Zbiorowe odbiorcze anteny radiofoniczne i telewizyjne.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1968 r.
w sprawie zbiorowych odbiorczych anten radiofonicznych i telewizyjnych.

W celu zapewnienia poprawy warunków odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych, podniesienia estetyki zabudowy miast i osiedli oraz zmniejszenia kosztów konserwacji budynków mieszkalnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne będące inwestorami budynków mieszkalnych zobowiązane są do instalowania zbiorowych odbiorczych anten radiofonicznych i telewizyjnych - zwanych dalej "antenami zbiorowymi" - w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych o liczbie mieszkań 12 i więcej, których budowa rozpocznie się po dniu 31 grudnia 1968 r. na terenach, na których zainstalowanie anten zbiorowych jest konieczne dla zapewnienia warunków najlepszego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych.
2.
Koszty przystosowania budynków określonych w ust. 1 do instalacji anten zbiorowych oraz koszty zakupu i instalacji urządzeń anten zbiorowych pokrywają inwestorzy budynków ze środków i nakładów przewidzianych dla budownictwa mieszkaniowego.
3.
Najemcy lokali mieszkalnych lub użytkowych w budynkach wyposażonych w zbiorowe anteny wpłacają jednorazowo zryczałtowane opłaty administracjom budynków tytułem zwrotu kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych.
4.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego odpowiednie zastosowanie w spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym zasad ustalonych w ust. 1, 2 i 3.
5.
Administrujący budynkami, o których mowa w ust. 1 i 4, obowiązani są utrzymywać zainstalowane anteny zbiorowe w stanie pełnej sprawności technicznej. Koszty związane z eksploatacją i remontami anten zbiorowych będą pokrywane przez najemców lokali (członków spółdzielni) przy opłacie czynszu (kosztów eksploatacji).
§  2.
Minister Przemysłu Maszynowego zapewni:
1)
opracowanie i wykonanie w terminie do dnia 31 lipca 1968 r. prototypu kompletu anteny zbiorczej, umożliwiającej odbiór na wszystkich zakresach częstotliwości programów radiofonicznych i telewizyjnych, w budynkach o liczbie mieszkań od 40 do 50,
2)
uruchomienie seryjnej produkcji kompletów anten zbiorowych na podstawie uzgodnionych z Ministrem Łączności wymagań techniczno-eksploatacyjnych w następujących rozmiarach i terminach:

w 1969 r. - 2.000 sztuk

w 1970 r. - 5.000 sztuk,

3)
dostawy kabli współosiowych podtynkowych i nadtynkowych w ilościach przewidzianych w zatwierdzonym corocznie bilansie kabli oraz części zamiennych w ilościach uzgodnionych z Ministrem Handlu Wewnętrznego,
4)
opracowanie wytycznych oraz instrukcji obsługi technicznej i konserwacji produkowanych przez nadzorowane przedsiębiorstwa urządzeń anten zbiorowych,
5)
dystrybucję urządzeń, osprzętu i kabli współosiowych koniecznych do instalacji i eksploatacji anten zbiorowych.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Łączności do:
1)
zapewnienia opracowania w terminie do dnia 31 października 1968 r. przepisów dotyczących wykonania i odbioru instalacji anten zbiorowych na podstawie danych technicznych prototypu anteny zbiorowej wymienionej w § 2 pkt 1,
2)
ustalenia obszarów, na których dla zapewnienia warunków najlepszego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych nie zachodzi konieczność instalowania anten zbiorowych w budynkach wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych obowiązany jest do:
1)
zatwierdzenia w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej i Ministrem Łączności w terminie do dnia 31 marca 1968 r. opracowanych przez Ministerstwo Łączności wytycznych technicznych przystosowania budynków do instalacji anten zbiorowych.
2)
zapewnienia w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej przystosowania projektów typowych i projektów inwestycji przewidzianych do realizacji po dniu 31 grudnia 1968 r. do instalacji anten zbiorowych zgodnie z wytycznymi, o których mowa w pkt 1.
§  5.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa wykonawstwa budownictwa mieszkaniowego zapewnią wykonawstwo instalacji anten zbiorowych w takim terminie i zakresie, ażeby budynki mieszkalne określone w § 1 ust. 1 i 4 mogły być wyposażone w te anteny.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego po zasiągnięciu opinii Ministra Gospodarki Komunalnej zorganizuje usługi w zakresie obsługi technicznej i konserwacji anten zbiorowych przy wprowadzeniu zasady, że jednostki świadczące wyżej wymienione usługi obowiązane będą do zaspokojenia zapotrzebowania administracji budynków w tym zakresie oraz że opłaty za te usługi zostaną zryczałtowane.
§  7.
Minister Gospodarki Komunalnej ustali w porozumieniu z Ministrem Łączności:
1)
zryczałtowaną wysokość jednorazowych opłat uiszczanych przez najemców lokali mieszkaniowych i użytkowych tytułem zwrotu kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych,
2)
sposób i zasady pobierania opłat, o których mowa w pkt 1, oraz okres amortyzacji anten zbiorowych.
§  8.
Najemcom lokali mieszkalnych i użytkowych w państwowym zasobie mieszkaniowym oraz członkom spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, którzy uiścili opłatę odpowiadającą równowartości lub zryczałtowanej wysokości kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych, przysługuje prawo do zwrotu części tej opłaty z dniem opuszczenia zajmowanego lokalu przed upływem okresu amortyzacji anteny zbiorowej.
§  9.
1.
W budynkach pozostających w administracji jednostek państwowych od najemców lokali mieszkalnych i użytkowych, wyposażonych w urządzenia pozwalające na korzystanie z anteny zbiorowej, pobierany będzie ryczałt miesięczny tytułem zwrotu kosztów eksploatacji i remontów bieżących anteny zbiorowej. Wysokość tego ryczałtu ustali Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego.
2.
Zryczałtowana opłata miesięczna pobierana będzie z góry równocześnie z czynszem najmu za lokale.
§  10.
W budynkach spółdzielczych koszty eksploatacji i remontów bieżących anten zbiorowych pokrywane będą przez członków spółdzielni w sposób określony przez odpowiednie organy spółdzielczości mieszkaniowej.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Łączności i innym zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024