Powoływanie i postępowanie komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzanie uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 marca 1968 r.
w sprawie powoływania i postępowania komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzania uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Skład oraz tryb powoływania i postępowania komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów.

§  1.
1.
Po upływie terminu przewidzianego w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13), zwanej dalej "ustawą", organ przeprowadzający scalenie gruntów przedstawia zgłoszone przez uczestników scalenia pisemne zastrzeżenia do projektu scalenia, wraz ze swymi wyjaśnieniami, przewodniczącemu prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Do rozpatrzenia zgłoszonych zastrzeżeń, stosownie do przepisu art. 11 ust. 4 ustawy, przewodniczący prezydium powiatowej rady narodowej powołuje komisję w składzie:
1)
przewodniczący - jeden ze stale urzędujących członków prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
członkowie - po jednym przedstawicielu:
a)
właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej,
b)
prezydium gromadzkiej rady narodowej (gromadzkich rad narodowych) lub gromadzkiej służby rolnej,
c)
rady (rad) uczestników scalenia, gdy rada taka powołana została w myśl art. 7 ust. 2 ustawy,
d)
powiatowego związku kółek rolniczych,
e)
kółek rolniczych wsi, w których grunty objęte są scaleniem,
f)
jednostki gospodarki uspołecznionej, jeżeli scaleniem objęte są grunty należące do takiej jednostki,
g)
powiatowego albo wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jeżeli scaleniem objęte są grunty użytkowane przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,
3)
referent sprawy - wykonawca prac scaleniowych, uczestniczący w pracach komisji z głosem doradczym.
§  2.
1.
Komisja rozpatruje zastrzeżenia do projektu scalenia gruntów na posiedzeniach jawnych w obecności zainteresowanych uczestników scalenia.
2.
W razie potrzeby komisja dokonuje oględzin stanu rzeczy na gruncie. Komisja może do wykonania tych czynności upoważnić poszczególnych swych członków.
3.
O miejscu i terminie posiedzenia komisji oraz o terminie oględzin powiadamia się zainteresowanych uczestników scalenia.
4.
Nieobecność zainteresowanych na posiedzeniu komisji oraz przy oględzinach dokonywanych przez komisję bądź upoważnionych przez komisję członków nie ma wpływu na przebieg tych czynności, o ile zainteresowani zostali o nich zawiadomieni i wezwani do udziału w tych czynnościach.
§  3.
1.
Posiedzenia komisji zwołuje jej przewodniczący.
2.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności przynajmniej połowy członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały komisji nie mogą być podejmowane w razie nieobecności przedstawicieli wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a), b) i c).
4.
Z posiedzenia komisji spisuje się protokół. Protokół powinien zawierać opinię komisji w sprawach rozpatrywanych zastrzeżeń. Przewodniczący komisji przekazuje protokół organowi przeprowadzającemu scalenie. Organ ten przedkłada protokół komisji, wraz z projektem scalenia, prezydium powiatowej rady narodowej.

Rozdział  2.

Warunki i tryb wprowadzania uczestników scalenia i wymiany gruntów w posiadanie nowo wydzielonych gruntów.

§  4.
1.
W toku opracowywania projektu scalenia lub wymiany gruntów:
1)
wykonawca prac scaleniowych - przy udziale osób wymienionych w § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1968 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 8, poz. 44), zwanego dalej "rozporządzeniem", a
2)
wykonawca prac wymiennych - samodzielnie

sporządzają protokół objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów; protokół stanowi część składową projektu scalenia lub wymiany gruntów.

