Nadanie statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie nadania statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej", zwanej dalej w skrócie "ORMO", nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT OCHOTNICZEJ REZERWY MILICJI OBYWATELSKIEJ

§ 1.
1.
Jednostki ORMO tworzone według miejsca pracy ich członków (jednostki zakładowe) obejmują swoim działaniem teren zakładu pracy i przylegającą okolicę. Jednostki te mogą obejmować swoim działaniem również inne określone miejsca.
2.
Jednostki tworzone według miejsca zamieszkania ich członków (jednostki terenowe) obejmują swoim działaniem miasto, dzielnicę, osiedle, gromadę lub wieś.
3.
Stosownie do potrzeb mogą być tworzone specjalistyczne jednostki ORMO, jak np. jednostki do spraw ruchu drogowego, ochrony bezpieczeństwa i porządku na wodach, na kolejach, do spraw dzieci zaniedbanych.
§  2.
1.
Na czele jednostki ORMO stoi komendant.
2.
Komendant jednostki i jego zastępca wybierani są na okres 3 lat w głosowaniu jawnym, na zebraniu członków jednostki. Wyboru dokonuje się zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.
3.
Wybór komendanta i jego zastępcy wymaga zatwierdzenia przez właściwy społeczny komitet ORMO.
§  3.
1.
Komendant jednostki ORMO kieruje bezpośrednio całokształtem działalności jednostki i obowiązany jest składać okresowe sprawozdania społecznemu komitetowi ORMO.
2.
Komendant działający na terenie wsi jest ponadto obowiązany współdziałać z sołtysem.
§  4.
Jeżeli komendant jednostki ORMO albo jego zastępca nie wykonuje swoich obowiązków lub wykonuje je niewłaściwie, właściwy terenowo społeczny komitet ORMO może zarządzić przeprowadzenie nowych wyborów.
§  5.
1.
Obywatel pragnący zostać członkiem ORMO powinien złożyć podanie o przyjęcie, życiorys oraz opinię polecającą, wystawioną przez organizację polityczną, społeczną albo zawodową lub przez dwóch członków ORMO albo innych godnych zaufania obywateli.
2.
Sprawa przyjęcia do ORMO powinna być omówiona i zadecydowana na zebraniu jednostki, do której kandydat ma być przyjęty. Głosowanie odbywa się w sposób jawny. Uchwała o przyjęciu zapada zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków jednostki i podlega zatwierdzeniu przez właściwy terenowo społeczny komitet ORMO.
3.
Jeżeli jednostka ORMO liczy mniej niż 3 członków, uchwałę o przyjęciu nowego członka podejmuje społeczny komitet ORMO.
4.
Akta osobowe członków ORMO przechowują właściwe terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  6.
1.
Osoba przyjęta na członka ORMO składa ustnie na zebraniu jednostki przyrzeczenie następującej treści:

"Ja (imię i nazwisko) przyrzekam uroczyście wiernie służyć Ojczyźnie w realizacji zadań, dla których powołana została Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, a w szczególności:

- w miejscu pracy i zamieszkania oddziaływać wychowawczo na otoczenie i umacniać dyscyplinę społeczną,

- interweniować w razie ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia, jak też w razie bezpośredniej groźby naruszenia porządku publicznego,

- udzielać obywatelom niezbędnej pomocy w razie katastrof i klęsk żywiołowych,

- przestrzegać dyscypliny organizacyjnej i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych,

- w postępowaniu kierować się zasadami uczciwości i praworządności oraz strzec godności członka ORMO i dobrego imienia tej organizacji".

2.
Po odczytaniu przyrzeczenie powinno być podpisane przez składającego je i przez prowadzącego zebranie.
§  7.
Członek ORMO otrzymuje legitymację organizacyjną oraz ma prawo noszenia ubioru organizacyjnego i oznaki organizacyjnej w czasie wykonywania swych obowiązków.
§  8.
1.
Społeczne komitety ORMO, w zależności od potrzeb, zwołują zebrania członków ORMO w celu omówienia ich działalności i bieżących spraw.
2.
Członkom ORMO przysługuje prawo wypowiadania się na zebraniach w sprawach działalności ORMO oraz zgłaszania uwag i wniosków dotyczących w szczególności:
1)
pracy i postępowania każdego członka organizacji,
2)
podniesienia stanu porządku publicznego oraz likwidacji szkodnictwa i marnotrawstwa mienia społecznego.
3.
Członkowie ORMO powinni inicjować omawianie na zebraniach załóg w zakładach pracy wypadków naruszania obowiązujących przepisów porządkowych.
§  9.
1.
Członek ORMO, który działa w organizacji co najmniej 10 lat i ukończył 60 rok życia, staje się honorowym członkiem organizacji.
2.
Członkiem honorowym ORMO może zostać również długoletni działacz ORMO, który z uwagi na stan zdrowia nie jest w stanie wykonywać bezpośrednio zadań organizacyjnych, a także inna osoba, która szczególnie zasłużyła się w rozwoju ORMO.
3.
W obu wypadkach uznanie za honorowego członka ORMO następuje w trybie uchwały właściwego społecznego komitetu ORMO.
§  10.
Decyzję o wyróżnieniu członka ORMO podejmuje właściwy społeczny komitet ORMO na wniosek komendanta jednostki ORMO.
§  11.
1.
Decyzja o wymierzeniu członkowi ORMO kary za naruszenie dyscypliny organizacyjnej powinna być podjęta w trybie uchwały właściwej jednostki - po wysłuchaniu zainteresowanego członka.
2.
Uchwała zapada w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków jednostki.
3.
Uchwała podlega zatwierdzeniu przez społeczny komitet ORMO.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.45.227

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu organizacji "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej".
Data aktu: 15/07/1967
Data ogłoszenia: 11/08/1967
Data wejścia w życie: 11/08/1967