Ceny skupu oraz zasady klasyfikacji liści i nasion tytoniu krajowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 11 maja 1973 r.
w sprawie cen skupu oraz zasad klasyfikacji liści i nasion tytoniu krajowego.

Na podstawie art. 1 ust. 5 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr 300 Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 1971 r. w sprawie zawierania umów kontraktacji tytoniu oraz cen skupu liści i nasion tytoniu krajowego (Monitor Polski z 1972 r. Nr 1, poz. 3 i z 1973 r. Nr 12, poz. 71) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się taryfę wykupu wraz z zasadami klasyfikacji liści i nasion tytoniu krajowego, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 25 lutego 1972 r. w sprawie cen skupu oraz zasad klasyfikacji liści i nasion tytoniu krajowego (Monitor Polski Nr 18, poz. 113).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że taryfa wykupu liści i nasion tytoniu krajowego ma zastosowanie przy ich wykupie, poczynając od zbiorów z 1973 r.

ZAŁĄCZNIK

TARYFA WYKUPU LIŚCI I NASION TYTONIU KRAJOWEGO

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Ceny ustalone w rozdziale 2 stosuje się do liści tytoniu, nadających się do przetworzenia na wyroby tytoniowe.
2.
Liście i części liści tytoniu zanieczyszczone obcymi domieszkami, niedojrzałe, nie dosuszone, zniszczone przez choroby, zmarznięte, rażone pleśnią lub w inny sposób zepsute, jak również liście rozsadnikowe uznaje się za surowiec nieużyteczny i poddaje się zniszczeniu. Producent może być obecny przy niszczeniu surowca nieużytecznego.
3.
Liście tytoniu zanieczyszczone piaskiem lub pyłem ziemnym, jeżeli zanieczyszczenia te da się usunąć, uznaje się za surowiec użyteczny, po potrąceniu tych zanieczyszczeń oznaczonych zgodnie z obowiązującą normą branżową.
4.
Wiązki liści, w których obok liści użytecznych znajdują się liście nieużyteczne, w zależności od decyzji producenta zwraca się do przesortowania lub uznaje się za surowiec nieużyteczny.
§  2.
Liście tytoniu mechanicznie uszkodzone klasyfikuje się w sposób następujący:
1)
liście tytoniu wszystkich odmian, których blaszka liściowa jest więcej niż w połowie mechanicznie uszkodzona, zalicza się do najniższej klasy odpowiedniej odmiany tytoniu;
2)
liście tytoni papierosowych jasnych oraz odmiany Burley i Geudertheimer, uszkodzone mechanicznie na powierzchni większej niż 1/3, lecz mniejszej niż 1/2 blaszki liściowej, zalicza się do klasy bezpośrednio niższej od klasy, do której byłyby klasyfikowane w stanie nie uszkodzonym; powyższy stopień uszkodzenia liści tytoni papierosowych ciemnych, tytoniu Kentucky i machorki kwalifikuje je do klasy II;
3)
liście tytoni cygarowych typu Havana, odpowiadające wymaganiom klasy pierwszej i drugiej, które z powodu uszkodzeń mechanicznych nie nadają się na pokrywy i zawijacze, zalicza się do klasy trzeciej, jeżeli uszkodzenie nie przekracza 1/2 blaszki liściowej.
§  3.
Liście tytoniu uszkodzone przez choroby klasyfikuje się w sposób następujący:
1)
liście, których blaszka liściowa jest więcej niż w 1/2 uszkodzona przez choroby, uznaje się za surowiec nieużyteczny;
2)
liście, których blaszka liściowa jest więcej niż w 1/3, a mniej niż w 1/2 uszkodzona przez choroby, zalicza się do najniższej klasy odpowiedniej odmiany tytoniu;
3)
liście tytoni papierosowych jasnych oraz odmian Burlej i Geudertheimer, których blaszka liściowa jest nie więcej niż w 1/3 uszkodzona przez choroby, zalicza się do klasy bezpośrednio niższej od klasy, do której byłyby klasyfikowane w stanie zdrowym; powyższy stopień uszkodzenia przez choroby liści tytoni papierosowych ciemnych, tytoniu Kentucky i machorki kwalifikuje je do klasy II;
4)
liście tytoni cygarowych typu Havana, odpowiadające wymaganiom klasy pierwszej i drugiej, których blaszka liściowa jest mniej niż w 1/3 uszkodzona przez choroby, zalicza się do klasy trzeciej.
