Organizacja gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenie zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.

UCHWAŁA Nr 328
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1972 r.
w sprawie organizacji gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenia zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.

Na podstawie art. 89 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314) oraz art. 19 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
(skreślony).
§  2.
1.
Tworzy się okręgowe dyrekcje gospodarki wodnej, jako jednostki budżetowe, w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.
2.
Okręgowe dyrekcje gospodarki wodnej obejmują swym zasięgiem działania obszar większy niż województwo.
3.
Do zakresu działania okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej należą sprawy obsługi inwestorskiej - w odniesieniu do planu centralnego - w zakresie budownictwa wodnego, sprawy administrowania i utrzymania w sprawności eksploatacyjnej obiektów hydrotechnicznych, w tym zbiorników retencyjnych, rzek i kanałów żeglownych i spławnych, sprawy gospodarowania wodami powierzchniowymi, zabezpieczenia przeciwpowodziowego i przeciwlodowego.
4.
Szczegółową organizację oraz zakres działania okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej określa Minister Rolnictwa.
§  3. 2
Tworzy się zjednoczenia budownictwa wodnego i melioracji w Białymstoku, Toruniu, Gdańsku, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i w Zielonej Górze, zwane dalej "zjednoczeniami", przez przekształcenie dotychczasowych wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw melioracyjnych.
§  4.
1.
W zjednoczeniach są zgrupowane przedsiębiorstwa budownictwa wodnego przekształcone z okręgowych zarządów wodnych, przedsiębiorstwa dotychczas zgrupowane w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw melioracyjnych oraz biura projektów wodnych melioracji.
2.
W zjednoczeniach mogą być zgrupowane inne przedsiębiorstwa i jednostki organizacyjne.
§  5. 3
1.
Celem działalności zjednoczeń jest realizacja zadań w zakresie melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę przez stwarzanie warunków zapewniających postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny.
2.
Przedmiotem działania zjednoczeń jest wykonywanie melioracji użytków rolnych i leśnych, regulacja rzek, budowa kanałów do nawodnień oraz kanałów żeglugowych, budowa zbiorników retencyjnych, zabudowa potoków, budowa urządzeń przeciwpowodziowych, urządzeń zaopatrzenia rolnictwa w wodę, deszczowni oraz na potrzeby rolnictwa - budowa urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem, wykonawstwo konserwacji urządzeń budownictwa wodnego i melioracyjnego, obsługa eksploatacyjna urządzeń melioracyjnych oraz projektowanie w tym zakresie.
§  6.
1.
Zjednoczenia podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywają osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
2.
Zjednoczenia działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  7.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywane są z wpłat zgrupowanych przedsiębiorstw.
§  8.
1.
Tworzy się organizację gospodarczą pod nazwą Centralny Zarząd Budownictwa Wodnego i Melioracji, zwany dalej "Centralnym Zarządem", przez przekształcenie Centralnego Zarządu Wód Śródlądowych oraz nadaje się temu Centralnemu Zarządowi uprawnienia ogólnokrajowego zjednoczenia.
2.
Siedzibą Centralnego Zarządu jest m.st. Warszawa.
§  9.
1.
W Centralnym Zarządzie są zgrupowane zjednoczenia budownictwa wodnego i melioracji oraz jednostki organizacyjne wymienione w załączniku do uchwały.
2.
Centralnemu Zarządowi mogą podlegać inne jednostki organizacyjne.
§  10. 4
1.
Celem działalności Centralnego Zarządu jest stwarzanie warunków zapewniających stały postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny w zgrupowanych zjednoczeniach i innych jednostkach organizacyjnych oraz realizacja inwestycji w zakresie melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę.
2.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest organizowanie i koordynacja całokształtu wykonawstwa melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę poprzez zjednoczenia zgrupowane w Centralnym Zarządzie.
§  11.
1.
Centralny Zarząd podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywa osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
2.
Centralny Zarząd działa według zasad rozrachunku gospodarczego i objęty jest planem centralnym.
§  12.
Koszty utrzymania Centralnego Zarządu pokrywane są z wpłat przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach oraz z wpłat innych jednostek organizacyjnych zgrupowanych w Centralnym Zarządzie.
§  13.
Minister Rolnictwa sprawuje nadzór nad Centralnym Zarządem oraz nad zjednoczeniami.
§  14.
Minister Rolnictwa:
1)
nada Centralnemu Zarządowi statut w trybie obowiązujących przepisów,
2)
przedłoży do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów ramowy statut zjednoczenia.
§  15.
1.
Centralny Zarząd oraz zjednoczenia prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych w uchwale nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 166).
2.
Do Centralnego Zarządu, zjednoczeń oraz zgrupowanych w tych zjednoczeniach przedsiębiorstw mają zastosowanie przepisy:
1)
uchwały nr 383 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1966 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania zjednoczeń przemysłowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 69, poz. 327, z 1969 r. Nr 10, poz. 93, z 1970 r. Nr 40, poz. 293 i z 1971 r. Nr 26, poz. 166),
2)
uchwały nr 49 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1972 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów państwowych przedsiębiorstw przemysłowych przemysłu kluczowego i dyrektorów ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 13, poz. 90).
§  16.
1.
Pracownicy Centralnego Zarządu oraz zjednoczeń wynagradzani są według zasad określonych w uchwale nr 132 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) grupujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1967 r. Nr 21, poz. 100 z późniejszymi zmianami) oraz w uchwale nr 56 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1971 r. w sprawie zasad wynagradzania dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych przedsiębiorstw przemysłowych i budowlano-montażowych oraz nadzorujących je zjednoczeń.
2.
Pracownicy przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach wynagradzani są według zasad układu zbiorowego pracy w budownictwie oraz stosowanych dotychczas odrębnych przepisów.
3.
Pracownicy okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej oraz zarządów gospodarki wodnej i melioracji wynagradzani są według zasad określonych uchwałą nr 302 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników służby inwestycyjnej oraz uchwałą nr 212 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1969 r. w sprawie zasad premiowania pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach organizacyjnych służby inwestycyjnej (Monitor Polski Nr 51, poz. 393) oraz stosowanych dotychczas odrębnych przepisów płacowych.
4.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników służby liniowej, wodnej i melioracyjnej.
§  17.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek Ministra Rolnictwa oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych przeniosą nakłady inwestycyjne na rozwój zaplecza przedsiębiorstw zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw melioracyjnych oraz inne środki przewidziane w planach terenowych na lata 1973-75 dla tych przedsiębiorstw do planu Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Minister Finansów dokona na wniosek Ministra Rolnictwa odpowiednich zmian w budżecie centralnym Ministerstwa Rolnictwa oraz w budżetach terenowych rad narodowych na 1973 r.
§  18.
1.
Pracowników Centralnego Zarządu Wód Śródlądowych należy zatrudnić w Centralnym Zarządzie.
2.
Pracowników wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw melioracyjnych należy zatrudnić w zjednoczeniach budownictwa wodnego i melioracji.
§  19.
Tracą moc uchwały Rady Ministrów:
1)
nr 349 z dnia 22 października 1963 r. o przekazaniu spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa (Monitor Polski z 1963 r. Nr 85, poz. 409 i z 1969 r. Nr 17, poz. 140),
2)
nr 174 z dnia 27 czerwca 1964 r. w sprawie organizacji służby inwestycyjnej i wykonawstwa robót w zakresie wodnych melioracji,
3)
nr 249 z dnia 19 lipca 1963 r. dotycząca organizacji terenowych jednostek do spraw zabudowy i utrzymania wód śródlądowych podległych Centralnemu Urzędowi Gospodarki Wodnej (Monitor Polski Nr 64, poz. 320).
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 5

