Współdziałanie jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 7 lutego 1968 r.
w sprawie współdziałania jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1968 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "Ministerstwem", wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych stopnia wojewódzkiego, zwanych dalej "wydziałami zdrowia", Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "ZUS", oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanych dalej "oddziałami ZUS".
§  2.
1.
Powołuje się przy wydziale zdrowia komisję do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
lekarz-kierownik działu (sekcji) do spraw nadzoru nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy wojewódzkiej (miejskiej) przychodni przemysłowej, a w razie jej braku - zespołu wojewódzkich przychodni specjalistycznych - jako przewodniczący,
2)
dwaj przedstawiciele oddziału ZUS, w tym lekarz-inspektor do spraw orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy,
3)
lekarz-kierownik działu metodyczno-organizacyjnego zespołu wojewódzkich przychodni specjalistycznych bądź inny lekarz wyznaczony przez dyrektora zespołu.
3.
Komisja może powoływać w miarę potrzeby do udziału w swoich pracach specjalistów odpowiedniej dziedziny medycyny jako rzeczoznawców.
§  3.
1.
Do zadań komisji określonej w § 2 należy:
1)
bieżąca analiza kształtowania się absencji chorobowej,
2)
badanie i ocena wykonywania obowiązków w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy przez zakłady społeczne służby zdrowia, wydziały zdrowia i opieki społecznej stopnia powiatowego i wojewódzkiego oraz oddziały ZUS,
3)
przeprowadzanie wyrywkowych kontroli zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy,
4)
występowanie z wnioskami zmierzającymi do poprawy stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, a w razie stwierdzenia istotnych uchybień w tym zakresie ze strony lekarzy - o zastosowanie sankcji przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Szczegółowe zadania i tryb działania komisji ustala ramowy regulamin, wydany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  4.
1.
Wydział zdrowia i oddział ZUS wspólnie ustalają okresowe plany kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, obejmując planem kontrole wspólne oraz kontrole prowadzone przez każdy z tych organów.
2.
Oddział ZUS przekazuje wydziałowi zdrowia 1 egzemplarz protokołu samodzielnie przeprowadzonej kontroli wraz z wnioskami, jakie wynikają z kontroli.
3.
Wydział zdrowia informuje oddział ZUS o sposobie załatwienia zgłoszonych wniosków oraz o krokach podjętych w związku ze wspólnymi kontrolami.
§  5.
1.
Wydział zdrowia przekazuje właściwemu oddziałowi ZUS półroczne i roczne dane statystyczne dotyczące absencji chorobowej bezzwłocznie po ich sporządzeniu, a oddział ZUS przekazuje wydziałowi zdrowia dane dotyczące wskaźnika dni zasiłkowych z terenu województwa bezzwłocznie po ich obliczeniu.
2.
Wydział zdrowia i właściwy oddział ZUS dokonują bieżącej wymiany informacji o okolicznościach wpływających w sposób istotny na aktualne kształtowanie się absencji chorobowej na terenie województwa.
3.
Wydział zdrowia w porozumieniu z właściwym oddziałem ZUS i przy udziale przedstawicieli tego oddziału organizuje półroczne narady poświęcone ocenie stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz absencji chorobowej.
§  6.
1.
Ministerstwo w porozumieniu z ZUS organizuje coroczne posiedzenie kolegium Ministerstwa z udziałem przedstawicieli ZUS, poświęcone ocenie stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz absencji chorobowej.
2.
Przedstawiciele ZUS i właściwego oddziału ZUS uczestniczą w kolegiach wyjazdowych Ministerstwa w części dotyczącej oceny stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy.
§  7.
1.
Ministerstwo przekazuje ZUS na bieżąco opracowania i dane statystyczne dotyczące absencji chorobowej, a ZUS przekazuje Ministerstwu na bieżąco dane dotyczące wskaźników dni zasiłkowych.
2.
Ministerstwo i ZUS dokonują bieżącej wymiany informacji o okolicznościach wpływających w istotny sposób na aktualne kształtowanie się absencji chorobowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.8.47

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy.
Data aktu: 07/02/1968
Data ogłoszenia: 24/02/1968
Data wejścia w życie: 24/02/1968