Ogólne warunki umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 19 grudnia 1967 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. 1

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93) i § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 3
Ilekroć w warunkach wymienionych w § 1 jest mowa o towarze, należy przez to rozumieć jaja w skorupach i ich przetwory oraz drób bity i jego przetwory.
§  3.
Do czasu wydania ogólnych warunków umów dostawy warunki umów sprzedaży określone w § 1 stosuje się odpowiednio do umów dostawy.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży oraz umowach dostawy ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów wymienionych w § 1, chyba że z przepisów ustawy lub z treści ogólnych warunków umów wynika, iż określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności cen i terminów ich zapłaty oraz postanowień ograniczających bądź wyłączających odpowiedzialność.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach ustalić, że:
1)
nie jest dopuszczalne żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość kary umownej,
2)
sprzedawca nie będzie miał obowiązku zapłaty kary za wady, jeżeli wada była nieznaczna (drobne usterki), a sprzedawca ją usunął lub towar wymienił niezwłocznie lub w terminie uzgodnionym z kupującym.
§  5.
Zgodnie z treścią § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29) w sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się ogólne warunki umów sprzedaży stanowiące załącznik do wymienionego zarządzenia.
§  6.
1.
Do umów sprzedaży oraz do umów dostawy, zawartych przed wejściem w życie zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży, o których mowa w § 1, stosuje się do zobowiązań z umów sprzedaży i umów dostawy zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY JAJ I ICH PRZETWORÓW ORAZ DROBIU I JEGO PRZETWORÓW W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ 4

Rozdział  1.

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy nie krótsze niż kwartał.
2.
Umowy powinny określać ilość towarów przewidzianych do sprzedaży w poszczególnych miesiącach.
§  2.
Sprzedawca nie może odmówić zawarcia umowy na okresy wymienione w § 1 ust. 1 tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli kupujący wystąpił z projektem umowy nie później niż na 30 dni przed początkiem okresu, na który ma być zawarta umowa.
§  3.
1.
Kapujący obowiązany jest składać zamówienia w ramach umowy.
2.
Jeżeli w umowie nie ustalono inaczej, termin wyprzedzenia w składaniu zamówień wynosi 10 dni, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4.
§  4.
Jeżeli towar dostarczany jest bezpośrednio do punktów sprzedaży detalicznej lub zakładów gastronomicznych, zamówienia składają kierownicy tych jednostek w trybie uzgodnionym w umowie. Termin wyprzedzenia składania zamówień przez kierowników sklepów powinien wynosić co najmniej 2-3 dni przed dostawą towarów.
§  5.
Kupujący może składać dodatkowe zamówienia w terminie krótszym niż przewidziane w § 3 ust. 2, a sprzedawca powinien je wykonać w miarę posiadanych możliwości.

Rozdział  2.

Wydanie i odbiór towaru.

