Dalszy rozwój socjalistycznego współzawodnictwa pracy w latach 1966-1970.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 25 lutego 1966 r.
w sprawie dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy w latach 1966-1970. *

Socjalistyczne współzawodnictwo pracy stanowi sprawdzoną w procesie produkcji metodę budownictwa socjalistycznego i ważny czynnik aktywizacji załóg do realizacji planowych zadań oraz wykrywania rezerw produkcyjnych.

Współzawodnictwo stanowiące wyraz osobistego zaangażowania ludzi pracy w podnoszeniu wyników produkcyjnych przedsiębiorstw, branż i całej gospodarki narodowej wpływa bezpośrednio na kształtowanie socjalistycznych stosunków międzyludzkich - szlachetną rywalizację i koleżeńskie współdziałanie, pomoc i wymianę doświadczeń w społecznym wytwarzaniu dóbr.

Biorąc pod uwagę, w obliczu poważnych zadań stojących przed gospodarką narodową w naszym kraju w latach 1966-1970 - Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych ustalają w zakresie rozwoju międzyzakładowego i wewnątrzzakładowego socjalistycznego współzawodnictwa pracy następujące główne założenia i kierunki:

§  1.
Rozwój gospodarki narodowej w latach 1966-1970 wytyczony przez IV Zjazd Partii i kolejne posiedzenia Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wymaga podejmowania w socjalistycznym współzawodnictwie pracy zobowiązań, mających na celu stałą poprawę wyników w dziedzinie:
1)
jakości wyrobów i usług,
2)
unowocześniania produkcji,
3)
rozwijania nowej techniki, wynalazczości i racjonalizacji,
4)
rozwijania wysoko opłacalnej produkcji eksportowej,
5)
wykonania i rozszerzenia ustalonego w planie asortymentu wyrobów poszukiwanych na rynku wewnętrznym i zagranicznym,
6)
wzrostu rentowności zakładów i obniżki kosztów produkcji,
7)
usprawniania procesów inwestycyjnych i wzrostu ich efektywności,
8)
uzyskiwania oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii,
9)
wzrostu wydajności pracy,
10)
wzrostu produkcji roślinnej i hodowlanej,
11)
poprawy jakości i rozszerzenia asortymentów wyrobów wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa,
12)
udoskonalania organizacji pracy i właściwej gospodarki czasem pracy,
13)
poprawy terminowości przewozów i zwiększenia zdolności przewozowej transportu,
14)
poprawy warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  2.
Do zasadniczych form współzawodnictwa międzyzakładowego należą:
1)
współzawodnictwo o sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych,
2)
współzawodnictwo o sztandary (proporce) przechodnie ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych,
3)
współzawodnictwo o proporce przechodnie prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych.
§  3.
Podstawę do udziału we współzawodnictwie międzyzakładowym stanowi rozwój współzawodnictwa wewnątrz zakładu pracy, zarówno w formie zespołowej, jak i indywidualnej, a w szczególności współzawodnictwa o tytuł "Najlepszego w zawodzie", "Przodownika Socjalistycznej Pracy", "Zasłużonego Przodownica Socjalistycznej Pracy", "Najlepszego Pracownika i Kolegi", "Brygady Pracy Socjalistycznej", "Oddziału Pracy Socjalistycznej", współzawodnictwa międzybrygadowego, międzyoddziałowego, międzyzmianowego itp.
§  4.
1.
Podstawę oceny wyników i przyznania załogom sztandarów i proporców przechodnich stanowi:
1)
najlepsze wykonanie podstawowych planowych wskaźników,
2)
osiągnięcie najwyższych wyników ekonomicznych,
3)
poprawa warunków socjalno-bytowych oraz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności obniżenie wskaźnika wypadków zaliczonych do kategorii ciężkich i śmiertelnych,
4)
realizacja zobowiązań wynikających z podstawowych kierunków rozwoju danej gałęzi gospodarki,
5)
stan bezpieczeństwa i gotowość do obrony zakładu.
2.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zobowiązania, dotyczące:
1)
jakości, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga uzyska największy procentowy i wartościowy wzrost produkcji oznaczonej znakiem jakości bądź zmniejszy liczbę braków i reklamacji,
2)
nowoczesności produkcji, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga osiągnie lub poprawi ustalony w planie udział produkcji wyrobów zaliczonych do grupy "A" w całej produkcji zakładu,
3)
rozwoju eksportu, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga osiągnie procentowy i wartościowy wzrost produkcji oraz poprawę opłacalności swoich wyrobów eksportowych,
4)
oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga uzyska najniższe jednostkowe zużycie i najwyższe efekty oszczędnościowe, zwłaszcza przez zmniejszenie zużycia surowców z importu lub będących przedmiotem eksportu,
5)
produkcji asortymentowej, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga odda wszystkie wyroby według ustalonej w planie gatunkowości.
3.
Przy dokonywaniu oceny wyników współzawodnictwa o sztandary i proporce przechodnie należy również uwzględniać stopień trudności i warunki realizacji zadań planowych i zobowiązań, rytmiczność ich wykonywania oraz wywiązywanie się z umów kooperacyjnych. Jednocześnie należy brać pod uwagę wykonanie przez administrację planu poprawy warunków pracy, warunków socjalno-bytowych i kulturalnych załóg. Szczegółowe zasady, tryb oraz kryteria oceny współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
4.
Zakłady pracy osiągające najlepsze wyniki w realizacji zobowiązań jakościowych i eksportowych mogą otrzymywać tytuły:
1)
we współzawodnictwie w zakresie jakości - tytuł "Zakładu produkującego wyroby najwyższej jakości"; zakłady otrzymują ten tytuł, jeżeli załogi osiągną w szczególności najlepsze wskaźniki w zakresie:
a)
dynamiki wzrostu jakości produkcji,
b)
zmniejszenia liczby reklamacji,
c)
zmniejszenia procentowego udziału braków w ogólnej produkcji,
d)
zwiększenia ilościowego i procentowego udziału asortymentów ze znakiem "Q" i "1";

