Kolegia rektorskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, KULTURY I SZTUKI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 23 lutego 1968 r.
w sprawie kolegiów rektorskich. *

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114), art. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1967 r. Nr 15, poz. 71) i art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W województwach (miastach wyłączonych z województw), na których terenie znajdują się co najmniej 2 szkoły wyższe, wyższe szkoły artystyczne lub wyższe szkoły zawodowe - zwane w dalszych przepisach "szkołami wyższymi" - działać będą kolegia rektorskie.
2.
Siedzibą kolegium jest szkoła wyższa, której rektor wybrany został przewodniczącym kolegium.
§  2.
1.
W skład kolegium wchodzą rektorzy znajdujących się na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkół wyższych, kurator właściwego okręgu szkolnego oraz kierownik wydziału kultury prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, jeżeli na terenie działania kolegium znajduje się wyższa szkoła artystyczna.
2.
Ponadto w skład kolegium z głosem doradczym wchodzą: przedstawiciel prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, prezes zarządu okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodniczący rady okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich.
3.
Przewodniczącym kolegium jest jeden z rektorów wybrany na pierwszym zebraniu kolegium. Kadencja przewodniczącego trwa przez okres pełnienia przez niego funkcji rektora.
4.
Przewodniczący kolegium może zapraszać do udziału w pracach kolegium kierowników właściwych terenowo placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk i placówek zaplecza naukowo-technicznego, przedstawicieli organizacji politycznych i społecznych oraz inne osoby, których udział w tych pracach uzna za wskazany.
§  3.
1.
Do zadań kolegium należy ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych w dziedzinie rozwiązywania wspólnych problemów, a w szczególności koordynacja działalności w sprawach:
1)
ideologiczno-wychowawczych, dydaktycznych oraz zdrowotnych młodzieży studenckiej i pracowników szkół wyższych, a także organizacji studenckich,
2)
przygotowania i rekrutacji młodzieży do szkół wyższych,
3)
rozwoju bazy materialnej szkół wyższych i wspólnego wykorzystania istniejącego zaplecza naukowo-technicznego oraz domów i stołówek studenckich,
4)
prowadzenia badań naukowych międzyuczelnianych bądź w powiązaniu z terenowymi placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk lub placówkami zaplecza naukowo-technicznego,
5)
wspólnej organizacji staży zawodowych i naukowych, sympozjów i sesji naukowych, wydawnictw itp.,
6)
podejmowania inicjatywy w zakresie nowych form organizacji nauki i nauczania.
2.
Do zadań kolegium należy również ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych przy rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnianiem absolwentów tych szkół.
3.
Ponadto do zadań kolegium należy reprezentowanie szkół wyższych i przekazywanie ich postulatów terenowym i centralnym organom władzy i administracji państwowej.
§  4.
Uchwały kolegium mają charakter opinii dla kierownictwa szkół wyższych w sprawach objętych zakresem działania kolegium.
§  5.
Obsługę administracyjno-biurową kolegium sprawuje szkoła wyższa, w której znajduje się siedziba kolegium.
§  6.
Pierwsze zebranie kolegium zwoła rektor najstarszej na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkoły wyższej.
* Z dniem 26 października 1984 r. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 10 października 1984 r. o zmianie ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.84.49.253).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024