Ulga podatkowa dla spółdzielni korzystających z funduszu aktywizacji małych miast.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 listopada 1968 r.
w sprawie ulgi podatkowej dla spółdzielni korzystających z funduszu aktywizacji małych miast.

Na podstawie § 9 pkt 5 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielni (Monitor Polski z 1967 r. Nr 1, poz. 8 i z 1968 r. Nr 35, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielniom, które realizują inwestycje w trybie określonym uchwałą nr 302 Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast (Monitor Polski z 1966 r. Nr 56, poz. 271 i z 1968 r. Nr 24, poz. 155), przyznaje się ulgi podatkowe z tytułu tych inwestycji, zwane "ulgami inwestycyjnymi".
2.
Ulga inwestycyjna, o której mowa w ust. 1, polega na potrąceniu z podatku dochodowego przypadającego za dany rok podatkowy, w którym nastąpiła spłata raty zaciągniętego kredytu bankowego z funduszu aktywizacji małych miast, kwoty odpowiadającej 50% wysokości raty spłacanego kredytu. W razie niemożności potrącenia w danym roku podatkowym całej kwoty podlegającej potrąceniu, reszta kwoty podlega potrąceniu w latach następnych.
3.
Jeżeli uiszczony na dany rok podatkowy należny podatek dochodowy przekracza kwotę podatku, jaka przypadałaby po zastosowaniu ulgi inwestycyjnej, nadpłacona kwota podatku podlega zwrotowi.
4.
Ulga inwestycyjna przysługuje, jeżeli zrealizowane inwestycje odpowiadają warunkom przewidzianym w § 5 uchwały powołanej w ust. 1.
§  2.
1.
Kwotę podlegającą potrąceniu, o której mowa w § 1 ust. 2, ustala organ finansowy właściwy miejscowo do ustalenia i poboru podatku dochodowego od spółdzielni, na jej pisemny wniosek.
2.
Wniosek powinien być złożony w roku, w którym powinna nastąpić spłata pierwszej raty kredytu.
3.
Do wniosku powinno być dołączone:
1)
zaświadczenie banku stwierdzające wysokość zaciągniętego kredytu z funduszu aktywizacji małych miast, z zaznaczeniem terminu spłaty i wysokości rat spłaty,
2)
zaświadczenie właściwego organu stwierdzające realizację inwestycji zgodnie z warunkami określonymi w § 5 uchwały powołanej w § 1 ust. 1.
4.
Organ finansowy, rozpatrując wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej, wyda decyzję ustalającą kwotę podlegającą potrąceniu (§ 1 ust. 2).
5.
Spółdzielnia po otrzymaniu decyzji przyznającej ulgę inwestycyjną uprawniona jest do potrącenia z należnego podatku dochodowego 50% rat spłacanego kredytu. Potracenia z tytułu przyznanej ulgi inwestycyjnej powinny być uwidocznione w składanych organowi finansowemu sprawozdaniach o podatku dochodowym za okresy kwartalne i roczne.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024