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZGRUPOWANYCH W CENTRALNYM ZARZĄDZIE BUDOWNICTWA WODNEGO I MELIORACJI

1. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Białymstoku,

2. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Toruniu,

3. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Gdańsku,

4.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Kielcach,
5.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Koszalinie,
6.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Krakowie,
7.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Lublinie,
8.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Olsztynie,
9.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Opolu,
10.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Łodzi,
11.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Poznaniu,
12.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Rzeszowie,
13.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Szczecinie,
14.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Warszawie,
15.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji we Wrocławiu,
16.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Zielonej Górze,
17.
Zjednoczenie Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego w Katowicach,
18.
Centralne Biuro Studiów i Projektów Wodnych Melioracji i Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę "Bipromel" w Warszawie,
19.
Centralne Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego "Hydroprojekt" w Warszawie.
1 § 1 skreślony przez § 1 uchwały nr 124 z dnia 10 lipca 1975 r. (M.P.75.23.145) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1975 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 28 z dnia 6 lutego 1976 r. (M.P.76.7.36) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1976 r.
3 § 5 zmieniony przez § 18 pkt 1 uchwały nr 294 z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa (M.P.73.56.316) z dniem 1 stycznia 1974 r.
4 § 10 zmieniony przez § 18 pkt 2 uchwały nr 294 z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa (M.P.73.56.316) z dniem 1 stycznia 1974 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 28 z dnia 6 lutego 1976 r. (M.P.76.7.36) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1976 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenie zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.
Data aktu: 22/12/1972
Data ogłoszenia: 12/01/1973
Data wejścia w życie: 12/01/1973