Ustalenie ceny 1 m[2] powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 28 lutego 1966 r.
w sprawie ustalenia ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.

Na podstawie § 5 ust. 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 27, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla celów przeliczenia wartości wkładów lokowanych w 1965 r. na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności na ilość m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustala się cenę sprzedaży 1 m2 tej powierzchni w wysokości 2.500 zł.
2.
Zasady i podstawy kalkulacji ceny wymienionej w ust. 1 są podane w załączniku do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY I PODSTAWY KALKULACJI CENY 1 m2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ BUDYNKU MIESZKALNEGO

1.

Podstawa kalkulacji.

Cena sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego mieszkania ustalona została na podstawie kosztorysu budowy typowego budynku mieszkalnego o symbolu KB 4 - 1.2.2.(98), sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych, który stanowił podstawę do ustalenia ceny katalogowej w pozycji 11a Katalogu cen obiektów typowych część I "Budownictwo ogólne" tom 7, zatwierdzonego zarządzeniem nr 143 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 7 lipca 1964 r. (Dziennik Budownictwa Nr 15, poz. 45).

2.

Opis budynku.

Budynek jest pięciokondygnacyjny, o wszystkich kondygnacjach mieszkalnych, z instalacjami wodociągowo-kanalizacyjnymi, centralnym ogrzewaniem zdalaczynnym, zasilanym z kotłowni osiedlowej, instalacją gazową i elektryczną. Kubatura budynku wynosi 10.830 m3; łączna powierzchnia użytkowa 60 mieszkań typu M3 i M4 wynosi 2.381 m2.

3.

Opis konstrukcji i wyposażenia budynku.

1)
System realizacji: uprzemysłowiony,
2)
Rodzaj i układ konstrukcji: wielkoblokowa, układ poprzeczny,
3)
Fundamenty: z betonu żwirowego,
4)
Ściany:

podziemia - monolityczne z betonu żwirowego,

nadziemia - z elementów prefabrykowanych wielkoblokowych i z bloków z betonu lekkiego,

5)
Stropy:

podziemia - prefabrykowane DZ-3,

nadziemia - z elementów prefabrykowanych wielkoblokowych,

6)
Schody: prefabrykowane wielkoblokowe,
7)
Dach: płaski z prefabrykowanych płyt panwiowych,
8)
Ścianki: z cegły i płyt betonu lekkiego,
9)
Stolarka: typowe okna, drzwi i szafki podokienne,
10)
Tynki: cementowo-wapienne,
11)
Podłogi: z deszczułek bukowych, cementowe, lastrikowe i stabilizowane cementem,
12)
Malowanie: wapienne i olejne,
13)
Elewacja: tynki zwykłe,
14)
Ogrzewanie: centralne zdalaczynne,
15)
Podpiwniczenie: całkowite,
16)
Instalacje: wodociągowo-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowe i elektryczne.

4.

Założenia kosztorysowe.

Kosztorys sporządzony został na podstawie stawek i zasad, obowiązujących do dnia 31 grudnia 1965 r. przy kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych z zastosowaniem obowiązujących w tym okresie opustów:

- przy dowozie materiałów ze stacji kolejowej samochodem, na odległość wynoszącą do 10 km, oraz przy dowozie materiałów, których cena ustalona została loco stacja załadowania, koleją na odległość do 100 km,

- przy III kategorii gruntu z wywiezieniem nadmiaru ziemi na odległość do 5 km,

- z doliczeniem dodatku 2% z tytułu wykonywania robót w okresie jesienno-zimowym oraz dodatku 1% z tytułu ryzyka przy stosowaniu ryczałtu.

5.

Obliczenie wynikowe.

Lp. Rodzaj robót Wartość kosztorysowa "netto" w zł
1 Roboty budowlane 3.610.000.-
2 Roboty instalacyjne:
a) wodociągowo-kanalizacyjne 337.920.-
b) centralnego ogrzewania 224.756.-
c) gazowe 143.796.-
d) elektryczne 206.356.-
Razem: 4.522.828.-
Powyższą wartość kosztorysową zwiększa się o 2% z tytułu robót i nakładów nie objętych pozycjami kosztorysowymi oraz o 29% na koszty towarzyszące, obejmujące:

- koszty projektu i kosztorysu, wykupu i przygotowania terenu oraz nadzoru technicznego - 5%,

- koszty urządzeń osiedlowych komunalnych - 16%,

- koszty urządzeń osiedlowych handlowych, gastronomicznych i przychodni lekarskich - 8%,

________________

Razem 29%.

Ostateczna wartość kosztorysowa budynku wynosi:

4.522.828 x 1.02 x 1.29 = 5.951.138.- zł.

Cena 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego budynku mieszkalnego powstaje przez podzielenie wartości kosztorysowej budynku wraz z kosztami towarzyszącymi przez ogólną powierzchnię użytkową tego budynku, a mianowicie:

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.9.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie ceny 1 m[2] powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.
Data aktu: 28/02/1966
Data ogłoszenia: 14/03/1966
Data wejścia w życie: 14/03/1966