§  4.
Liście tytoniu częściowo zepsute przy suszeniu klasyfikuje się tak, jak liście uszkodzone przez choroby.
§  5.
1.
Wilgotność liści tytoniu wpływa następująco na ich klasyfikację:
1)
odmiany tytoni papierosowych jasnych:
a)
liście o wilgotności do 18% klasyfikuje się jako wysuszone,
b)
liście o wilgotności powyżej 18% do 22% klasyfikuje się jako wysuszone z potrąceniem nadmiaru wody od ogólnego ciężaru liści,
c)
liście o wilgotności powyżej 22% zwraca się na żądanie plantatora do przesuszenia lub uznaje się za surowiec nieużyteczny;
2)
odmiany tytoniu: Mocny Skroniowski, Puławski, Kentucky, Burley i linie pochodne oraz tytonie cygarowe i machorka:
a)
liście o wilgotności do 19% klasyfikuje się jako wysuszone,
b)
liście tytoni ciemnych w typie Mocny Skroniowski, Puławski i Kentucky o wilgotności powyżej 19% do 24%, a machorki, Burley i tytoni cygarowych o wilgotności powyżej 19% do 26% klasyfikuje się jako wysuszone z potrąceniem nadmiaru wody od ogólnego ciężaru liści,
c)
liście tytoni ciemnych typu Mocny Skroniowski, Puławski i Kentucky o wilgotności powyżej 24%, a machorki, Burley i tytoni cygarowych powyżej 26% zwraca się na żądanie plantatora do przesuszenia lub uznaje się za materiał nieużyteczny.
2.
Za surowiec użyteczny mogą być uznane tylko liście, w których wilgotność wszystkich części (blaszka i nerw główny) nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej granicy dla danej odmiany.
§  6.
1.
Liście tytoniu dostarczone do wykupu powinny odpowiadać następującym wymaganiom:
1)
powinny być posortowane według odmian oraz innych wymagań klasyfikacyjnych;
2)
liście wszystkich odmian powinny być wiązane liściem tytoniowym tej samej odmiany i klasy;
3)
w poszczególnych wiązkach powinny znajdować się liście o zbliżonej wielkości i zbliżonym zabarwieniu;
4)
liście w wiązkach powinny być równo ułożone, aby nasady blaszek liści pokrywały się;
5)
średnica nasady wiązek powinna wynosić przy tytoniach papierosowych jasnych 4 cm, a przy pozostałych odmianach 5 cm;
6)
liście powinny być dostarczone do wykupu w belikach, przy czym osobno należy belować wiązki tytoni papierosowych jasnych i odmiany Puławski, zawierające liście o długości do 30 cm, a osobno wiązki zawierające liście powyżej 30 cm.
2.
Każdy belik powinien stanowić jednolitą partię liści i wiązek, odpowiadającą wymaganiom danej klasy.
3.
Beliki zawierające domieszki wiązek kwalifikujących się do różnych klas tej samej odmiany zalicza się do najniższej klasy wiązek znajdujących się w beliku.
4.
Beliki zawierające liście różnych grup użytkowych tytoniu wykupuje się w cenie 10 zł za 1 kg.
5.
Ciężar belika powinien wynosić 30-10 kg; jeżeli dostarczona ilość danej klasy nie wystarcza na sformowanie odrębnego belika, dopuszcza się łączenie surowca dwu klas pod warunkiem wyraźnego ich przedzielenia.
6.
Za nieprzestrzeganie wymagań określonych w ust. 1 pkt 2-6 potrąca się 2 zł od taryfowej ceny 1 kg liści.
7.
Liście nie prostowane tytoni cygarowych odpowiadające wymaganiom klas I i II zalicza się do klasy III.
§  7.
1.
Liście tytoniu odmiany Kentucky uznaje się za prawidłowo wysuszone ogniwo, jeżeli są należycie wędzone dymem z drewna twardego. Liście wędzone innym materiałem uznaje się za surowiec nieużyteczny.
2.
Wędzone liście tytoniu innych odmian uznaje się za surowiec nieużyteczny.
§  8.
1.
Producenci tytoniu, którzy zastosują się do wyznaczonych im przez przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego terminów dostaw tytoniu, otrzymują sezonową dopłatę do cen skupu w wysokości:
1)
za dostawy wykonane w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 10 października - 4%;
2)
za dostawy wykonane w miesiącu styczniu - 2%;
3)
za dostawy wykonane w miesiącu lutym i miesiącach późniejszych - 5%

należności przypadających za dostarczone liście tytoniu.

