Organizacja skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 1 marca 1968 r.
w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 28 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnień do wydawania przepisów o skupie i obrocie hurtowym owocami, warzywami i ziemniakami wczesnymi (Monitor Polski Nr 10, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy skupu dokonywanego przez uspołecznione przedsiębiorstwa (spółdzielnie) handlowe (skupu) oraz przetwórcze, zwane dalej "przedsiębiorstwami", wszystkich gatunków owoców i warzyw z produkcji krajowej w stanie nie przetworzonym, kwaszonek warzywnych, orzechów włoskich i laskowych, suszu owocowego i warzywnego oraz ziemniaków wczesnych, zwanych dalej "towarami".
2.
Zarządzenie nie dotyczy skupu płodów leśnych.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa handlowe (skupu) mogą prowadzić skup w rejonie określonym w zarządzeniu o powołaniu przedsiębiorstwa (statucie spółdzielni), w szczególności na terenie przydzielonych baz produkcyjnych, oraz na targowiskach na obszarze województwa i miasta wyłączonego z województwa, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę.
2.
Przedsiębiorstwa przetwórcze oraz chłodnie składowe mogą prowadzić skup na terenach wyznaczonych im baz surowcowych (rejonów kontraktacji) gatunków owoców i warzyw, stanowiących dla nich surowiec do produkcji (składowania); pozostałe gatunki owoców, warzyw, a także ziemniaki wczesne na terenie tych baz skupują jednostki wymienione w ust. 1.
3.
Dokonywanie skupu poza terenami wymienionymi w ust. 1 i 2 wymaga zezwolenia właściwego dla miejsca skupu organu do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej. Organ do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej wydaje zezwolenie w formie decyzji.
4.
Przedsiębiorstwa dokonujące skupu na tym samym terenie obowiązane są ze sobą współpracować, a w szczególności uzgadniać poziom cen, stosownie do przepisów o ustalaniu i uzgadnianiu cen skupu.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa skupują towary o jakości odpowiadającej obowiązującym normom jakościowym. Przedsiębiorstwa są obowiązane do odbioru towaru w ramach umów kontraktacji. Skup towarów nie objętych umowami kontraktacyjnymi oraz poza wyborem (tj. o jakości niższej od ustalonej normami) może być dokonywany jedynie w wypadkach, gdy przedsiębiorstwo skupujące towar zapewniło sobie uprzednio jego zbyt lub zagospodarowanie w inny sposób.
2.
Przedsiębiorstwa obowiązane są zapewnić kontrolę jakościową skupowanych towarów; pracownicy przedsiębiorstw dokonujący bezpośrednio skupu powinni posiadać kwalifikacje towaroznawców w zakresie skupowanych towarów.
3.
Przedsiębiorstwa prowadzące punkty skupu stałe i sezonowe obowiązane są informować producentów o:
1)
wymaganiach jakościowych obowiązujących w skupie,
2)
cenach skupu poszczególnych wyborów, przez uwidacznianie takich cen na tablicach w punktach skupu.
§  4.
1.
Skup może być dokonywany tylko bezpośrednio od producentów.
2.
Skup może być dokonywany:
1)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 - w stałych albo sezonowych punktach skupu lub magazynach, zgłoszonych organowi do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej zgodnie z przepisem § 5,
2)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 3 - w stałych lub sezonowych punktach skupu, na których uruchomienie właściwy organ do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej udzielił zezwolenia,
3)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 - ponadto we własnych punktach sprzedaży detalicznej lub na targowiskach.
3.
Stałe i sezonowe punkty skupu mogą na terenie swego działania dokonywać skupu poza siedzibą (np. na stacjach kolejowych lub w gospodarstwach producentów).
4.
Osoby, które w imieniu przedsiębiorstwa dokonują skupu na targowiskach, powinny być zaopatrzone w zaświadczenie stwierdzające, że są upoważnione do dokonywania skupu.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzące skup na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 obowiązane są, w terminie do dnia 1 marca, zgłosić organowi do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej wykazy punktów skupu stałych i sezonowych, które będą prowadzić skup na danym terenie w roku bieżącym i pierwszym kwartale roku następnego. Wykaz powinien zawierać:
1)
oznaczenie jednostki prowadzącej punkt skupu,
2)
adres i rejon działania punktu skupu,
3)
przedmiot skupu,
4)
okres działania punktu skupu,
5)
stan sieci punktów skupu w roku ubiegłym.
2.
Wnioski o uruchomienie stałego lub sezonowego punktu skupu na terenach wymienionych w § 2 ust. 3 przedsiębiorstwa mogą składać w terminie do dnia 15 marca.
§  6.
Przedsiębiorstwa skupu obowiązane są prowadzić dokumentację skupu zawierającą co najmniej następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz adres producenta,
2)
nazwę, wybór, ilość, cenę jednostkową i wartość skupionego towaru.
§  7.
Uprawnienia do zakupywania od producentów towarów wymienionych w § 1 przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej określają przepisy o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  8.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o organach do spraw skupu prezydiów powiatowych rad narodowych, rozumie się przez to również organy do spraw skupu prezydiów miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024