Wewnętrzna organizacja Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakres działania jej organów oraz zasady wynagradzania stale urzędujących członków Komisji.

UCHWAŁA Nr 106
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1973 r.
w sprawie wewnętrznej organizacji Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakresu działania jej organów oraz zasad wynagradzania stale urzędujących członków Komisji.

Na podstawie art. 19c ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wewnętrzną organizację Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów, zwanej dalej "Komisją", oraz tryb jej działania określa regulamin Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Jednostki organizacyjne uprawnione do nadawania stopni naukowych są obowiązane do udzielania Komisji wszelkich żądanych przez nią materiałów i wyjaśnień.
§  3.
Stale urzędujący członkowie Komisji otrzymują miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 5.000 zł.
§  4.
1.
Członkom Komisji z wyjątkiem stale urzędujących oraz zaproszonym rzeczoznawcom przysługuje wynagrodzenie w wysokości 100 zł za udział w posiedzeniu plenarnym Komisji, prezydium Komisji lub sekcji. Osobom zamiejscowym przysługują ponadto należności określone w przepisach o podróżach służbowych pracowników państwowych.
2.
Rzeczoznawcom powołanym przez Komisję przysługuje wynagrodzenie jak za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
§  5.
Komisja używa okrągłej pieczęci z godłem państwowym pośrodku i napisem w otoku: Centralna Komisja Kwalifikacyjna do Spraw Kadr Naukowych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DO SPRAW KADR NAUKOWYCH
§  1.
1.
Członków Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zwanej dalej "Komisją", powołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Kadencja Komisji trwa 3 lata.
3.
W razie wygaśnięcia w okresie kadencji mandatu członka Komisji można do składu Komisji dokooptować nowego członka w trybie określonym w ust. 1.

Sposób działania Komisji.

§  2.
Komisja działa na plenarnych posiedzeniach oraz przez swoje organy.
§  3.
1.
Plenarne posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący Komisji z własnej inicjatywy lub na wniosek 1/3 ogólnej liczby jej członków.
2.
Uchwały na plenarnych posiedzeniach Komisji zapadają zwykłą większością głosów, przy czym wymagana jest obecność co najmniej 1/2 liczby jej członków.
3.
Plenarne posiedzenie dokonuje wyboru przewodniczących sekcji i ich zastępców, ustala imienny skład sekcji spośród członków Komisji oraz ogólne wytyczne działalności Komisji i rozpatruje roczne sprawozdania z jej działalności.
4.
Plenarne posiedzenie może tworzyć nowe sekcje oraz łączyć lub dzielić sekcje działające.
§  4.
1.
Organami Komisji są prezydium i sekcje.
2.
Posiedzenia organów Komisji zwoływane są w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.
§  5.
1.
W skład prezydium wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz Komisji i przewodniczący sekcji. W razie nieobecności przewodniczącego sekcji w posiedzeniach prezydium uczestniczy jego zastępca.
2.
Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu, przy czym wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków.
§  6.
Prezydium Komisji:
1)
opracowuje wytyczne w sprawach trybu i formy zgłaszania wniosków o nadanie tytułu naukowego, stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowisk docentów oraz o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych,
2)
opiniuje wnioski ministrów i Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk w sprawie przyznania jednostce uprawnień do nadania stopni naukowych,
3)
rozpatruje posiadanie kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska docenta oraz wyraża opinie w sprawie nadania tytułów naukowych,
4)
rozpatruje uchwały rad naukowych i rad wydziałowych o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego,
5)
rozpatruje odwołania od uchwał rad wydziałowych i rad naukowych dotyczących przewodów doktorskich i habilitacyjnych,
6)
dokonuje okresowych analiz działalności jednostek uprawnionych do nadawania stopni naukowych, dotyczących korzystania z tych uprawnień, poziomu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz prawidłowości przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz zgłasza do Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki wnioski o skreślenie danej jednostki z wykazu jednostek uprawnionych do nadawania stopni naukowych,
7)
sprawuje nadzór nad działalnością sekcji,
8)
w razie wątpliwości ustala właściwości sekcji do rozpatrywania określonych spraw,
9)
opracowuje projekt planu pracy Komisji,
10)
przygotowuje roczne sprawozdania z działalności Komisji,
11)
inicjuje badania dotyczące rozwoju kadr naukowych w kraju,
12)
załatwia inne sprawy należące do Komisji, a nie zastrzeżone do kompetencji plenarnego posiedzenia Komisji lub poszczególnych sekcji.
§  7.
1.
Komisja dzieli się na następujące sekcje:
1)
nauk humanistycznych i społecznych,
2)
nauk ekonomicznych,
3)
nauk biologicznych, rolniczych i leśnych,
4)
nauk medycznych,
5)
nauk matematycznych, fizycznych, chemicznych i nauk o ziemi,
6)
nauk technicznych.
2.
Sekcją kieruje przewodniczący lub jego zastępca.
3.
Do prawomocności uchwał sekcji wymagana jest obecność co najmniej połowy jej członków. Uchwały sekcji zapadają zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu, przy czym wymagana jest obecność co najmniej połowy jej członków.
§  8.
Sekcja Komisji opiniuje:
1)
wnioski w sprawach dotyczących ustalania wykazu jednostek uprawnionych do nadawania stopni naukowych,
2)
wnioski o stwierdzenie posiadania kwalifikacji do zajmowania stanowiska docenta,
3)
wnioski w sprawie nadania tytułu naukowego,
4)
uchwały rad wydziałowych i rad naukowych o nadaniu stopnia doktora habilitowanego,

oraz rozpatruje inne sprawy powierzone jej przez prezydium Komisji.

§  9.
1.
Uchwały organów Komisji podejmowane są w głosowaniu jawnym z wyjątkiem uchwał w sprawach:
1)
opiniowania wniosków o nadanie tytułu naukowego,
2)
opiniowania wniosków o powołanie na stanowisko docenta,
3)
zatwierdzenia uchwał rad wydziałowych lub rad naukowych o nadaniu stopnia doktora habilitowanego.
2.
W celu przygotowania stanowiska Komisja i jej organy mogą posługiwać się opiniami rzeczoznawców.
§  10.
Przewodniczący kieruje pracą Komisji, zwołuje plenarne posiedzenia i prezydium Komisji i przewodniczy na nich oraz przedstawia Prezesowi Rady Ministrów roczne sprawozdania z działalności Komisji.
§  11.
1.
Obsługę administracyjną Komisji sprawuje Biuro Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych w Polskiej Akademii Nauk.
2.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są z budżetu Polskiej Akademii Nauk.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.27.166

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wewnętrzna organizacja Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakres działania jej organów oraz zasady wynagradzania stale urzędujących członków Komisji.
Data aktu: 08/05/1973
Data ogłoszenia: 29/06/1973
Data wejścia w życie: 29/06/1973