Ustalanie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowe zasady, tryb i terminy zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1966 r.
w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

Na podstawie § 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 4, poz. 23) oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) ustala się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w instrukcji jest mowa:
1)
o ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych, zarządy centralnych związków spółdzielczych oraz centralne organy organizacji społecznych;
2)
o ministrach, którym podlegają szkoły wyższe - należy przez to rozumieć również Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki;
3)
o stypendiach - należy przez to rozumieć stypendia fundowane przez zakłady pracy.
§  2.
1.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, przedstawiają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 marca, informacje o liczbie studentów pobierających zwyczajne stypendia pieniężne na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji. Informacje dotyczące III roku studiów powinny być podane według szkół wyższych, wydziałów i niektórych specjalności, uzgodnionych z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych przedstawiają w terminie do dnia 15 marca Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wnioski zawierające zapotrzebowanie na stypendia dla podległych im zakładów pracy na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do instrukcji.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, przedstawiają:
1)
ministrowie - w odniesieniu do zakładów pracy objętych planem centralnym;
2)
przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych - w odniesieniu do zakładów pracy objętych planem terenowym, z wyjątkiem:
a)
przedsiębiorstw spółdzielczych, dla których wnioski przedstawiają zarządy właściwych centralnych związków spółdzielczych,
b)
wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych, dla których wnioski przedstawia Minister Finansów,
c)
przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej, dla których wnioski przedstawia Minister Komunikacji,
d)
kuratoriów okręgów szkolnych, dla których wnioski przedstawia Minister Oświaty na podstawie zapotrzebowania przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  3.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, ustala ogólnokrajowy plan rozdziału stypendiów i w terminie do dnia 15 kwietnia przekazuje go zainteresowanym ministrom oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych - do realizacji, a Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz ministrom, którym podlegają szkoły wyższe - do wiadomości.
2.
Wraz z planem (ust. 1) Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przesyła informacje o siedzibie szkół wyższych, w których przewiduje się fundowanie stypendiów.
§  4.
Na podstawie planu, o którym mowa w § 3, ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych dokonują w terminie do dnia 5 maja rozdziału stypendiów pomiędzy podległe zakłady pracy bezpośrednio lub przez jednostki nadrzędne nad zakładami pracy.
§  5.
1.
Stypendia powinny być przydzielane przede wszystkim zakładom pracy, które odczuwają dotkliwy brak kadr z wykształceniem wyższym w określonych zawodach.
2.
Stypendia nie mogą być przydzielane zakładom pracy mającym siedzibę w miastach wyłączonych z województw (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław).
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy zakładów pracy, które występują w charakterze fundatorów, ale stypendyści (po skończeniu studiów) będą zatrudniani w podległych zakładach pracy położonych poza miastami wyłączonymi z województw.
§  6.
1.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych wraz z planem rozdziału stypendiów przesyłają podległym zakładom pracy formularze wniosków o ufundowanie stypendiów w ilości równej liczbie stypendiów przyznanych tym zakładom w planie oraz informacje, o których mowa w § 3 ust. 2.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być opatrzone pieczęcią ministerstwa lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Wnioski nie opatrzone pieczęcią lub zawierające dodatkowe warunki uniemożliwiające ich realizację są nieważne.
3.
Wzór wniosku o ufundowanie stypendium określa załącznik nr 3 do instrukcji.
§  7.
1.
Zakłady pracy na podstawie rozdzielnika, o którym mowa w § 4, zgłoszą w terminie do dnia 31 maja we właściwych szkołach wyższych wnioski o ufundowanie stypendiów.
2.
Liczba zgłoszonych wniosków o ufundowanie stypendiów powinna być zgodna zarówno z ogólną liczbą stypendiów, ustaloną w rozdzielniku, jak i z liczbą stypendiów ustaloną dla poszczególnych kierunków studiów.
3.
Zakłady pracy składają wnioski w najbliżej położonych szkołach wyższych, posiadających dany kierunek studiów. Nie dotyczy to wniosków, w których zakłady pracy wskazują kandydata.
4.
Jednocześnie ze złożeniem wniosków zakłady pracy przesyłają odpisy tych wniosków jednostkom nadrzędnym.
§  8.
Jednostki bezpośrednio nadrzędne nad zakładami pracy w terminie do dnia 15 czerwca zawiadamiają ministerstwa (prezydia wojewódzkich rad narodowych) o liczbie zgłoszonych stypendiów na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
§  9.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 czerwca informują o liczbie zgłoszonych stypendiów Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w odpisie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac - na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
§  10.
1.
Rektorzy szkół wyższych przy współpracy pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac zorganizują w szkołach, do których wpłynęły wnioski zakładów pracy, informację dla studentów o możliwościach, sposobie i terminach zawierania umów o stypendia.
2.
Pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac działający w szkołach wyższych w porozumieniu z władzami uczelni zorganizują wymianę pomiędzy szkołami wyższymi wniosków zakładów pracy nie zrealizowanych w terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  11.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, w terminie do dnia 31 stycznia złożą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac - na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do instrukcji - sprawozdanie z realizacji wniosków zgłoszonych przez zakłady pracy (§ 7) w szkołach wyższych.
§  12.
Studentowi I lub II roku studiów może być przyznane stypendium, jeżeli przed wstąpieniem na studia wyższe pracował przez okres nie krótszy niż 1 rok w zakładzie pracy fundującym stypendium i podjął studia w kierunku zgodnym z rodzajem wykonywanej przez niego pracy. Imię i nazwisko kandydata zakład pracy wskaże w piśmie przewodnim do wniosku.
§  13.
Przyznawanie stypendiów, o których mowa w § 12, następuje poza ogólnokrajowym planem rozdziału stypendiów. Wnioski zakładu pracy o ufundowanie tego rodzaju stypendiów, zgłaszane w szkole wyższej, opiniuje jednostka bezpośrednio nadrzędna nad zakładem pracy.
§  14.
Zasady przydzielania stypendiów i zawierania umów o stypendia określają:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 4, poz. 23),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 marca 1964 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz trybu poboru podlegających zwrotowi stypendiów i zasiłków pieniężnych (Monitor Polski Nr 18, poz. 82),
3)
ponadto w stosunku do studentów objętych przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) i zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 1964 r. w sprawie ustalenia wzoru umowy o stypendium fundowane na kierunkach studiów objętych przepisami o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 77, poz. 359).
§  15.
Traci moc instrukcja Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 3 lipca 1964 r. w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych (Monitor Polski Nr 54, poz. 259).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

