Fundusz premiowy za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1973 r.
w sprawie funduszu premiowego za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

W celu zwiększenia materialnego zainteresowania pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej wykonujących usługi bytowe dla ludności podejmowaniem i realizacją dodatkowych zadań ponad zadania wynikające z planu na lata 1971-1975 Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się w przedsiębiorstwach i innych państwowych jednostkach organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zakładach i jednostkach budżetowych, spółdzielniach oraz organizacjach społecznych, zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej".
2.
Uchwała nie dotyczy:
1)
zakładów usługowych, których działalność rozliczana jest według zasad zryczałtowanego rozrachunku,
2)
przedsiębiorstw handlowych i gastronomicznych podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w których z dniem 1 stycznia 1973 r. zostały wprowadzone kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe zgodnie z uchwałą nr 329 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie wprowadzania kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych w niektórych jednostkach i organizacjach gospodarczych.
3.
Usługi bytowe dla ludności w rozumieniu uchwały obejmują:
1)
usługi wykonywane przez jednostki podległe, nadzorowane i koordynowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
2)
usługi przemysłowe, w szczególności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, usługi gazyfikacji bezprzewodowej oraz usługi z zakresu: budownictwa, handlu, turystyki i wypoczynku, pralnictwa i chemicznego czyszczenia odzieży i tkanin, a także usługi o charakterze osobistym wykonywane przez jednostki podległe i nadzorowane przez innych ministrów (kierowników urzędów centralnych).
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą tworzyć fundusz premiowy za wykonanie dodatkowych zadań w zakresie usług bytowych dla ludności ponad zadania wynikające z planu 5-letniego na lata 1971-1975.
2.
Podstawą obliczania funduszu premiowego jest wartość wykonanych zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności, rozliczonych według zasad określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Warunkiem uruchomienia funduszu premiowego jest rentowna działalność jednostki gospodarki uspołecznionej, a w odniesieniu do jednostek planowo deficytowych niepogorszenie planowanego wyniku finansowego w okresie, za który fundusz został utworzony.
§  3.
1.
Fundusz premiowy tworzy się w okresach kwartalnych poza planem osobowego funduszu płac pracowników działalności usługowej jednostki gospodarki uspołecznionej i niezależnie od innych funduszów premiowych.
2. 1
Wysokość funduszu może wynosić do 5% wartości wykonanych zadań dodatkowych, liczonych w cenach zbytu.
3. 2
Zasady różnicowania procentowej wysokości funduszu premiowego, do granicy określonej w ust. 2. ustalą ministrowie (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) sprawujący koordynację międzyresortową w zakresie usług, w porozumieniu z zarządami właściwych związków spółdzielni oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych, w zależności od nakładu robocizny, stopnia trudności i złożoności pracy z uwzględnieniem preferencji dla niektórych rodzajów (grup) usług.
§  4.
1.
Premie z funduszu premiowego utworzonego w danej jednostce gospodarki uspołecznionej za zadania dodatkowe przysługują pracownikom bezpośrednio wykonującym usługi bytowe dla ludności. Premie mogą otrzymywać także pracownicy tej jednostki, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, z wyjątkiem dyrektora i jego zastępców oraz głównego księgowego.
2.
Kwota premii wypłaconych pracownikom, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, nie może przekroczyć 15% wypłaconego wszystkim pracownikom (ust. 1) funduszu premiowego za zadania dodatkowe w kwartale.
3.
Wysokość premii indywidualnych powinna być zróżnicowana i ustalona proporcjonalnie do osiągniętych wyników i rzeczywistego wkładu pracy pracownika.
§  5.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych), w porozumieniu z odpowiednimi instancjami właściwych związków zawodowych, ustalą szczegółowe zasady oraz tryb dokonywania wypłat z funduszu premiowego za zadania dodatkowe, kierując się ustaleniami dokonanymi w trybie § 3 ust. 3.
2.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej zapewnią jawność wypłat premii oraz kontrolę prawidłowości tworzenia i wydatkowania funduszu premiowego.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że fundusz premiowy tworzy się za okres od dnia 1 stycznia 1973 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024