Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 11 czerwca 1973 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o pracownikach, należy przez to rozumieć osoby wymienione w § 2 ust. 1 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz. 128), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zwana dalej "odznaką", może być nadana pracownikowi, który spełnia wymagania określone w § 2 uchwały i przepracował co najmniej 10 lat w handlu lub usługach.
2.
Odznaka może być nadana pomimo nieprzepracowania 10-letniego okresu (ust. 1) pracownikowi, który przyczynił się:
1)
do ochrony własności społecznej z narażeniem życia,
2)
w poważnym stopniu do zastosowania usprawnień w handlu i świadczeniu usług, przynoszących znaczne efekty ekonomiczne i powodujących wyższy poziom kultury handlu i usług.
§  3.
Odznaka może być nadawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  4.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej - w odniesieniu do pracowników jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, przy czym wnioski należy składać za pośrednictwem jednostki nadrzędnej,
2)
właściwego ministra - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów, przy czym wniosek powinien być zgłoszony wraz z załączonym wnioskiem jednostki zatrudniającej pracownika oraz akceptacją jednostki nadrzędnej,
3)
właściwego przewodniczącego prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w wydziałach prezydiów rad narodowych, naczelników gmin (miast i gmin), pracowników zatrudnionych w urzędach gmin (miast i gmin),
4)
zarządu właściwego centralnego związku spółdzielni - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych.
2.
Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą występować także zarządy główne właściwych związków zawodowych.
§  5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie oraz dane dotyczące pracownika zgłaszanego do wyróżnienia: imię i nazwisko (nazwisko rodowe, gdy chodzi o mężatki), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie oraz opinię zakładowej organizacji związkowej.
§  6.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przesyłane do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i Usług co najmniej na miesiąc przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  7.
1.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Odznakę wręcza minister Handlu Wewnętrznego i Usług lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Wręczenia odznaki mogą dokonać również wnioskodawcy wymienieni w § 4 pkt 2-4 lub osoby przez nich upoważnione.
§  8.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę.
§  9.
Opis i wzór odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" ustala załącznik do zarządzenia.
§  10.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  11.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  12.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 25 stycznia 1967 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 7, poz. 35).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK HANDLU I USŁUG"

Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego w kształcie koła o średnicy 28 mm. Na stronie licowej w polu koła o średnicy 17 mm z nałożoną emalią koloru zielonego zamieszczony jest w kolorze złotym wizerunek kapelusza Merkurego ze skrzydłami; na obrzeżu z emalii koloru białego zamieszczony jest napis w kolorze złotym "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług". Odwrotna strona odznaki jest gładka.

Odznaka zawieszona jest na baretce metalowej koloru złotego w kształcie prostokąta o wymiarach 28 X 6 mm pokrytego emalią koloru zielonego.

Wizerunek odznaki

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024