Usprawnienie produkcji, poprawa jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 8 lutego 1968 r.
w sprawie usprawnienia produkcji, poprawy jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej.

W celu usprawnienia produkcji oraz zapewnienia prawidłowej gospodarki odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej, jak również koordynacji zagadnień związanych z produkcją, poprawą jakości, zaopatrzeniem, przydzielaniem oraz użytkowaniem tej odzieży i sprzętu, Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają zakłady pracy lub którzy je nadzorują, odpowiedzialni są za całość gospodarki w swoich resortach odzieżą ochronną i roboczą, obuwiem ochronnym i roboczym oraz sprzętem ochrony osobistej, zwanymi w dalszym ciągu odzieżą i sprzętem.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przeprowadzają analizę potrzeb resortów w zakresie odzieży i sprzętu i przedstawiają odpowiednie wnioski ministrom nadzorującym produkcję tej odzieży i sprzętu.
3.
Ministrowie nadzorujący produkcję odzieży i sprzętu sporządzają na podstawie wniosków określonych w ust. 2 bilanse potrzeb w tym zakresie i ustalają zadania produkcyjne.
§  2.
1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Lekkiego, Ministra Przemysłu Chemicznego, Ministra Przemysłu Ciężkiego, Ministra Przemysłu Maszynowego, Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz innych ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają zakłady produkujące tkaniny i materiały oraz odzież i sprzęt, do opracowania w terminie do dnia 30 września 1968 r. wniosków zmierzających do poprawy jakości produkowanych tkanin i materiałów przeznaczonych na odzież oraz odzieży i sprzętu, jak też zwiększenia użytkowości i nowoczesności wyrobów.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, po zaopiniowaniu przez Komisję do Spraw Gospodarowania Odzieżą Ochronną i Roboczą oraz Sprzętem Ochrony Osobistej (§ 4) i uzgodnieniu ich z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Prezesem Centralnego Urzędu Jakości i Miar, Komitet Pracy i Płac przekazuje do wykonania zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  3.
Komitet Pracy i Płac:
1)
wydaje w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych wytyczne oraz ustala zasady i kryteria dotyczące podziału odzieży na ochronną i roboczą, okresów używalności odzieży i sprzętu oraz zaopatrywania pracowników w odzież i sprzęt,
2)
wydaje wytyczne i ramowe instrukcje w zakresie gospodarowania odzieżą i sprzętem, zasad magazynowania, konserwacji, naprawy odzieży i sprzętu oraz prania odzieży,
3)
kontroluje realizację przepisów z zakresu gospodarowania odzieżą i sprzętem,
4)
występuje do właściwych organów i instytucji z wnioskami w sprawie realizacji przepisów dotyczących gospodarowania odzieżą i sprzętem,
5)
występuje na wniosek lub po zasięgnięciu opinii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy do właściwych organów i instytucji z wnioskami o zmianę lub wstrzymanie produkcji odzieży i sprzętu, jeżeli nie odpowiadają obowiązującym normom.
§  4.
Organem opiniodawczym i doradczym Komitetu Pracy i Płac w sprawach gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej jest komisja międzyresortowa, powołana przez Prezesa Rady Ministrów.
§  5.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych w oparciu o zasady, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2:
1)
dokonają podziału odzieży na ochronną i roboczą,
2)
ustalają rodzaje oraz okresy używalności odzieży i sprzętu,
3)
ustalają szczegółowe zasady zaopatrywania pracowników w odzież i sprzęt,
4)
ustalają szczegółowe zasady gospodarowania odzieżą i sprzętem, ich magazynowania, konserwacji i naprawy oraz prania odzieży.
§  6.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przedstawią Komitetowi Pracy i Płac zgodnie z wytycznymi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w terminie 6 miesięcy od dnia wydania tych wytycznych - w zakresie branż objętych działalnością resortu:
1)
uzgodnione z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych wnioski w zakresie usprawnienia gospodarki odzieżą i sprzętem,
2)
dane dotyczące stanu faktycznego w zakresie:
a)
rodzajów oraz okresów używalności odzieży ochronnej i roboczej oraz sprzętu ochrony osobistej,
b)
stanowisk roboczych (zawodów), uprawniających do otrzymywania odzieży i sprzętu,
c)
zasad konserwacji i naprawy odzieży i sprzętu oraz prania odzieży,
d)
środków finansowych wydatkowanych na odzież oraz sprzęt według danych na rok 1967.
2.
Komitet Pracy i Płac - po zaopiniowaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, przez Komisję do Spraw Gospodarowania Odzieżą Ochronną i Roboczą oraz Sprzętem Ochrony Osobistej - podejmuje odpowiednie decyzje w zakresie usprawnienia gospodarki odzieżą i sprzętem w ramach uprawnień wynikających z przepisów § 3.
§  7.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac przedstawia półroczne sprawozdania z realizacji powierzonych Komitetowi uchwałą zadań nadzorującemu działalność Komitetu wiceprezesowi Rady Ministrów, który przy udziale przedstawicieli Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych i Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz zainteresowanych ministrów i przewodniczących zarządów głównych zainteresowanych branżowych związków zawodowych rozpatruje te sprawozdania i udziela w razie potrzeby kierunkowych wytycznych działania.
§  8. 1
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Centralną Radą Związków Zawodowych ustali zasady finansowania przez zakład pracy wydatków na odzież i sprzęt.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  10.
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą traci moc uchwała nr 78a Rady Ministrów z dnia 5 marca 1957 r. w sprawie poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie (Monitor Polski z 1957 r. Nr 30, poz. 206 i z 1958 r. Nr 11, poz. 66).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego przewidziany nin. paragrafie, zgodnie z § 2 pkt 25 uchwały nr 136 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024