Zasady i tryb udzielania zezwoleń na sprowadzanie narzędzi pomiarowych z zagranicy.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na sprowadzanie narzędzi pomiarowych z zagranicy.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą narzędzi pomiarowych podlegających obowiązkowi legalizacji.
§  2.
1.
Sprowadzenie z zagranicy narzędzi pomiarowych wymaga zezwolenia Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar, zwanego dalej "Prezesem Urzędu".
2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy narzędzi pomiarowych przeznaczonych do prowadzenia prac naukowych i naukowo-badawczych oraz dla potrzeb obrony kraju.
§  3.
1.
Zezwolenie Prezesa Urzędu na sprowadzenie narzędzi pomiarowych z zagranicy obowiązana jest uzyskać jednostka zamawiająca przed złożeniem zamówienia na dostawę narzędzi.
2.
Uzyskanie zezwolenia Prezesa Urzędu na sprowadzenie narzędzi pomiarowych z zagranicy nie zwalnia jednostki zamawiającej od obowiązku uzyskania opinii lub zezwoleń wymaganych innymi przepisami.
§  4.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zawierać:
1)
określenie narzędzi pomiarowych, które mają być sprowadzone z zagranicy,
2)
liczbę narzędzi pomiarowych i zakres ich stosowania,
3)
cechy znamionowe narzędzi pomiarowych,
4)
nazwę i adres wytwórcy.
§  5.
1.
Prezes Urzędu może uzależnić udzielenie zezwolenia na sprowadzenie narzędzi pomiarowych z zagranicy od przeprowadzenia badań w celu stwierdzenia, czy narzędzie pomiarowe odpowiada wymaganiom określonym przepisami Prezesa Urzędu lub normami, albo uzależnić wydanie zezwolenia od spełnienia przez dostawcę określonych wymagań.
2.
W razie potrzeby przeprowadzenia badań narzędzia pomiarowego jednostka zamawiająca obowiązana jest dostarczyć lub postawić do dyspozycji Urzędowi:
1)
okazowy egzemplarz narzędzia pomiarowego,
2)
opis narzędzia pomiarowego wraz z rysunkami lub fotografiami, charakteryzującymi przeznaczenie, zakres stosowania i zasady działania oraz zawierającymi charakterystykę techniczną i metrologiczną narzędzia pomiarowego i jego ważniejszych elementów, regulacji itp.,
3)
inne potrzebne dane wskazane przez Urząd.
§  6.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na sprowadzenie narzędzi pomiarowych z zagranicy powinien być załatwiony w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty złożenia wniosku.
2.
W uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 1 może być przedłużony w porozumieniu ze zgłaszającym wniosek.
3.
W razie potrzeby przeprowadzenia badań, o których mowa w § 5, Urząd wezwie zgłaszającego wniosek do złożenia w oznaczonym terminie okazowego egzemplarza i innych danych wskazanych przez Urząd; w tym wypadku do terminu załatwienia wniosku podanego w ust. 1 nie wlicza się okresu przewidzianego dla złożenia okazowego egzemplarza i innych danych oraz okresu opóźnień spowodowanych przez zgłaszającego wniosek.
4.
W razie udzielenia zezwolenia na sprowadzenie z zagranicy określonego narzędzia pomiarowego, gdy zachodzi konieczność dalszego zamawiania takich samych narzędzi pomiarowych u tego samego dostawcy zagranicznego, wniosek o udzielenie zezwolenia powinien być załatwiony w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
§  7.
Za czynności związane z badaniem narzędzi pomiarowych w celu udzielenia zezwolenia na sprowadzenie ich z zagranicy pobierane są opłaty określone w taryfie opłat za legalizację narzędzi pomiarowych i inne czynności urzędów miar.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 21 kwietnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.67.322

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania zezwoleń na sprowadzanie narzędzi pomiarowych z zagranicy.
Data aktu: 02/12/1966
Data ogłoszenia: 09/12/1966
Data wejścia w życie: 21/04/1967