zasady i kryteria tej formy współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych; zakłady, które uzyskały tytuł "Zakładu produkującego wyroby najwyższej jakości", otrzymują specjalne dyplomy i nagrody pieniężne właściwych ministrów i zarządów głównych odpowiednich związków zawodowych ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo;

2)
we współzawodnictwie w zakresie eksportu - tytuł "Zakładu - najlepszego eksportera"; zakłady otrzymują ten tytuł, jeżeli załogi osiągną w szczególności najlepsze wskaźniki w zakresie:
a)
zwiększenia ilościowego i procentowego udziału asortymentów produkowanych na eksport,
b)
poprawy jakości produkcji eksportowej,
c)
poprawy opłacalności produkcji eksportowej,
d)
dotrzymania terminów dostaw oraz wykonania zamawianych asortymentów,
e)
zmniejszenia reklamacji;

zasady i kryteria tej formy współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego; zakłady, które uzyskały tytuł "Zakładu - najlepszego eksportera", otrzymują specjalne dyplomy właściwych ministrów, zarządów głównych odpowiednich związków zawodowych i Ministra Handlu Zagranicznego oraz nagrody pieniężne Ministra Handlu Zagranicznego.

5.
Sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandary (proporce) przechodnie ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych, dyplomy uznania i nagrody pieniężne przyznaje się raz do roku. W celu zapewnienia rytmiczności realizacji zobowiązań ocena przebiegu współzawodnictwa o sztandary przechodnie powinna być dokonywana raz na kwartał, a w uzasadnionych wypadkach - raz na pół roku. Powinna ona być uwzględniana przy rocznym podsumowaniu wyników pracy przedsiębiorstw. Ministerstwa i zarządy główne związków zawodowych ustalają po zamknięciu bilansu rocznego wyniki osiągnięte we współzawodnictwie w ciągu roku. Dopuszcza się również oceny roczne w układzie innym niż kalendarzowy.
§  5.
1.
Sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznaje się załogom zakładów pracy w gałęziach gospodarki narodowej wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały, które najlepiej spełniły wszystkie wymagania wymienione w § 4.
2.
Sztandary (proporce) przechodnie ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego przyznaje się najlepszym zakładom pracy w poszczególnych branżach.
3.
Proporce przechodnie prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych przyznaje się najlepszym zakładom pracy podległym prezydiom rad narodowych w poszczególnych branżach i gałęziach gospodarki.
§  6.
1.
Z wnioskiem o przyznanie sztandaru przechodniego występuje właściwy minister wspólnie z zarządem głównym odpowiedniego związku zawodowego do Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych wręcza Prezes Rady Ministrów i Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych lub z ich upoważnienia przedstawiciele Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, zatrzymuje sztandar na własność i otrzymuje nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych. W związku ze zdobyciem przez zakład sztandaru na własność Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych może wystąpić o odznaczenie państwowe dla tego zakładu pracy.
4.
Ponadto niektórym zakładom pracy, które zdobyły sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, może być przyznane w zależności od potrzeb prawo pierwszeństwa do zakupu autobusu bądź autokaru lub inne temu podobne uprawnienie.
5.