§  6.
Termin wydania towaru uważa się za zachowany, jeżeli:
1)
towar miał być dostarczony za pośrednictwem przewoźnika, gdy sprzedawca w terminie określonym w umowie powierzył towar przewoźnikowi,
2) 5
towar miał być odebrany w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, gdy sprzedawca przygotował towar do odbioru w terminie ustalonym w umowie,
3)
sprzedawca w umówionym terminie dostarczył towar za pokwitowaniem do punktu odbioru kupującego.
§  7. 6
Jeżeli towar dostarczany jest za pośrednictwem przewoźnika, sprzedawca obowiązany jest zażądać od przewoźnika sprawdzenia ilości jednostek opakunkowych towaru oraz potwierdzenia tego w dokumencie przewozowym, zgodnie z przepisami prawa przewozowego w danym rodzaju transportu.
§  8.
Jeżeli obowiązujące przepisy lub umowa przewidują dostarczenie towaru do punktów odbioru wskazanych przez kupującego, sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar własnym staraniem. Rozliczenie kosztów z tytułu dostarczenia towarów regulują odrębne przepisy.
§  9. 7
Odbiór towaru, stwierdzony pisemnym pokwitowaniem, następuje:
1)
jeżeli towar dostarczany jest za pośrednictwem przewoźnika:
a)
ilościowy - w dniu dostarczenia towaru,
b)
jakościowy: jaj, drobiu świeżo bitego i przetworów nie mrożonych, z wyjątkiem konserw - w dniu ich dostarczenia, a przetworów jajczarskich, drobiu mrożonego i przetworów mrożonych oraz konserw - w ciągu 48 godzin od chwili odbioru przesyłki;
2)
jeżeli wydanie towaru następuje w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie:
a)
ilościowy i jakościowy: jaj, drobiu świeżo bitego i przetworów nie mrożonych, z wyjątkiem konserw - w chwili ich odbioru,
b)
ilościowy: przetworów jajczarskich, drobiu mrożonego i przetworów mrożonych oraz konserw - w chwili ich odbioru, a jakościowy - w ciągu 48 godzin od chwili odbioru;
3)
jeżeli towar dostarczany jest do punktu odbioru kupującego:
a)
ilościowy - w punkcie odbioru kupującego w czasie odbioru towaru,
b)
jakościowy - w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, a w razie niedokonania odbioru jakościowego w tym miejscu - w punkcie odbioru kupującego w czasie odbioru towaru; jeżeli odbiór jakościowy dokonany został w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, kupujący obowiązany jest po otrzymaniu towaru sprawdzić go co do wad powstałych po dokonaniu odbioru jakościowego.
§  10.
Sprzedawca obowiązany jest dla każdej przedstawionej do odbioru partii towaru wystawić dokument, który powinien zawierać nazwę, ilość, asortyment i klasę wagową towaru oraz stwierdzenie o treści: "Towar zgodny z normą ......".
§  11. 8
1.
W razie stwierdzenia wad towaru, przedstawiciel kupującego powinien przy udziale przedstawiciela sprzedawcy sporządzić protokół. Przedstawiciel sprzedawcy ma obowiązek podpisania protokołu, z tym że może do niego wnieść zastrzeżenia. W wypadku określonym w § 9 pkt 1 kupujący powinien ponadto zabezpieczyć zakwestionowany towar przed dalszym obniżeniem jakości i niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę o stwierdzonych wadach.
2.
W razie wątpliwości co do tego, czy zawiadomienie o wadzie zostało zgłoszone niezwłocznie po jej ujawnieniu, uważa się, że kupujący zawiadomił sprzedawcę bez zwłoki, jeżeli w szczególności:
1)
dokument o stwierdzeniu wad, sporządzony w obecności przedstawiciela sprzedawcy, został mu za pokwitowaniem doręczony bezpośrednio po podpisaniu przez tego przedstawiciela,
2)
kupujący zawiadomi sprzedawcę telegraficznie lub telefonicznie niezwłocznie, a nie później niż następnego dnia od chwili dokonania odbioru ilościowego lub jakościowego, o stwierdzeniu braków ilościowych lub wad jakościowych.
3.
Termin przybycia przedstawiciela sprzedawcy w celu dokonania oględzin towaru nie może być dłuższy niż 48 godzin, licząc od chwili zawiadomienia.
4.
Reklamację uważa się za uznaną, jeżeli w szczególności:
1)
przedstawiciel sprzedawcy podpisał bez zastrzeżeń protokół stwierdzenia wad,
2)
przedstawiciel sprzedawcy zawiadomiony zgodnie z ust. 3 nie stawił się do oględzin towaru,
3)
właściwe laboratorium ustali w orzeczeniu niezgodność cech towaru z wymaganiami norm.
5.
Sprzedawca powinien zadysponować zakwestionowanym towarem:
1)
drobiem świeżo bitym i przetworami niemrożonymi, z wyjątkiem konserw - nie później niż w ciągu 24 godzin od zakończenia odbioru towaru,
2)
jajami w skorupach i przetworami jajczarskimi oraz drobiem mrożonym i przetworami drobiarskimi mrożonymi, jak też konserwami - nie później niż w ciągu 72 godzin od zakończenia odbioru towaru.",
6.
W razie rozbieżności stanowisk kupującego i sprzedawcy co do oceny jakości strony ustalają faktyczną jakość towarów:
1)
jaj w skorupach i przetworach jajczarskich - komisyjnie,
2)
drobiu świeżo bitego i mrożonego, przetworów drobiarskich i konserw - na podstawie orzeczenia właściwego rzeczoznawcy.
7.
Bombaż konserw z wysortu eksportowego i rotacji w wysokości do 2% w każdym asortymencie i z bieżącej produkcji w wysokości do 0,5% w każdym asortymencie, ujawniony po dokonaniu odbioru jakościowego, nie stanowi podstawy do wystąpienia z roszczeniem z tytułu wad towaru.
8.
Do czasu ustalenia przez strony faktycznej jakości towaru kupujący obowiązany jest powstrzymać się od zużycia lub sprzedaży zakwestionowanego towaru.
9.
Jeżeli w wyniku odbioru jakościowego stwierdzone zostały wady towaru, sprzedawca obowiązany jest do:
1)
niezwłocznego usunięcia wad, jeżeli jest to możliwe,
2)
sprzedaży towaru po obniżonej cenie w trybie i na warunkach określonych odrębnymi przepisami, jeżeli usunięcie wad jest technicznie niemożliwe, a towar nadaje się do spożycia,
3)
skierowania towaru do utylizacji albo jego zniszczenia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, jeżeli towar nie nadaje się do spożycia.
10.
Kupujący traci roszczenie z tytułu wad ukrytych towaru, jeżeli nie zgłosił reklamacji w okresie trwania przydatności towaru do spożycia, określonym w normie przedmiotowej. Sprzedawca obowiązany jest uwzględnić reklamacje z tytułu wad ukrytych, zgłoszone w okresie trwania przydatności towaru do spożycia, jeżeli kupujący przechowywał towar w pomieszczeniach magazynowych w sposób i w warunkach określonych w odpowiednich normach, a wada towaru jest następstwem okoliczności, za które kupujący nie ponosi odpowiedzialności.