....................

(ministerstwo)

PRZEWIDYWANA LICZBA STUDENTÓW POBIERAJĄCYCH ZWYCZAJNE STYPENDIA PIENIĘŻNE (CAŁKOWITE I CZĘŚCIOWE) W ROKU 19 ....

Nazwa kierunku studiów Przewidywana liczba studentów
Ogółem

a - na roku III*)

b - na roku IV

c - na roku V i wyższych latach

Razem z tego:
pobierających zwyczajne stypendia pieniężne pobierających stypendia fundowane
1 2 3 4
Ogółem a)
b)
c)

______

*) Zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 instrukcji dla III roku studiów należy sporządzić dodatkowe zestawienie według szkół wyższych, wydziałów i niektórych specjalności, uzgodnionych z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

........................................................

(ministerstwo lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej)

ZAPOTRZEBOWANIE NA STYPENDIA FUNDOWANE W ROKU 19 ...

Nazwa kierunków studiów Liczba osób pobierających stypendia fundowane Proponowana liczba nowych stypendiów
1 2 3
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

........................

(nazwa zakładu pracy, adres,

telefon i numer rachunku

bankowego)

........................ (pieczęć podłużna

(nazwa i siedziba jednostki ministerstwa lub prezydium

bezpośrednio nadrzędnej) wojewódzkiej rady narodowej)

...... dnia ................

Obywatel Rektor

............................

(nazwa szkoły wyższej)

w ..........................

WNIOSEK O UFUNDOWANIE STYPENDIUM

Na podstawie przyznanego nam limitu stypendiów fundowanych

zgłaszamy wniosek o ufundowanie z dniem 1 stycznia 19 ......r.

stypendium bezkonkursowego - w drodze konkursu*) na

kierunku**) ..................................................

..............................................................

W miarę możliwości prosimy przyznać stypendium na

specjalności***) .............................................

..............................................................

Stypendystę zamierzamy zatrudnić ****) .......................

..............................................................

Kwotę potrzebną na pokrycie powyższego stypendium w roku 19 ..

........................ X 10 miesięcy = zł. ...

(wysokość miesięczna)

zobowiązujemy się przekazać na wskazany rachunek bankowy w

terminach i ratach przewidzianych w § 4 ust. 1 zarządzenia

Ministra Finansów z dnia 5 marca 1964 r. w sprawie zasad i

techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów

szkół wyższych oraz trybu poboru podlegających zwrotowi stypendiów i zasiłków pieniężnych (Monitor Polski Nr 18, poz.

82).

Jednocześnie zobowiązujemy się do zapewnienia środków na

wypłatę powyższego stypendium fundowanego do czasu ukończenia

przez stypendystę studiów, jeżeli student spełniać będzie

obowiązujące warunki i zaciągnięte wobec nas, fundatorów,

zobowiązania.

W załączeniu przesyłamy upoważnienie do Banku ................

(nazwa i adres)

..............................................................

przewidziane wyżej wymienionym zarządzeniem Ministra Finansów.

Informacje o zakładzie pracy (charakter zakładu, warunki

mieszkaniowe, urządzenia socjalne i kulturalne itp.).

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

...............................

...............................

(podpis osób upoważnionych do

zaciągania zobowiązań)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Należy wymienić kierunek zgodnie z rozdzielnikiem.

***) Przy określaniu specjalności należy posłużyć się informacjami, o których mowa w § 3 ust. 2 instrukcji.

****) Podać "na miejscu u siebie" lub w razie projektowanego zatrudnienia w innej miejscowości podać nazwę i siedzibą danego zakładu pracy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

............................

(nazwa jednostki)

ZESTAWIENIE ZGŁOSZONYCH WNIOSKÓW O UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA STUDENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH W ROKU 19...

Lp. Nazwa kierunku studiów Liczba przyznanych w planie stypendiów Liczba zgłoszonych wniosków do szkół wyższych
1 2 3 4
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

................................

(ministerstwo)

ZESTAWIENIE ZGŁOSZONYCH WNIOSKÓW I ZAWARTYCH UMÓW STYPENDIALNYCH W ROKU 19...

Nazwa kierunku studiów Liczba zgłoszonych wniosków i liczba zawartych umów stypendialnych
a – liczba zgłoszonych wniosków

b – liczba zawartych umów

razem z tego przez zakłady pracy podległe
ministerstwom i urzędom centralnym zarządom organizacji społecznych prezydiom rad narodowych
1 2 3 4 5
Ogółem a

b

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.7.57

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ustalanie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowe zasady, tryb i terminy zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.
Data aktu: 10/02/1960
Data ogłoszenia: 01/03/1966
Data wejścia w życie: 16/03/1966