Załoga zakładu pracy współzawodnicząca o sztandar Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, która uzyskała najlepsze wyniki w swojej branży, lecz nie zrealizowała zobowiązań, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, nie otrzymuje sztandaru przechodniego Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych. Otrzymuje ona od Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych nagrodę pieniężną w wysokości do 75% przeznaczonej kwoty oraz dyplom uznania. Może ona również otrzymać sztandar ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, lecz bez nagrody pieniężnej. W takim wypadku, nagrodę pieniężną i dyplom uznania ministra i zarządu głównego związku zawodowego może otrzymać załoga zakładu, która zajęła następne miejsce we współzawodnictwie.
§  7.
1.
Z wnioskiem o nadanie załodze sztandaru (proporca) przechodniego ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego występuje główna resortowa lub branżowa komisja współzawodnictwa pracy.
2.
Zakład pracy, który uzyskał najlepsze w danej branży wyniki i zdobył sztandar (proporzec) ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, otrzymuje od ministra i zarządu głównego dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat sztandar przechodni (proporzec) ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, zatrzymuje sztandar na własność i otrzymuje nagrodę specjalną ministra i prezydium zarządu głównego związku zawodowego ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo.
§  8.
Każdy sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych powinien posiadać ufundowaną przez ministerstwo lub zjednoczenie swoją księgę pamiątkową, która zawierać będzie rejestr najlepszych zakładów pracy - kolejnych zdobywców danego sztandaru. Księga pamiątkowa pozostaje w zakładzie pracy przez okres, w którym zakład utrzymuje zdobyty sztandar. W razie zdobycia danego sztandaru na własność przez zakład pracy, księga pamiątkowa przechodzi do zakładu, który zdobył nowo ufundowany sztandar przechodni.
§  9.
1.
Rodzaje zakładów pracy objętych współzawodnictwem, zasady i kryteria współzawodnictwa o proporce przechodnie, a także tryb oceny i nadawania proporców najlepszym zakładom pracy na szczeblu wojewódzkim ustalają przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych wspólnie z zarządami okręgowymi związków zawodowych, uwzględniając zadania, o których mowa w § 1 i § 4 ust. 1 i 2, i opierając się na ustalonych przez właściwych ministrów i zarządy główne właściwych związków zawodowych kryteriach i formach oceny współzawodnictwa.
2.
Proporce, dyplom oraz nagrodę pieniężną wręcza przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej i przewodniczący zarządu okręgowego odpowiedniego związku zawodowego lub z ich upoważnienia przedstawiciel prezydium wojewódzkiej rady narodowej i prezydium zarządu okręgowego odpowiedniego związku zawodowego.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat proporzec przechodni prezydium wojewódzkiej rady narodowej i zarządu okręgowego związku zawodowego, zatrzymuje proporzec na własność.
§  10.
Przystąpienie zakładu pracy do współzawodnictwa międzyzakładowego następuje w drodze podjęcia uchwały przez konferencję samorządu robotniczego w oparciu o wnioski z narad wytwórczych. O podjęciu takiej uchwały zakład informuje zainteresowane zjednoczenie oraz zarządy główny i okręgowy właściwego związku zawodowego.
§  11.
1.
Nagrody dla załóg wyróżnionych sztandarami Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznawane są z funduszu, którego wysokość ustala corocznie Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych. Przy ustalaniu wysokości nagród uwzględniać należy również liczbę zatrudnionych w zakładzie oraz rodzaj produkcji (usług).
2.
