Rozwój wzornictwa przemysłowego.

UCHWAŁA Nr 57
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1977 r.
w sprawie rozwoju wzornictwa przemysłowego.

W celu stworzenia warunków do stałej poprawy walorów estetycznych i użytkowych wyrobów przemysłowych, przede wszystkim rynkowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
Wzornictwo przemysłowe jest dziedziną twórczości, która zajmuje się nadawaniem walorów estetycznych i użytkowych wyrobom przemysłowym.
§  2. 
Ilekroć w uchwale użyto określenia:
1)
wzornictwo - należy przez to rozumieć wzornictwo przemysłowe,
2)
projekt - należy przez to rozumieć projekt z zakresu wzornictwa,
3)
projektant - należy przez to rozumieć projektanta wzornictwa,
4)
minister - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych.
§  3. 
Producenci wyrobów przemysłowych zapewniają nadawanie tym wyrobom optymalnych walorów estetycznych i użytkowych, zgodnie z potrzebami społecznymi i ekonomicznymi.
§  4. 
1. 
Ministrowie ustalają organizację wzornictwa w podporządkowanych jednostkach organizacyjnych odpowiednio do potrzeb i specyfiki resortów.
2. 
Ministrowie powołają na podstawie przepisów w sprawie trybu powoływania komisji resortowych zespoły konsultacyjne do spraw wzornictwa przemysłowego, w szczególności w Ministerstwach Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Handlu Wewnętrznego i Usług, Przemysłu Chemicznego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych, Zdrowia i Opieki Społecznej, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komunikacji, Łączności, Rolnictwa oraz w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  5. 
Jednostki organizacyjne wymienione w § 4 organizują zaplecze wzornictwa, w szczególności zaplecze badawczo-rozwojowe i techniczne.
§  6. 
Producenci wyrobów przemysłowych zapewniają projektom, jeśli jest to gospodarczo uzasadnione, ochronę prawną na podstawie przepisów o ochronie projektów wynalazczych, wzorów użytkowych i wzorów zdobniczych w kraju i za granicą.
§  7. 
1. 
Opracowywanie projektów powinno być powierzane wykwalifikowanym projektantom.
2. 
Projekty wyrobów przemysłowych, w szczególności rynkowych i eksportowych, które nie zostały opracowane przez wykwalifikowanych projektantów, mogą być wprowadzane do produkcji po uzyskaniu opinii jednostki organizacyjnej uprawnionej do wydawania ocen z zakresu wzornictwa albo rzeczoznawcy z zakresu wzornictwa.
3. 
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, gdy wyrób jest produkowany na podstawie licencji lub na eksport na zamówienie zagranicznego odbiorcy według dostarczonego przez niego projektu lub wzoru albo na potrzeby wojska.
4. 
Rzeczoznawcy w zakresie wzornictwa są ustanawiani na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  8. 
Do zadań projektanta w szczególności należy:
1)
uczestniczenie w programowaniu wyrobów przemysłowych,
2)
projektowanie cech estetycznych i użytkowych wyrobów przemysłowych oraz czuwanie nad zgodnością tych wyrobów z projektem,
3)
opiniowanie poziomu projektów i wyrobów przemysłowych pod względem estetycznym i użytkowym.
§  9. 
Projektantem jest osoba mająca wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe w dziedzinie wzornictwa.
§  10. 
1. 
Projektanci wykonują swoje zadania na podstawie umowy o pracę, dzieło lub umowy zlecenia.
2. 
Podstawową formą rozliczania czasu pracy projektantów, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jest wymiar zadań.
3. 
Zasady zatrudnienia i wynagradzania projektantów określają odrębne przepisy.
§  11. 
Zleceniodawca projektu zapewnia projektantowi, niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której wykonuje on swoje zadania, korzystanie z zaplecza technicznego i naukowego niezbędnego do wykonania projektu, modelu lub prototypu oraz niezbędne informacje i fachową pomoc.
§  12. 
Ministrowie Kultury i Sztuki, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Oświaty i Wychowania opracują programy kształcenia i doskonalenia kadr na potrzeby wzornictwa i zapewnią ich realizację.
§  13. 
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni zapewnienie odpowiedniego stosowania przepisów uchwały przez zrzeszone w nich spółdzielnie i ich związki.
§  14. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024