2.
Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego uprawnione jest do potrącenia plantatorom, którzy bez uzasadnionej przyczyny lub uprzedniego zawiadomienia nie dostarczą w wyznaczonym terminie i w ustalonej ilości liści tytoniu, 2% należności za nie dostarczone w wyznaczonym terminie liście tytoniu.
3.
W razie nieodebrania liści tytoniu w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego bez uprzedniego zawiadomienia o odwołaniu wykupy plantatorowi przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości 2% wartości liści tytoniu dowiezionych na miejsce odbioru w ustalonym terminie, obliczonej według średniej ceny uzyskanej przez plantatora za dostawy w danej kampanii.

Rozdział  2.

Ceny liści tytoniu.

§  9.
1.
Tytonie papierosowe jasne suszone ogniowo:
Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie struktura liści manipulacja
I Liście żółte, pomarańczowożółte i cytrynowożółte delikatne i elastyczne Liście z wyjątkiem spodaków, nie prostowane, wiązane w wiązki według łama ń 75,00
II Liście brunatnożółte i zielonawożółte 60,00
III Liście brunatne i zielonożółte 40,00
Liście o zabarwieniu klas I i II nie mające struktury wymaganej dla tych klas
IV Liście ciemnobrunatne, zielonobrunatne, brunatnozielone i żółtozielone nie prostowane i wiązane w wiązk i 24,00
Spodaki o zabarwieniu klas I-IV, z wyłączeniem przejrzałych i kruchych oraz uszkodzonych przez choroby

2. Tytonie papierosowe ciemne suszone powietrznie i dosuszone ogniowo (Mocny Skroniowski, Puławski i linie pochodne):

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie manipulacja
I Liście jasnobrunatne, czerwonobrunatne i brunatne Liście z wyjątkiem spodaków, nie prostowane, wiązane w wiązki według łamań 40,00
II Liście ciemnobrunatne, zielonobrunatne i brunatnozielone. Spodaki o zabarwieniu klas I i II, z wyłączeniem przejrzałych i kruchych oraz uszkodzonych przez choroby nie prostowane i wiązane w wiązki 24,00

3. Tytonie odmiany Kentucky i linie pochodne (liście wędzone):

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie treściwość manipulacja
I Liście jasnobrunatne, czerwonobrunatne i brunatne treściwe Liście z wyjątkiem spodaków, nie prostowane, wiązane w wiązki według łamań 35,00
II Jak w klasie I mało treściwe nie prostowane i wiązane w wiązki 24,00
Liście ciemnobrunatne, zielonobrunatne i brunatnozielone treściwe i mało treściwe
Spodaki o zabarwieniu klas I-II, z wyłączeniem przejrzałych i kruchych oraz uszkodzonych przez choroby

4. Tytoń odmiany Burley i linie pochodne (liście suszone powietrznie z dopuszczalnym dosuszeniem ogniowym):

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie struktura liści położenie liści na łodydze manipulacja
I Liście jasnobrunatne, żółtobrunatne, czerwonobrunatne i brunatne o żywym odcieniu zabarwienia brunatnego. Wymagana jednolitość zabarwienia elastyczna nadspodaki, liście środkowe i podwierzchołkowe posortowane według wymienionych rodzajów zabarwienia i wiązane w wiązki 50,00
gąbczasta
II Liście żółte, brunatnożółte oraz ciemnobrunatne i zielonawożółte. Liście o zabarwieniu wymienionym w klasie I, jednak niejednolicie zabarwione dopuszczalna średnia elastyczność liści nadspodaki, liście środkowe, podwierzchołkowe i wierzchołkowe 35,00
III Liście zielonożółte, żółtozielone, zielonobrunatne i brunatnozielone. 24,00
Spodaki o zabarwieniu klas I-III, z wyłączeniem przejrzałych i kruchych oraz uszkodzonych przez choroby

