Zasady oraz tryb tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 8 marca 1966 r.
w sprawie zasad oraz trybu tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych.

Na podstawie § 3 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1965 r. w sprawie funduszu nagród w zakładach doświadczalnych oraz funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych (Monitor Polski Nr 37, poz. 212) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych, o których mowa w § 1 ust. 4 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w sprawie tworzenia, organizacji i finansowania wyodrębnionych zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 33), zwany dalej "funduszem", tworzy się z odpisów zasadniczego i dodatkowego.
2.
Fundusz tworzy się z odpisu zasadniczego w ciężar kosztów i z odpisu dodatkowego z zysku.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwo doświadczalne dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz, jeżeli:
1)
wykona plan asortymentowy w części dotyczącej prac i produkcji doświadczalnej, wykonywanych w zakresie i na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej w wykonawstwie;
2)
wykona plan produkcji w części dotyczącej zadań przedsiębiorstwa planowanych do wykonania na rzecz jego jednostki nadrzędnej;
3)
nie przekroczy aktualnego rocznego planowanego funduszu płac.
2.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które spełni warunki określone w ust. 1, dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz w wysokości równej kwocie, wynikającej z zastosowania stawki odpisu wyrażonej w procentach od planowanego na dany rok osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych, z wyłączeniem płac pracowników naukowo-badawczych.
3.
Stawki odpisu zasadniczego, o których mowa w ust. 2, określa tabela stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 1 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne wykaże się wykonaniem planowanych prac i produkcji doświadczalnej na podstawie dokumentacji nie sprawdzonej w wykonawstwie. Wykonanie prac stwierdza się na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych - co do prac zakończonych oraz protokołów stwierdzających, iż stan zaawansowania prac i produkcji doświadczalnej jest co najmniej zgodny z planem - co do prac nie zakończonych. Przez dokumentację nie sprawdzoną w wykonawstwie należy rozumieć dokumentację określoną w § 3 pkt 1 lit. a) zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 27 lipca 1965 r. w sprawie zasad działalności oraz gospodarki finansowej i planowania zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych (Monitor Polski Nr 40, poz. 223).
2.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 2 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne wykaże, iż wykonało planowane zadania na rzecz swojej jednostki nadrzędnej. Wykonanie zadań stwierdza się na podstawie faktur opartych na protokołach zdawczo-odbiorczych lub na protokołach zaawansowania stanu poszczególnych nie zakończonych prac.
3.
Warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 3 uznaje się za spełniony, gdy przedsiębiorstwo doświadczalne nie przekroczy aktualnego rocznego planowanego funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac.
4.
Odpisu zasadniczego na fundusz dokonuje się zaliczkowo po upływie każdego kwartału w wysokości obliczonej w sposób określony w § 2 ust. 2 i 3 za okres od początku roku do końca danego kwartału, po potraceniu kwoty odpisu dokonanego za poprzednie kwartały danego roku.
4a. 1
Przedsiębiorstwo doświadczalne za zgodą jednostki nadrzędnej może po upływie I półrocza i III kwartału dokonywać wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty, o której mowa w ust. 4. Wypłata zaliczkowa następuje po upływie I półrocza i III kwartału z przeznaczeniem na nagrody i świadczenia według zasad określonych w regulaminach ustalonych przez właściwych ministrów (§ 7 ust. 5).
5.
W razie stwierdzenia na podstawie rocznej sprawozdawczości, że przedsiębiorstwo doświadczalne nie spełniło warunków wymienionych w § 2 ust. 1, odpis zasadniczy ulega zmniejszeniu o 1/3 jego wysokości za każdy z nie spełnionych warunków.
6. 2
Jeżeli przedsiębiorstwo doświadczalne nie spełni warunków, o których mowa w § 2 ust. 1, zarachowane zaliczkowo kwartalne odpisy podlegają przeksięgowaniu na zyski nadzwyczajne z konta funduszu na konto strat i zysków, natomiast dokonane wypłaty zaliczkowe, o których mowa w ust. 4a, pomniejszone o wypłaty przewidziane w § 5, podlegają potrąceniu z odpisów na fundusz roku następnego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które uzyskało prawo do dokonania pełnego odpisu zasadniczego na fundusz, może dokonać odpisu dodatkowego pod warunkiem osiągnięcia wyniku finansowego zaplanowanego na dany rok.
2.
Warunek określony w ust. 1 uznaje się za spełniony, jeżeli wynik bilansowy przedsiębiorstwa doświadczalnego nie ulegnie pogorszeniu w stosunku do wyniku zatwierdzonego na dany rok w planie techniczno-ekonomicznym.
3.
Odpis dodatkowy na fundusz dokonywany jest z zysku przedsiębiorstwa w wysokości 3% planowanego osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych, z wyłączeniem funduszu płac pracowników naukowo-badawczych.
4.
W razie niewystarczalności zysku dla dokonania odpisu dodatkowego w ustalonej wysokości, brakująca kwota pokrywana jest z funduszu rezerwowego zjednoczenia (ministerstwa) bezpośrednio nadrzędnego nad przedsiębiorstwem doświadczalnym bądź nad jednostką zaplecza naukowo-technicznego, której podporządkowane jest przedsiębiorstwo doświadczalne.
§  5.
Przedsiębiorstwo doświadczalne, które nie spełni warunków uprawniających do tworzenia funduszu, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, kwotę nie przekraczającą 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Zatwierdzenie kwot funduszu przez jednostkę nadrzędną następuje równocześnie z zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Środki funduszu gromadzone są na oddzielnym rachunku bankowym. Kwota funduszu podlega przekazaniu z rachunku bieżącego przedsiębiorstwa doświadczalnego na ten oddzielny rachunek w ciągu 10 dni po uzyskaniu zatwierdzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  7.
1.
Środki funduszu przeznacza się w wysokości 1/4 na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników.
2.
Pozostałą część środków funduszu przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników (niezależnie od kwot określonych w ust. 1) oraz na inne inwestycje socjalne służące potrzebom załogi.
3.
Jeżeli suma środków pieniężnych, przeznaczona zgodnie z ust. 1 na budownictwo mieszkaniowe, nie przekroczy 50.000 zł za dany rok - przedsiębiorstwo doświadczalne może środki te przeznaczyć na cele, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
4.
Łączna kwota wypłat na cele, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i fizycznych (z wyłączeniem funduszu płac pracowników naukowo-badawczych), wykorzystanego przez przedsiębiorstwo doświadczalne w danym roku.
5.
Podział i wypłata nagród powinny być dokonywane według zasad określonych w regulaminach, ustalonych przez właściwych ministrów na wniosek dyrektora jednostki, której przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK  3

