Zasady i tryb ustalania cen porównywalnych w latach 1966-1970.

UCHWAŁA Nr 31
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1966 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania cen porównywalnych w latach 1966-1970.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Zasady i tryb ustalania cen porównywalnych w przemyśle objętym planowaniem centralnym.

§  1.
Cenami porównywalnymi na lata 1966-1970 będą obowiązujące na dzień 31 grudnia 1965 r. ceny porównywalne artykułów i usług oraz grupowe ceny porównywalne artykułów, ustalone na podstawie uchwały nr 99 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1960 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen fabrycznych, cen rozliczeniowych i cen porównywalnych w przemyśle uspołecznionym oraz ich stosowania (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 99) i na podstawie innych szczególnych przepisów, ujęte katalogami cen porównywalnych oraz uzupełnieniami do tych katalogów, zarejestrowane w Głównym Urzędzie Statystycznym, oraz ceny porównywalne nowo produkowanych artykułów i usług, ustalone zgodnie z zasadami określonymi w § 2.
§  2.
1.
Ceny porównywalne nowo produkowanych artykułów ustala się w wysokości wynikającej z przemnożenia ceny fabrycznej tego artykułu przez współczynnik wyrażający stosunek ceny porównywalnej najbardziej zbliżonego artykułu do obowiązującej ceny fabrycznej tego artykułu.
2.
W razie niemożności porównania nowo produkowanego artykułu z innymi artykułami, cenę porównywalną tego artykułu ustala się na podstawie planowanego kosztu własnego, skorygowanego o współczynnik odpowiadający zmianom cen zbytu podstawowych artykułów zaopatrzeniowych, usług i taryf przewozowych, stawek amortyzacyjnych i stawek płac w stosunku do 1 lipca 1960 r., z dodaniem zysku. Współczynniki te ustalane są przez ministerstwa sprawujące nadzór nad działalnością przedsiębiorstw wytwarzających nowe artykuły.
3.
W razie braku współczynników, o których mowa w ust. 2, cenę porównywalną należy ustalić w oparciu o współczynnik wyrażający stosunek wartości produkcji danej grupy artykułów w cenach porównywalnych do wartości w cenach fabrycznych.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do cen usług.
§  3.
1.
Ceny porównywalne na nowo produkowane artykuły oraz współczynniki, o których mowa w § 2, ustala minister sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwem produkującym te artykuły. Ceny te stają się obowiązujące po ich zarejestrowaniu w Głównym Urzędzie Statystycznym. Główny Urząd Statystyczny może odmówić zarejestrowania ceny w razie stwierdzenia niewłaściwego kształtowania się poziomu tej ceny w porównaniu z cenami porównywalnymi wyrobów zbliżonych.
2.
W uzasadnionych wypadkach Główny Urząd Statystyczny w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów może na wniosek zainteresowanego ministerstwa wyrazić zgodę na opracowanie grupowych cen porównywalnych.
3. 1
Ceny porównywalne:
1)
wyrobów produkcji nietypowej (wyrobów niepowtarzalnych, produkowanych na jednorazowe zamówienie odbiorcy),
2)
prototypów, wyrobów serii próbnych,
3)
wyrobów, dla których ustalono tymczasowe ceny fabryczne na okres ograniczony,
4)
wyrobów produkowanych doświadczalnie na skalę półtechniczną przez okres nie dłuższy niż rok,
5)
usług przemysłowych, z wyjątkiem usług typowych, dla których ceny porównywalne ujęto katalogami,

ustala naczelny dyrektor zjednoczenia (kierownik jednostki równorzędnej) lub dyrektor przedsiębiorstwa państwowego, stosownie do zakresu działania określonego odrębnymi przepisami, zgodnie z zasadami podanymi w § 2; ceny te nie podlegają rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym.

§  4.
Tryb ustalania cen porównywalnych na nowo produkowane artykuły oraz opracowywania i rejestrowania uzupełnień do katalogów cen porównywalnych ustala Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.

Rozdział  2.

Ceny porównywalne w państwowym przemyśle terenowym oraz w przemyśle spółdzielczym.