Nagrody dla załóg wyróżnionych sztandarami (proporcami) ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych przyznawane są z przeznaczonych na ten cel funduszów, których wysokość ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
3.
Nagrody dla załóg wyróżnionych proporcami przechodnimi prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych przyznawane są z przeznaczonych na ten cel w budżetach wojewódzkich rad narodowych funduszów nagród, których wysokość ustalają przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
§  12.
1.
O rozdziale otrzymanej nagrody pieniężnej wśród załogi albo o przeznaczeniu jej w części lub w całości na inne społecznie uzasadnione cele decyduje w przedsiębiorstwie konferencja samorządu robotniczego, a w zakładach pracy nie objętych przepisami o samorządzie robotniczym - plenum rady zakładowej.
2.
Przodującym pracownikom i zespołom powinny być wręczane proporce, wyróżnienia, listy pochwalne i dyplomy oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Nazwiska przodujących pracowników powinny być podawane do wiadomości załogi w sposób przyjęty w zakładzie.
§  13.
1.
Nagrody w formie pieniężnej lub rzeczowej za wyniki osiągnięte we współzawodnictwie wewnątrzzakładowym przyznawane są:
1)
w przedsiębiorstwach objętych przepisami o funduszu zakładowym - z kwot funduszu zakładowego przeznaczonych na nagrody dla pracowników w granicach określonych uchwałą konferencji samorządu robotniczego,
2)
w przedsiębiorstwach objętych przepisami o funduszu na nagrody za osiągnięcia ekonomiczne - z kwot tego funduszu w granicach określonych uchwałą konferencji samorządu robotniczego,
3)
w pozostałych przedsiębiorstwach, w których tworzony jest fundusz nagród w wysokości 0,7% (lub większej) planowego funduszu płac - z kwot tego funduszu nagród.
2.
Nagrody za osiągnięcia we współzawodnictwie wewnątrzzakładowym mogą być również przyznawane przez właściwych ministrów i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych ze środków przeznaczonych na ten cel.
3.
Konferencja samorządu robotniczego zgodnie z uchwałą XV Plenum Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 20 listopada 1965 r., dokonując podziału funduszu zakładowego (funduszu za osiągnięcia ekonomiczne), przeznacza z części przypadającej na nagrody indywidualne określoną kwotę na nagrody dla wyróżniających się uczestników socjalistycznego współzawodnictwa pracy. Konferencja samorządu robotniczego może - w zależności od rodzaju i zakresu współzawodnictwa - przekazać odpowiednie środki do dyspozycji oddziałowych rad robotniczych i związkowych rad oddziałowych na nagrody dla wyróżniających się we współzawodnictwie. Nagród przyznawanych w ciągu roku z tytułu współzawodnictwa pracy nie można zaliczać na poczet nagrody przysługującej pracownikowi za całoroczne wyniki pracy.
§  14.
1.
Na finansowanie wydatków związanych z propagandą i popularyzacją współzawodnictwa przeznacza się ze środków obrotowych zakładu pracy kwotę w wysokości nie przekraczającej 0,05% planowanego funduszu płac. W wyjątkowo uzasadnionych wypadkach zjednoczenie może na wniosek zakładu pracy wyrazić zgodę na podwyższenie tej kwoty do 0,1% planowanego funduszu płac. Wydatki te dotyczyć mogą m.in. różnych form propagandy wizualnej, konkursów popularyzatorskich, wymiany doświadczeń w postaci spotkań uczestników współzawodnictwa z różnych zakładów pracy, wyjazdów do zakładów pracy o podobnym profilu, letnich i zimowych obozów szkoleniowych itp.
2.
Podstawę do wydatkowania kwot przeznaczonych na propagandę współzawodnictwa powinien stanowić opracowany przez zakładową komisję współzawodnictwa pracy i zatwierdzony przez plenum rady zakładowej plan działania i wydatkowania środków wyodrębnionych na te cele. Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest podać do wiadomości załogi wysokość tych kwot.
