Wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 6 lipca 1968 r.
w sprawie wytycznych dotyczących organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) i § 20a ust. 3 zarządzenia nr 213 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1960 r. w sprawie szczegółowej organizacji, składu i zakresu działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 82, poz. 372 i z 1967 r. Nr 36, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Wytyczne (ust. 1) stosuje się odpowiednio do społecznych komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych w miastach nie stanowiących powiatów oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZACJI, SKŁADU I ZAKRESU DZIAŁANIA SPOŁECZNYCH GROMADZKICH KOMITETÓW KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI

§  1.
Gromadzki społeczny komitet kultury fizycznej i turystyki, zwany dalej "gromadzkim komitetem", powołuje prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej.
§  2.
Gromadzki komitet działa zgodnie z uchwałami i wytycznymi gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz komitetu kultury fizycznej i turystyki wyższego stopnia.
§  3.
1.
Gromadzki komitet współdziała w zakresie swoich zadań z organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
2.
Gromadzki komitet współpracuje z właściwymi komisjami gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
Do zakresu działania gromadzkiego komitetu należy:
1)
opiniowanie oraz przedkładanie prezydium gromadzkiej rady narodowej wniosków w sprawach związanych z całokształtem działalności w zakresie kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
2)
opracowywanie planów i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
3)
wykonywanie zadań zleconych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, a w szczególności w zakresie:
a)
koordynowania i kontrolowania działalności instytucji i organizacji w zakresie zadań wynikających z przyjętych planów i programu, o których mowa w pkt 2,
b)
kontroli inwestycji sportowych i turystycznych wykonywanych w ramach czynów społecznych.
§  5.
1.
Gromadzki komitet składa się z:
1)
przewodniczącego,
2)
członków w liczbie co najmniej 6.
2.
Przewodniczącego gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej w porozumieniu z przewodniczącym właściwego powiatowego komitetu kultury fizycznej i turystyki.
3.
Członków gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje przewodniczący prezydium gromadzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego komitetu spośród osób wskazanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz spośród przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej lub turystyki i działaczy ruchu młodzieżowego.
§  6.
Przewodniczący gromadzkiego komitetu wykonuje uprawnienia komitetu w okresie pomiędzy jego posiedzeniami, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do decyzji komitetu.
§  7.
1.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu odbywają się co najmniej raz na kwartał.
2.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu, który ustala termin, miejsce i porządek obrad.
3.
Nadzwyczajne posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu z własnej inicjatywy lub na żądanie co najmniej 4 członków komitetu w terminie 2-tygodniowym od zgłoszenia wniosku.
4.
W razie nieusprawiedliwionej nieobecności członka gromadzkiego komitetu na trzech kolejnych posiedzeniach - przewodniczący komitetu może wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego prezydium gromadzkiej rady narodowej o odwołanie członka z komitetu.
5.
W posiedzeniach gromadzkiego komitetu mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone, których listę ustala przewodniczący komitetu.
§  8.
1.
Przedmiotem obrad gromadzkiego komitetu są sprawy kultury fizycznej i turystyki.
2.
Obradom gromadzkiego komitetu przewodniczy przewodniczący komitetu lub zastępujący go członek komitetu.
3.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący oraz protokolant.
§  9.
1.
Powzięcia uchwały gromadzkiego komitetu wymaga:
1)
ustalanie kierunków i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady,
2)
ustalanie regulaminu obrad komitetu.
2.
Zgłoszone projekty uchwał, których treść dotyczy porządku obrad, podlegają rozpatrzeniu na posiedzeniu gromadzkiego komitetu.
3.
Członkowie mogą wnosić poprawki do zgłoszonych projektów uchwał.
4.
Uchwały są podejmowane przez gromadzki komitet w głosowaniu jawnym.
5.
Uchwały gromadzkiego komitetu są prawomocne, jeżeli zostały podjęte w obecności co najmniej 4 członków komitetu.
6.
W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
7.
Przewodniczący może odroczyć głosowanie nad projektem uchwały na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzi sprzeczność z poszczególnymi jej postanowieniami lub innymi przepisami.
8.
Uchwały gromadzkiego komitetu są podpisywane przez przewodniczącego komitetu.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024