2.
Protokół objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów powinien ustalać:
1)
sposób i terminy korzystania z upraw znajdujących się na gruntach, które przypadły innym uczestnikom scalenia lub wymiany, bądź inny sposób i terminy dokonania rozrachunku z tego tytułu,
2)
terminy usunięcia zabudowań przez ich dotychczasowego posiadacza z działki, która przypadła innemu uczestnikowi scalenia, gdy scaleniem objęte zostały na zasadach art. 1 ust. 3 ustawy grunty pod zabudowaniami,
3)
sposób rozrachunku oraz wysokość ewentualnego odszkodowania pieniężnego na rzecz uczestnika scalenia, któremu przypadły grunty pod zabudowaniami w wypadkach wymienionych w pkt 2, za okres do usunięcia zabudowań,
4)
wysokość i terminy spłat należności wynikających z rozliczeń przewidzianych w § 5 rozporządzenia,
5)
terminy usunięcia z gruntów, które przypadły innym uczestnikom scalenia lub wymiany, pozostawionych na nich drzew, krzewów, ogrodzeń itp., nie objętych szacunkiem i podlegających na tej zasadzie usunięciu z tych gruntów, bądź inny sposób i terminy rozrachunku z tego tytułu,
6)
inne związane ze scaleniem lub wymianą gruntów warunki objęcia w posiadanie nowo wydzielonych uczestnikom scalenia lub wymiany gruntów.
§  5.
Wykonawca prac scaleniowych (wymiennych) przy opracowywaniu projektu protokołu warunków objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów obowiązany jest kierować się następującymi wytycznymi:
1)
należy dążyć, aby rozrachunki pomiędzy uczestnikami scalenia lub wymiany, związane z obejmowaniem nowo wydzielonych im gruntów, były wynikiem ich wzajemnego porozumienia i objęte protokołem; w razie braku porozumienia w tej mierze zainteresowanych stron, warunki objęcia nowo wydzielonych gruntów proponuje w projekcie protokołu wykonawca prac scaleniowych (wymiennych);
2)
plony upraw jednorocznych z gruntu przypadającego innemu uczestnikowi scalenia lub wymiany powinny być w zasadzie zebrane przez dotychczasowego właściciela (posiadacza samoistnego) gruntu;
3)
plony upraw wieloletnich z gruntu przypadającego innemu uczestnikowi scalenia lub wymiany mogą być zbierane przez dotychczasowego właściciela (posiadacza samoistnego) gruntu w zasadzie tylko w ciągu następnego roku gospodarczego po zakończeniu postępowania, z tym że:
a)
dotychczasowy właściciel (posiadacz samoistny) gruntu powinien na ten okres wydzielić z nowo otrzymanego gruntu i oddać w użytkowanie odpowiednią działkę uczestnikowi scalenia lub wymiany, któremu grunty te przypadły, bądź dokonać rozrachunku z tego tytułu w inny sposób,
b)
uczestnik scalenia lub wymiany, któremu przypadły grunty pod uprawami wieloletnimi, powinien po upływie okresu wymienionego pod lit. a) wypłacić dotychczasowemu ich właścicielowi (posiadaczowi samoistnemu) odszkodowanie z tytułu niemożności dalszego pobierania pożytków z upraw wieloletnich;
4)
dotychczasowy właściciel (posiadacz samoistny) gruntów pod zabudowaniami, gdy grunty takie objęte zostały scaleniem na zasadzie art. 1 ust. 3 ustawy, do czasu usunięcia zabudowań z tych gruntów powinien na ten okres wydzielić z nowo otrzymanego gruntu i oddać w użytkowanie odpowiednią działkę uczestnikowi scalenia, któremu grunty te przypadły, lub dokonać rozrachunku z tego tytułu w inny sposób;
5)
w wypadkach wymienionych w pkt 3 i 4, gdy jedną ze stron rozrachunku jest Państwo, rozrachunek ten powinien z reguły następować w formie pieniężnej. Jeżeli w wyniku takiego rozrachunku powstaną należności związane z gruntami Państwowego Funduszu Ziemi - pokrywane są one ze środków zabezpieczonych na ten cel w budżetach powiatowych rad narodowych, a należności związane z innymi gruntami jednostek gospodarki państwowej - ze środków tych jednostek.
§  6.
1.
Wprowadzenie w posiadanie uczestników scalenia na nowo wydzielone im grunty następuje po upływie terminu przewidzianego w art. 12 ust. 2 ustawy na ogólnym zebraniu tych uczestników, zwołanym przez organ przeprowadzający scalenie. Na zebraniu tym organ przeprowadzający scalenie zapoznaje uczestników scalenia z treścią protokołu objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów. Termin odbytego zebrania uważa się za prawne objęcie w posiadanie nowo wydzielonych uczestnikom scalenia gruntów; termin ten jest skuteczny także wobec uczestników scalenia nie biorących udziału w zebraniu.
2.
O miejscu i terminie zebrania organ przeprowadzający scalenie zawiadamia uczestników scalenia w sposób określony w § 2 ust. 4 rozporządzenia.
3.
Organ przeprowadzający scalenie sporządza protokół zebrania.
4.
Uczestników wymiany gruntów wprowadza się w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów indywidualnie.

Rozdział  3.

Wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie nie leżące w ciągu dróg państwowych.

§  7.
Jeżeli w skład obszaru scalenia wchodzą grunty Państwowego Funduszu Ziemi, część tych gruntów może być przeznaczona pod ulice i drogi wiejskie nie leżące w ciągu dróg państwowych, bez zmniejszania uczestnikom scalenia przysługującego im ekwiwalentu za scalone grunty.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  8.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o powiatowej radzie narodowej bądź o prezydium tej rady, rozumie się przez to również miejską radę narodową miasta stanowiącego powiat i dzielnicową radę narodową w mieście wyłączonym z województwa oraz prezydia tych rad.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.14.94

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powoływanie i postępowanie komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzanie uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.
Data aktu: 26/03/1968
Data ogłoszenia: 06/04/1968
Data wejścia w życie: 06/04/1968