Skup od ludności artykułów pochodzenia zagranicznego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 22 sierpnia 1968 r.
w sprawie skupu od ludności artykułów pochodzenia zagranicznego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 56 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1967 r. w sprawie przekazania Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości uprawnień do wydawania przepisów w zakresie skupu od ludności artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego pochodzenia zagranicznego (Monitor Polski Nr 47, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy skupu od ludności nowych i używanych artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego (surowców, materiałów pomocniczych, maszyn i urządzeń technicznych), uzyskiwanych zza granicy, zwanych dalej "artykułami".
§  2.
1. 1
Skup artykułów od ludności może być prowadzony wyłącznie i na podstawie zezwoleń organów wymienionych w § 3 przez:
1)
przedsiębiorstwa państwowe,
2)
spółdzielnie:
a)
rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu,
b)
hurtownie zaopatrzenia rzemiosła,
c)
inne spółdzielnie,
3)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów,
4)
Centralę Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Prywatnego,

jeżeli artykuły te są niezbędne dla prowadzenia przez te jednostki działalności produkcyjnej lub usługowej, a gdy chodzi o jednostki wymienione w pkt 2 lit. a) i b) oraz w pkt 4 - wyłącznie na cele określone w ust. 2.

2.
Zezwolenia na skup artykułów od ludności udzielone:
1)
hurtowni zaopatrzenia rzemiosła i rzemieślniczej spółdzielni zaopatrzenia i zbytu - upoważniają do prowadzenia skupu artykułów wyłącznie w celu odprzedaży rzemieślnikom oraz wyposażenia i zaopatrzenia własnych zakładów pomocniczych,
2)
Centrali Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Prywatnego - upoważniają do prowadzenia skupu artykułów wyłącznie w celu odprzedaży osobom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie przemysłu i usług.
§  3.
1.
Zezwoleń na skup artykułów od ludności udzielają:
1) 2
przedsiębiorstwom państwowym - ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym przedsiębiorstwa te podlegają lub przez których są one nadzorowane; ministrowie udzielają zezwoleń w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
jednostkom innym niż wymienione w pkt 1 - Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości.
2.
Zezwolenia mogą wymieniać artykuły lub ich grupy dopuszczone do skupu lub ustalać zakaz skupu określonych artykułów.
3.
Ministrowie (Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości), udzielając zezwolenia jednostkom wymienionym w § 2 ust. 1, mogą w szczególnie uzasadnionych wypadkach zezwolić danej jednostce na sprzedaż zakupionych artykułów innym jednostkom gospodarki uspołecznionej.
4.
Zezwolenie może być w każdym czasie cofnięte. Decyzja o cofnięciu zezwolenia powinna określić termin zakończenia działalności w zakresie skupu artykułów; termin ten nie może być krótszy niż 1 miesiąc.
§  4.
1.
Skup artykułów może być dokonywany wyłącznie od osób posiadających dowód opłaconego cła lub zwolnienia od opłat celnych.
2.
Jednostka dokonująca zakupu obowiązana jest odnotować na dowodzie celnym rodzaj i ilość zakupionego artykułu.
§  5.
1.
Jednostki skupujące artykuły obowiązane są prowadzić rejestr dokonywanych zakupów, a upoważnione do dalszej ich odprzedaży także rejestr sprzedaży takich artykułów.
2.
Rejestr dokonywanych zakupów powinien zawierać następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę zakupu,
3)
imię i nazwisko oraz adres i numer dowodu osobistego sprzedającego,
4)
numer i datę dowodu opłaconego cła lub zwolnienia od należności celnych ze wskazaniem urzędu, który taki dowód wydał,
5)
nazwę i ilość artykułu oraz kraj, z którego artykuł pochodzi,
6)
cenę jednostkową i ogólną wartość zakupionego artykułu,
7)
kwotę należnej i pobranej opłaty skarbowej.
3.
Rejestr sprzedaży powinien zawierać:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę sprzedaży,
3)
imię i nazwisko, adres i numer dowodu osobistego bądź nazwę i siedzibę kupującego,
4)
numer i datę wydania uprawnienia przemysłowego nabywcy oraz nazwę organu, który uprawnienie takie wydał,
5)
nazwę, ilość i cenę jednostkową oraz ogólną wartość sprzedanego artykułu,
6)
wskazane przez kupującego przeznaczenie artykułu (produkcja, usługi, produkcja eksportowa).
4.
Prowadzenie rejestrów nie zwalnia od obowiązku prowadzenia ewidencji przewidzianej w odrębnych przepisach.
§  6.
Sprawę cen skupowanych artykułów regulują odrębne przepisy.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 grudnia 1969 r. (M.P.70.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 stycznia 1970 r.
2 Z dniem 19 marca 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości, przewidziany w § 3 ust. 1 pkt 1 nin. zarządzenia, zgodnie z § 6 pkt 2 uchwały nr 54 Rady Ministrów z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.69.10.94).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024