Uznawanie zaświadczeń obcych instytucji klasyfikacyjnych oraz poddawanie statków morskich nadzorowi technicznemu tych instytucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 7 czerwca 1968 r.
w sprawie uznawania zaświadczeń obcych instytucji klasyfikacyjnych oraz poddawania statków morskich nadzorowi technicznemu tych instytucji.

Na podstawie art. 37 § 3 Kodeksu morskiego (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 318) oraz § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 26 marca 1964 r. w sprawie bezpieczeństwa statków morskich (Dz. U. z 1964 r. Nr 15, poz. 89 i z 1966 r. Nr 34, poz. 205) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy inspekcji polskich statków morskich na równi z dokumentami wydanymi przez polską instytucję klasyfikacyjną, działającą pod nazwą "Polski Rejestr Statków", zwaną dalej PRS, będą uznawane za dowody dopełnienia przez statek wymagań z zakresu technicznego stanu bezpieczeństwa zaświadczenia (dokumenty) wydane przez obce instytucje klasyfikacyjne:
1)
z którymi PRS zawarł umowę o wzajemnym zastępstwie,
2)
które zgodnie z niniejszym zarządzeniem (§ 3 i 4) sprawują nadzór techniczny nad statkiem lub jego urządzeniami.
§  2.
PRS obowiązany jest informować polskie organy inspekcyjne w kraju i za granicą oraz zainteresowane jednostki organizacyjne resortu żeglugi o każdej umowie o wzajemnym zastępstwie, zawartej z obcą instytucją klasyfikacyjną, podając równocześnie, jakie sprawy z zakresu technicznego stanu bezpieczeństwa statku zostały objęte umową i czyje przepisy techniczne przy wykonywaniu zastępstwa będą stosowane.
§  3.
Za zgodą Ministra Żeglugi nadzór techniczny nad budową (odbudową, przebudową) statku w kraju lub za granicą może być powierzony obcej instytucji klasyfikacyjnej.
§  4.
1.
Statki budowane pod nadzorem obcej instytucji klasyfikacyjnej w kraju lub za granicą oraz statki, które w chwili zakupu miały ważną klasę obcej instytucji klasyfikacyjnej, podlegają przekazaniu pod nadzór techniczny PRS przy pierwszym przeglądzie okresowym dla potwierdzenia klasy, następującym po oddaniu statku do eksploatacji lub po zakupie.
2.
Statek lub jego urządzenia mogą być za zezwoleniem Ministra Żeglugi pozostawione pod nadzorem obcej instytucji klasyfikacyjnej przez okres dłuższy, niż to wynika z ust. 1.
3.
Zezwolenia przewidziane w ust. 2, wydane przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, pozostają w mocy na warunkach określonych w tych zezwoleniach.
§  5.
W odniesieniu do statków zakupionych z ważną klasą obcej instytucji klasyfikacyjnej armator obowiązany jest przedstawić krajowemu organowi inspekcyjnemu dokumenty stwierdzające zakres wykonywanego przez tę instytucję nadzoru technicznego, jeżeli nadzór ten obejmował również jakiekolwiek sprawy spośród wymienionych w § 4 pkt 13 i pkt 15-21 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 26 marca 1964 r. w sprawie bezpieczeństwa statków morskich (Dz. U. z 1964 r. Nr 15, poz. 89 i z 1966 r. Nr 34, poz. 205).
§  6.
Instytucje klasyfikacyjne, których zaświadczenia (dokumenty) dotyczące wolnej burty będą uznawane na równi z dokumentami PRS, określają odrębne przepisy.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Żeglugi z dnia 17 grudnia 1949 r. o instytucjach (towarzystwach) klasyfikacyjnych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-2, poz. 17, z 1957 r. Nr 58, poz. 362 i z 1961 r. Nr 72, poz. 305),
2)
zarządzenie Ministra Żeglugi z dnia 26 kwietnia 1951 r. w sprawie uznania zaświadczeń instytucji klasyfikacyjnych (Monitor Polski Nr A-55, poz. 732).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.25.164

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznawanie zaświadczeń obcych instytucji klasyfikacyjnych oraz poddawanie statków morskich nadzorowi technicznemu tych instytucji.
Data aktu: 07/06/1968
Data ogłoszenia: 18/06/1968
Data wejścia w życie: 18/06/1968