Koordynacja prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 19 kwietnia 1968 r.
w sprawie koordynacji prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wieloletnie i roczne programy prac w zakresie miejscowego planowania przestrzennego powinny być skoordynowane z programem prac scaleniowych i uzgodnione z zainteresowanymi organami prezydiów rad narodowych.
2.
W celu powiązania rocznego programu prac w zakresie miejscowego planowania przestrzennego z rocznym programem prac scaleniowych właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw) lub z ich upoważnienia powiatowe (miejskie) biura geodezji i urządzeń rolnych, zwane dalej "organami rolnictwa", przedstawiają powiatowym (miejskim) organom miejscowego planowania przestrzennego roczny program prac scaleniowych na sześć miesięcy przed początkiem roku, w którym ma nastąpić podjęcie tych prac.
3.
Wymienione w ust. 1 programy prac zatwierdza prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w trybie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
Jeżeli dla obszaru, na którym przewidziane jest scalenie gruntów, brak jest dotychczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (ogólnego lub szczegółowego) lub projektu wyznaczenia terenów budowlanych, ustala się następujący tryb postępowania:
1)
stosownie do rocznego programu prac scaleniowych organy rolnictwa przystępują do opracowania gospodarczych i przestrzennych założeń do projektu scalenia. Założenia te powinny w szczególności określać:
a)
proponowane usytuowanie kompleksów gruntów Państwowego Funduszu Ziemi, państwowych gospodarstw rolnych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, poszczególnych grup gospodarstw indywidualnych, wspólnot gruntowych, mienia gromadzkiego itp.,
b)
proponowane zmiany w strukturze użytków rolnych,
c)
potrzeby w zakresie wymiany gruntów z zabudowaniami między jednostkami gospodarki uspołecznionej a właścicielami (samoistnymi posiadaczami) indywidualnych gospodarstw rolnych,
d)
ewentualne postulaty dotyczące zmian w istniejącej sieci osadniczej wraz z ich uzasadnieniem,
e)
propozycje usytuowania terenów budowlanych i określenie ich powierzchni, z uwzględnieniem w miarę potrzeby i możliwości przeznaczenia gruntów Państwowego Funduszu Ziemi na te cele,
f)
rezerwy terenowe dla ośrodków gospodarstw wielkotowarowych, przewidywanych do zorganizowania w przyszłości,
g)
wnioski w sprawie ewentualnych zmian w istniejącym układzie komunikacyjnym,
h)
propozycje dotyczące zmian granic wsi i gromad;
2)
jednocześnie organy miejscowego planowania przestrzennego przystępują do określenia wstępnych propozycji w zakresie wyznaczania terenów budowlanych;
3)
w toku prac, o których mowa w pkt 1 i 2, organy rolnictwa oraz organy miejscowego planowania przestrzennego obowiązane są do bieżących wzajemnych konsultacji i uzgodnień w zakresie właściwego usytuowania terenów budowlanych oraz powiązania dróg transportu gospodarczego z ulicami osiedli wiejskich,
4)
uzgodnienia w sprawach wymienionych w pkt 3 powinny być zakończone nie później niż w pierwszym kwartale roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe,
5)
założenia, o których mowa w pkt 1, po ich uzgodnieniu w zakresie określonym w pkt 3, przedkładane są do zatwierdzenia prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do końca trzeciego kwartału roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe. Zatwierdzone założenia stanowią podstawę do opracowania projektu scalenia oraz projektu wyznaczenia terenów budowlanych.
2.
W toku opracowywania założeń do projektu scalenia należy uwzględnić ustalenia planów regionalnych oraz planu przestrzennego zagospodarowania kraju.
§  3.
Jeżeli dla obszaru, na którym przewidziane jest scalenie gruntów, istnieje zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (ogólny lub szczegółowy) lub projekt wyznaczenia terenów budowlanych, ustala się następujący tryb postępowania:
1)
w toku opracowywania założeń do projektu scalenia organy rolnictwa oraz organy miejscowego planowania przestrzennego ocenią potrzebę i możliwość wprowadzenia zmian w zakresie wyznaczenia terenów budowlanych,
2)
jeżeli nie zajdą istotne przeszkody dla wprowadzenia zmian, o których mowa w pkt 1, organ miejscowego planowania przestrzennego podejmie pracę nad wprowadzeniem w obowiązującym trybie niezbędnych korekt do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wyznaczenia terenów budowlanych,
3)
w razie różnicy stanowisk organu miejscowego planowania przestrzennego i organu rolnictwa co do potrzeby wprowadzenia zmian do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wyznaczenia terenów budowlanych sporne kwestie rozstrzyga prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
4)
propozycje dotyczące zmian, o których mowa w pkt 1-3, powinny być przedstawione prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do końca trzeciego kwartału roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe.
§  4.
W razie konieczności opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub projektów wyznaczenia terenów budowlanych dla obszarów objętych pracami scaleniowymi w roku 1968 - organy miejscowego planowania przestrzennego powinny dokonać odpowiednich zmian w rocznym programie prac.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.19.122

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Koordynacja prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.
Data aktu: 19/04/1968
Data ogłoszenia: 02/05/1968
Data wejścia w życie: 02/05/1968