5. Tytonie cygarowe:

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie struktura i szerokość liści manipulacja
I Liście brunatne i oliwkowe jednolicie zabarwione delikatne, elastyczne, nie uszkodzone, o szerokości liści nie mniejszej niż 18 cm posortowane według odcieni, prostowane i wiązane wiązki 68,00
II Liście brunatne i zielonawobrunatne niejednolicie zabarwione prostowane i wiązane w wiązki 45,00
III Liście brunatne oliwkowe i zielonawobrunatne nie odpowiadające wymaganiom klas I-II oraz liście żółte bez względu na strukturę i wielkość liści prostowane lub nie prostowane, wiązane w wiązk i 37,00
IV Liście ciemnobrunatne, zielonobrunatne, brunatnozielone 15,00
Spodaki o zabarwieniu klas I-IV, z wyłączeniem przejrzałych i kruchych oraz uszkodzonych przez choroby

6. Machorka:

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
długość manipulacja
I Powyżej 15 cm Liście z wyjątkiem spodaków, nie prostowane, wiązane w wiązki 23,0 0
II Liście o długości do 15 cm od nasady liściowej do wierzchołka
Spodaki bez względu na zabarwienie i wielkość oraz liście, których ze względu na stan uszkodzeń nie można zaliczyć do klasy I 10,0 0
Liście nie wiązane i części liści bez obcych domieszek nadające się do przetworzenia na wyroby tytoniowe

7. Tytoń odmiany Geudertheimer:

Klasa Wymagania Cena za 1 kg liści w zł
zabarwienie struktura liści położenie liści na łodydze manipulacja
I Liście brunatne, jasnobrunatne, czerwonobrunatne i oliwkowobrunatne elastyczne nadspodaki, liście środkowe i podwierzchołkowe prostowane i wiązane w wiązki według łama ń 50,00
II Liście o zabarwieniu wymienionym w klasie I, nie mające wymaganej elastyczności nadspodaki, liście środkowe, podwierzchołkowe i wierzchołkowe 35,00
Liście zielonobrunatne i żółte bez względu na strukturę nie prostowane i wiązane w wiązki
III Liście o zabarwieniu ciemnobrunatnym i brunatnozielonym 24,00
Spodaki o zabarwieniu klas I i III, z wyłączeniem przejrzałych i uszkodzonych przez choroby

Rozdział  3.

Ceny nasion tytoniu stanowiących materiał siewny.

§  10.
1.
Do dojrzałych, zdrowych i czystych nasion tytoniu o zawartości wody nie przekraczającej 12%, o energii kiełkowania nie mniejszej niż 40% i o sile kiełkowania nie mniejszej niż 90% stosuje się następujące ceny:
1)
nasiona wszystkich odmian

z wyjątkiem machorki - 350 zł za 1 kg;

2)
nasiona machorki - 250 zł za 1 kg;
3)
elity nasienne (materiał wyhodowany w ośrodkach doświadczalnych) oraz mieszańce - 3.000 zł za 1 kg;
2.
Cenę nasion tytoniu o cechach jakościowych określonych w ust l, jednakże o sile kiełkowania od 75% do 90%, ustala się, biorąc pod uwagę rzeczywistą wartość tych nasion w porównaniu z wartością nasion określonych w ust. 1.
3.
Przez energię oraz siłę kiełkowania rozumie się procentową ilość nasion, które wykiełkują i pozostaną żywotne:
1)
w ciągu 120 godzin (5 dni) - jeśli chodzi o energię kiełkowania,
2)
w ciągu 336 godzin (14 dni) - jeśli chodzi o silę kiełkowania,

przy zachowaniu tych samych warunków zarówno przy ustalaniu energii, jak i siły kiełkowania.

4.
Nadmiar wilgoci potrąca się od ogólnej wagi nasion.
5.
Nasiona tytoniu o energii kiełkowania mniejszej niż 40% i o sile kiełkowania mniejszej niż 75% oraz nasiona dostarczone ponad zakontraktowaną ilość podlegają zniszczeniu. Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego może zakupić takie nasiona po cenie odpowiednio obniżonej (ust. 2).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024