w, z, a1, b1, c1. Celem ochrony jest zachowanie jeziora i fragmentu lasu stanowiących ostoję licznych gatunków zwierząt chronionych.
§  13.
1.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne rezerwatu,
3)
zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich; zakaz nie dotyczy rezerwatu określonego w § 11,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
6)
zanieczyszczania wody i terenu oraz wzniecania ognia,
7)
niszczenia drzew i innych roślin,
8)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
9)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
10)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; zakaz nie ma zastosowania na obszarze rezerwatu określonego w § 12 w zakresie urządzeń niezbędnych do poboru wody dla celów przeciwpożarowych,
11)
przebywania poza miejscami ściśle wyznaczonymi.
2.
Na obszarze określonym w § 5 ust. 2 pkt 2 zabroniona jest wszelka działalność gospodarcza.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 maja 1977 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024