§  15.
Ministrowie i dyrektorzy zjednoczeń oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych, działając wspólnie z odpowiednimi instancjami związków zawodowych, są obowiązani:
1)
zapewnić organizacyjno-techniczne warunki rozwoju współzawodnictwa pracy,
2)
ustalać zgodnie z § 1 i § 4 okresowo zasadnicze kierunki rozwoju współzawodnictwa pracy, zgodnie z aktualnymi potrzebami poszczególnych gałęzi gospodarki, branż i zakładów pracy,
3)
dokonywać nie rzadziej niż raz w roku oceny rozwoju współzawodnictwa pracy i jego społeczno-wychowawczego wpływu na załogi zakładów pracy, informując o osiągniętych efektach Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  16.
Ministrowie i dyrektorzy zjednoczeń wspólnie z zarządami głównymi związków zawodowych zapewnią upowszechnienie i wykorzystanie w skali gałęzi i branż postępowych metod produkcji i organizacji pracy stosowanych przez przodujących robotników, mistrzów, techników i inżynierów oraz "Brygady Pracy Socjalistycznej" i "Oddziały Pracy Socjalistycznej", brygady najwyższej jakości, brygady racjonalizatorskie itp.
§  17.
1.
Kierownicy zakładów pracy zapewnią odpowiednie warunki organizacyjne sprzyjające udziałowi załogi w socjalistycznym współzawodnictwie pracy. W tym celu obowiązani są:
1)
okresowo informować załogę o planowych zadaniach i osiąganych wynikach techniczno-ekonomicznych zakładu pracy i oddziałów produkcyjnych, porównując je ze wskaźnikami osiąganymi przez inne zakłady tych samych branż w kraju i za granicą,
2)
rozpatrzyć najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od zgłoszenia, udzielać zainteresowanym odpowiedzi i realizować zgłaszane na naradach wytwórczych i w innym trybie wnioski i postulaty pracowników, zmierzające do poprawy rentowności zakładów, wzrostu nowoczesności i poprawy jakości produkcji, oszczędności surowców i materiałów oraz poprawy warunków pracy i socjalno-bytowych załóg,
3)
współdziałać z radą zakładową w zakresie upowszechnienia i popularyzacji przodujących metod pracy oraz osiągnięć przodowników i racjonalizatorów,
4)
umożliwiać i ułatwiać pracownikom udział we wszystkich formach szkolenia, podnoszących ich kwalifikacje zawodowe oraz wiedzę ogólną.
2.
Obowiązki kierowników zakładów pracy, o których mowa w ust. 1, ciążą odpowiednio na kierownikach poszczególnych komórek organizacyjnych zakładów, włącznie z mistrzami i brygadzistami.
§  18.
1.
Kierunki, formy, zasady i kryteria oceny współzawodnictwa wewnątrzzakładowego w zakładzie pracy uchwala w formie wytycznych konferencja samorządu robotniczego.
2.
Przy ustalaniu wytycznych, o których mowa w ust. 1, należy brać pod uwagę zadania wynikające z zakładowych planów techniczno-ekonomicznych oraz kierunki rozwoju współzawodnictwa ustalone przez jednostki nadrzędne i instancje związków zawodowych.
§  19.
1.
We współzawodnictwie wewnątrzzakładowym, na podstawie wytycznych uchwalonych przez konferencję samorządu robotniczego, należy rozwijać różnorodne formy współzawodnictwa, będące rezultatem zaangażowania społecznego załóg i ich inicjatywy, które przyczyniają się do lepszego wypełniania bieżących zadań produkcyjnych, poprawy wyników techniczno-ekonomicznych, wzrostu efektywności gospodarowania oraz sprzyjają wzrostowi kwalifikacji zawodowych i podnoszeniu kultury współżycia między ludźmi w zakładach pracy.
2.