WYKAZ STAWEK ODPISU ZASADNICZEGO NA FUNDUSZ ZA OSIĄGNIĘCIA TECHNICZNE I EKONOMICZNE W PRZEDSIĘBIORSTWACH DOŚWIADCZALNYCH

Nr kolejny Treść Stawka odpisu zasadniczego w % planowanego osobowego funduszu płac z wyłączeniem płac pracowników naukowo-badawczych
1 Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe: 5,5%
a) Ministrowi Przemysłu Ciężkiego
b) Ministrowi Przemysłu Chemicznego
c) Ministrowi Przemysłu Maszynowego
2 Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe: 4,5%
a) Ministrowi Górnictwa i Energetyki
b) Ministrowi Przemysłu Lekkiego
c) Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu
d) Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
e) Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu

Drzewnego

f) Ministrowi Obrony Narodowej
g) Ministrowi Żeglugi
3 Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe innym ministrom 4,0%
1 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.52.414) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1969 r.
2 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.52.414) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1969 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 1 lipca 1968 r. w sprawie funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w zakładach doświadczalnych (M.P.68.31.209) z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.10.68

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady oraz tryb tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne w przedsiębiorstwach doświadczalnych.
Data aktu: 08/03/1966
Data ogłoszenia: 16/03/1966
Data wejścia w życie: 16/03/1966, 01/01/1965