Rozdział  3.

Opakowania.

§  12. 9
1.
Opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi są:
1)
skrzynie drewniane do jaj, drobiu i konserw oraz pudła tekturowe do jaj i drobiu,
2)
pojemniki metalowe, w tym blaszane do drobiu i z drutu do jaj oraz z innych tworzyw,
3)
opakowania bezpośrednie do jaj (wytłaczanki, kratki i przekładki tekturowe).
2.
Opakowania nie wymienione w ust. 1 są opakowaniami sprzedawanymi nie fakturowanymi.
§  13.
1. 10
Kupujący, który otrzymał towar w opakowaniu fakturowanym, powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, licząc od daty otrzymania towaru, odprzedać sprzedawcy to lub takie samo opakowanie, jeżeli nadaje się ono do ponownego użytku. Termin powyższy nie dotyczy zwrotu opakowań dostarczanych z towarem przez sprzedawcę do punktów odbioru kupującego w ramach dostaw bezpośrednich do detalu i gastronomii.
2.
Sprzedawca może odkupić opakowania uszkodzone, lecz nadające się do naprawy, na warunkach uzgodnionych przez strony.

Rozdział  4.

Rozliczenia.

§  14.
Jeżeli kupujący odbiera towar z wyznaczonego mu przez sprzedawcę punktu odbioru położonego ponad 15 km od miejsca przewidzianego w umowie, sprzedawca ponosi różnicę kosztów transportu w wysokości stawek ustalonych w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji.
§  15.
Przepis § 14 ma odpowiednie zastosowanie w wypadku, gdy kupujący wyznaczy sprzedawcy punkt dostarczenia towaru położony ponad 15 km od miejsca ustalonego w umowie.

Rozdział  5.

Kary umowne.

§  16.
Sprzedawca zobowiązany jest zapłacić kupującemu kary umowne w wysokości:
1)
10% wartości nie dostarczonego towaru w stosunku do ilości wynikającej z zamówienia,
2)
5% wartości towaru dostarczonego z wadami,
3)
3% wartości towaru dostarczonego z wadami w razie usunięcia wad lub wymiany towaru,
4)
2% wartości towaru dostarczonego w innych asortymentach,
5)
0,2% wartości towaru dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki,
6)
2% wartości towaru nie oznaczonego należycie oraz dostarczonego bez dowodów sprzedaży,
7)
0,5% wartości towaru dostarczonego w opakowaniu nie nadającym się do użytku,
8)
0,1% wartości towaru postawionego przez kupującego do dyspozycji sprzedawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu towarem,
9)
10 zł za każdy dzień zwłoki w wysyłce faktury,
10)
100 zł w razie niewysłania zawiadomienia o wysyłce towaru.
§  17.
Kupujący zobowiązany jest zapłacić sprzedawcy kary umowne w wysokości:
1)
10% wartości towaru zamówionego a nie odebranego,
2)
0,2% wartości za każdy dzień zwłoki w odbiorze towaru,
3) 11
100 zł za każdy nie odprzedany w terminie pojemnik metalowy, 30 zł za każdą nie odprzedaną w terminie skrzynię drewnianą oraz 10 zł za każde nie odprzedane w terminie pudło tekturowe.
§  18.
Strony mogą zaniechać dochodzenia kar umownych, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 300 zł.
§  19.
W sprawach kar umownych nie mają zastosowania przepisy o karach umownych, zawarte w § 51, § 52 ust. 1 i § 54 ust. 4 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 oraz z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
§  20. 12
Kar umownych nie stosuje się:
1)
jeżeli towar pochodzący z importu oraz towar wyprodukowany na eksport nie odpowiada normom krajowym, ale spełnia odpowiednie wymagania przewidziane w § 4 ogólnych warunków umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu, stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64), a ponadto - w odniesieniu do towaru z importu - odpowiada wytycznym, stanowiącym załącznik do zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325);
2)
jeżeli odchylenia ilościowe w odniesieniu do towaru, jego rodzajów i asortymentów nie przekraczają 10% ilości przewidzianych w zamówieniach.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
4 Tytuł załącznika zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
5 Załącznik § 6 pkt 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
6 Załącznik § 7 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
7 Załącznik § 9 zmieniony przez § 2 pkt 4 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
8 Załącznik § 11 zmieniony przez § 2 pkt 5 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
9 Załącznik § 12 zmieniony przez § 2 pkt 6 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
10 Załącznik § 13 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 7 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
11 Załącznik § 17 pkt 3 zmieniony przez § 2 pkt 8 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
12 Załącznik § 20 dodany przez § 2 pkt 9 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.1.5

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 19/12/1967
Data ogłoszenia: 11/01/1968
Data wejścia w życie: 26/01/1968