Opodatkowanie podatkiem dochodowym niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 17
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1973 r.
w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady opodatkowania podatkiem dochodowym:
1)
przedsiębiorstw mających formę spółek, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo inne jednostki gospodarki uspołecznionej mające osobowość prawną mają udział ponad 50% kapitału zakładowego,
2)
przedsiębiorstw handlu zagranicznego mających formę spółek, w których Skarb Państwa lub przedsiębiorstwa państwowe mają udział ponad 50% kapitału zakładowego,
3)
Polskiej Izby Handlu Zagranicznego, Centralnego Związku Rzemiosła, izb rzemieślniczych i cechów - w zakresie ich działalności gospodarczej.
2.
Minister Finansów może określić inne jednostki gospodarki uspołecznionej niż wymienione w ust. 1, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie uchwały.
3.
Uchwała nie dotyczy spółek mających siedzibę za granicą.
§  2.
1.
Podstawę opodatkowania stanowi zysk bilansowy, wykazany w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi podatnika zasadami bilansowania na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.
2.
Jeżeli organ finansowy stwierdzi, że wskutek nieprzestrzegania przez podatnika obowiązujących przepisów w zakresie prowadzenia księgowości lub zasad bilansowania zysk bilansowy wykazany został w niewłaściwej wysokości, wzywa on podatnika do sprostowania sprawozdania finansowego, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin oraz wskazując pozycje, które powinny być sprostowane.
3.
Od wezwania określonego w ust. 2 służy odwołanie do organu finansowego wyższego stopnia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania. Wniesienie odwołania przerywa bieg terminu do sprostowania sprawozdania finansowego.
4.
Jeżeli podatnik nie dokona sprostowania sprawozdania finansowego w wyznaczonym terminie, organ finansowy ustali podstawę opodatkowania.
§  3.
1.
Wysokość podatku wynosi dla:
1)
Banku Handlowego w Warszawie Spółki Akcyjnej, Banku Polska Kasa Opieki Spółki Akcyjnej i "WARTA" Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółki Akcyjnej - 80% zysku,
2)
pozostałych jednostek określonych w § 1 - 65% zysku.
2.
W wypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Finansów może obniżać stawki podatku określone w ust. 1.
§  4.
Podatnicy obowiązani są uiszczać wpłaty miesięczne z tytułu podatku dochodowego w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, w wysokości ustalonej według stawki określonej w § 3, na podstawie miesięcznych sprawozdań finansowych, sporządzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie sprawozdawczości finansowej.
§  5.
1.
Podatnicy obowiązani są w terminie do dnia 25 lipca dokonać obliczenia podatku przypadającego od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym za I półrocze.
2.
Podatnicy obowiązani są w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego dokonać wstępnego obliczenia rocznego podatku, wynikającego ze sporządzonego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia.
§  6.
1.
Jeżeli kwota podatku wynikająca ze sprawozdania finansowego za okres półroczny (na dzień 30 czerwca) i roczny (na dzień 31 grudnia) będzie wyższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, na podatniku ciąży obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminach przewidzianych w § 5.
2.
Jeżeli kwota podatku wynikająca ze sporządzonych sprawozdań finansowych będzie niższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, nadpłacona kwota podlega zarachowaniu na bieżące należności podatku dochodowego, następnie zaś na inne należności podatkowe, a w razie ich braku podlega zwrotowi.
§  7.
Podatnicy obowiązani są w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego dokonać ostatecznego rocznego obliczenia podatku i w tym terminie uiścić podatek w wysokości różnicy między kwotą podatku przypadającą od wykazanego w zatwierdzonym sprawozdaniu zysku a sumą dokonanych uprzednio wpłat za dany rok podatkowy.
§  8.
Podatnicy obowiązani są składać właściwym organom finansowym w terminach uiszczania wpłat miesięcznych podatku (§ 4) deklaracje miesięczne, a w terminach określonych w § 5 i 7 - sprawozdania półroczne i roczne. W deklaracjach i sprawozdaniach należy podać podstawę obliczenia podatku i jego wysokość.
§  9.
Właściwym do ustalenia i poboru podatku dochodowego jest organ finansowy prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba podatnika.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zysków osiągniętych od dnia 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024