§  5.
Cenami porównywalnymi na lata 1966-1970 będą obowiązujące w dniu 31 grudnia 1965 r. ceny porównywalne artykułów i grupowe ceny porównywalne artykułów, ustalone na podstawie uchwały nr 99 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1960 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen fabrycznych, cen rozliczeniowych i cen porównywalnych w przemyśle uspołecznionym oraz ich stosowania (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 99), ujęte katalogami cen porównywalnych oraz uzupełnieniami do tych katalogów, zarejestrowane w Głównym Urzędzie Statystycznym, oraz ceny nowo produkowanych artykułów, ustalane zgodnie z zasadami określonymi w § 2.
§  6.
Ceny porównywalne na artykuły nowo produkowane, które nie mogą być zaliczone do grupy artykułów, dla których ustalono grupowe ceny porównywalne, ustala się zgodnie z zasadami określonymi w § 2, z tym że przez pojęcia "ceny fabryczne" i "wartość w cenach fabrycznych", użyte w tym paragrafie, rozumie się "ceny zbytu zmniejszone o podatek obrotowy" i "wartość w cenach zbytu zmniejszona o podatek obrotowy" lub "wartość w cenach zbytu zwiększona o dotacje przedmiotowe".
§  7.
1.
Do usług przemysłowych mają zastosowanie z dniem 1 stycznia 1966 r. współczynniki przeliczeniowe z cen usług na ceny porównywalne obowiązujące w dniu 31 grudnia 1965 r., zarejestrowane w Głównym Urzędzie Statystycznym. Zmiana współczynników przeliczeniowych następuje wraz ze zmianą cen zbytu na usługi.
2.
Zmiany współczynników przeliczeniowych dla usług przemysłowych dokonuje się przez podzielenie obowiązujących współczynników przez wskaźnik zmiany cen zbytu.
§  8.
1.
Ceny porównywalne nowo produkowanych artykułów w gałęziach przemysłu, dla których obowiązują na dzień 31 grudnia 1965 r. katalogi cen porównywalnych stosowane jednolicie przez wszystkich producentów danych artykułów (producentów objętych zarówno planowaniem centralnym, jak i planowaniem terenowym), ustalają te ministerstwa, które opracowały takie katalogi i zarejestrowały je w Głównym Urzędzie Statystycznym.
2.
Główny Urząd Statystyczny po porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów oraz Komitetem Drobnej Wytwórczości może rozszerzyć obowiązek ustalania jednolicie obowiązujących cen porównywalnych na nowe produkowane artykuły inne niż objęte przepisem ust. 1.
§  9.
1.
Ceny porównywalne na nowo produkowane artykuły inne niż określone w § 8 i zmiany współczynników przeliczeniowych dla usług przemysłowych ustalają:
1)
wojewódzkie (miejskie) zjednoczenia przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego - dla podległych przedsiębiorstw,
2)
wojewódzkie i okręgowe związki spółdzielni - dla zrzeszonych spółdzielni,
3)
krajowe związki spółdzielni pracy - dla zrzeszonych spółdzielni.
2.
Ceny ustalane przez organy wymienione w ust. 1 stają się obowiązujące po ich zarejestrowaniu w wojewódzkich (miejskich) urzędach statystycznych.
§  10.
W sprawach trybu ustalania cen porównywalnych na nowo produkowane artykuły, zmiany współczynników przeliczeniowych dla usług oraz rejestrowania uzupełnień do katalogów cen porównywalnych i współczynników przeliczeniowych ma odpowiednie zastosowanie przepis § 4.

Rozdział  3.

Przepisy końcowe.

§  11.
1.
Zobowiązuje się:
1)
właściwych ministrów, zjednoczenia (jednostki równorzędne) i centralne związki spółdzielcze do prowadzenia systematycznej kontroli stosowania właściwych cen porównywalnych w przedsiębiorstwach i spółdzielniach oraz wydawania zarządzeń pokontrolnych,
2)
właściwych ministrów, zjednoczenia (jednostki równorzędne) i centralne związki spółdzielcze do składania corocznie, za rok ubiegły, oceny stanu dyscypliny w zakresie stosowania cen porównywalnych,
3)
Główny Urząd Statystyczny i terenowe organy statystyki państwowej do organizowania określonych kontroli stosowania właściwych cen porównywalnych.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 1 i 2 mają również zastosowanie do prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie jednostek państwowych i spółdzielczych objętych planowaniem terenowym.
§  12.
Zakres i tryb kontroli prawidłowości stosowania cen porównywalnych określa Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  13.
Zasady i tryb ustalania cen porównywalnych produkcji specjalnej dla Sił Zbrojnych określają odrębne przepisy.
§  14.
Ilekroć w uchwale jest mowa o ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych, a w sprawach dotyczących spółdzielni - zarządy centralnych związków spółdzielczych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 51 uchwały nr 383 z dnia 7 grudnia 1966 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania zjednoczeń przemysłowych (M.P.66.69.327) z dniem 16 grudnia 1966 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024