Szczegółowe postanowienia w sprawie rozwoju współzawodnictwa wewnątrzzakładowego, a zwłaszcza współzawodnictwa o tytuł "Brygady Pracy Socjalistycznej" i "Oddziału Pracy Socjalistycznej", określą odrębne wytyczne Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Młodzieży Socjalistycznej.
§  20.
1.
Pracownikom, którzy osiągnęli wyróżniające ich w brygadach i zespołach wyniki w pracy i wykonują podejmowane zobowiązania, systematycznie podnoszą kwalifikacje oraz służą za przykład współżycia w kolektywie, dyrektor zjednoczenia wspólnie z prezydium zarządu głównego (okręgowego) odpowiedniego związku zawodowego może nadać tytuł i odznakę "Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z legitymacją i dyplomem.
2.
Pracownikom posiadającym tytuł "Przodownika Socjalistycznej Pracy", którzy systematycznie podejmują i realizują zobowiązania, a osiągane przez nich rezultaty stawiają ich w rzędzie wysoko cenionych przez załogę przodujących i najlepszych pracowników w zakładzie, minister wspólnie z prezydium zarządu głównego związku zawodowego może nadać tytuł i odznakę "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z legitymacją i dyplomem.
3.
Z wnioskiem o nadanie tytułu, odznaki, legitymacji i dyplomu "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" występuje dyrektor zakładu na podstawie uchwały konferencji samorządu robotniczego.
4.
Szczegółowy tryb nadawania tytułu "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
5.
Wzór odznaki, dyplomu i legitymacji "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" określa załącznik nr 2 do uchwały. Nazwiska osób, którym nadano tytuły "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" ogłasza się w dzienniku urzędowym właściwego ministerstwa.
6.
Pozbawienie tytułu może nastąpić w wyniku zachowania się niezgodnego z zasadami współżycia socjalistycznego.
7.
Dyrektor przedsiębiorstwa może na wniosek konferencji samorządu robotniczego wystąpić w trybie obowiązujących przepisów o odznaczenie państwowe dla pracowników wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami we współzawodnictwie.
§  21.
1.
Przepisy uchwały, w których jest mowa o:
1)
ministrach - dotyczą również przewodniczących komisji i komitetów będących naczelnymi organami administracji państwowej oraz kierowników urzędów centralnych,
2)
dyrektorach zjednoczeń - dotyczą również kierowników jednostek równorzędnych,
3)
prezydiach i przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych - dotyczą również prezydiów i przewodniczących prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
W zakładach pracy nie objętych przepisami o samorządzie robotniczym uprawnienia konferencji samorządu robotniczego wynikające z przepisów uchwały przysługują radom zakładowym.
§  22.
Współzawodnictwo pracy za okres 1965 r. oceniane będzie według przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały.
§  23.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym działającym wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych dostosowanie zasad współzawodnictwa pracy w spółdzielczych zakładach pracy do przepisów niniejszej uchwały.
§  24.
Traci moc uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy (Monitor Polski Nr 52, poz. 253).
§  25.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom, przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych, dyrektorom zjednoczeń, kierownikom zakładów pracy, współdziałającym w tym zakresie z zarządami głównymi związków zawodowych, zarządami okręgowymi związków zawodowych, wojewódzkimi komisjami związków zawodowych oraz radami zakładowymi i organami samorządu robotniczego.
§  26.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SZTANDARY PRZECHODNIE RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

Ministerstwo Lp. Przedsiębiorstwa, których załogi mogą ubiegać się o sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych
1. Górnictwa i Energetyki 1) dla najlepszej załogi kopalń
2) dla najlepszej załogi elektrowni, zakładów energetycznych
2. Przemysłu Ciężkiego 3) dla najlepszej załogi hut żelaza i stali
4) dla najlepszej załogi hut metali nieżelaznych
5) dla najlepszej załogi w przemyśle elektro-precyzyjnym
6) dla najlepszej załogi w przemyśle budowy maszyn i odlewnictwa
7) dla najlepszej załogi w przemyśle budowy środków transportu
8) dla najlepszej załogi kopalnictwa rud żelaza, rud metali nieżelaznych, budowy kopalń rud i przemysłu materiałów ogniotrwałych
3. Budownictwa i Przemysłu

Materiałów Budowlanych

9) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw ogólnobudowlanych,
10) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw specjalistycznych
11) dla najlepszej załogi w przemyśle cementowym
12) dla najlepszej załogi w przemyśle materiałów budowlanych
13) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw budownictwa przemysłowego
14) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw przemysłu szklarskiego i ceramicznego
4. Przemysłu Chemicznego 15) dla najlepszej załogi w przemyśle chemii organicznej
16) dla najlepszej załogi w przemyśle chemii nieorganicznej
5. Przemysłu Lekkiego 17) dla najlepszej załogi w przemyśle skórzanym
18) dla najlepszej załogi w przemyśle włókienniczym
19) dla najlepszej załogi w przemyśle konfekcyjnym
6. Komunikacji 20) dla najlepszej załogi okręgu kolei państwowych
21) dla najlepszej załogi zakładów naprawczych taboru kolejowego
22) dla najlepszej załogi w przedsiębiorstwach transportu drogowego i lotniczego
7. Żeglugi 23) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw w resorcie żeglugi
8. Leśnictwa i Przemysłu

Drzewnego

24) dla najlepszej załogi w przemyśle drzewnym
25) dla najlepszej załogi przedsiębiorstwa okręgowego zarządu lasów państwowych
26) dla najlepszej załogi w przemyśle celulozowo-papierniczym i przetworów papierowych
9. Przemysłu Spożywczego i

Skupu

27) dla najlepszej załogi w przemyśle cukrowniczym
28) dla najlepszej załogi w przemyśle mięsnym
10. Rolnictwa 29) dla najlepszej załogi państwowych gospodarstw rolnych
30) dla najlepszej załogi państwowych ośrodków maszynowych
11. Handlu Wewnętrznego 31) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw w resorcie handlu wewnętrznego
12. Łączności 32) dla najlepszej załogi okręgu poczt i telekomunikacji
13. Kultury i Sztuki 33) dla najlepszej załogi w przemyśle poligraficznym
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZORY ODZNAK, DYPLOMÓW I LEGITYMACJI "PRZODOWNIKA SOCJALISTYCZNEJ PRACY" I "ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA SOCJALISTYCZNEJ PRACY"

* Z dniem 1 marca 1971 r. przedłuża się moc obowiązującą nin. uchwały na rok 1971, zgodnie z § 1 uchwały z dnia 22 lutego 1971 r. o przedłużeniu na 1971 r. mocy obowiązującej uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 25 lutego 1966 r. w sprawie dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy (M.P.71.13.95).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024